دفتر توسعه ملل متحد برای کمک به ایران در حل مشکل گرد و غبار و خشکسالی اعلام آمادگی کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، نماینده دفتر توسعه ملل متحد در آیین بزرگداشت روز جهانی مقابله با بیابان‌زایی در محل سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور ضمن بیان این مطلب گفت: خشکسالی و بیابانزایی هیچ مرزی نمی‌شناسد و این مشکل هر سال در جهان حادتر می‌شود.

کلودیا ویداس افزود: خشکسالی و بیابانزایی تاثیرات زیادی بر جوامع و اقتصاد و به ویژه بر روی همکاری‌های مردم محلی در مناطق مختلف، مهاجرت و قحطی آب و مواد غذایی دارد.

وی اظهار داشت: در این شرایط، مدیریت ضعیف منابع آبی نیز بر روی زندگی ۳.۲ میلیارد نفر از جمعیت جهان تاثیر می‌گذارد.

ویداس اضافه کرد: ایران نیز به دلیل نزدیکی به خط استوا از خشکسالی، بیابانزایی و گرد و غبار بسیار تاثیرپذیر است و از این رو نهادهای مختلف از جمله سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری این کشور، سال‌هاست که در این حوزه‌ها فعالیت می‌کند و با ما همکاری خوبی داشته است.

وی از اقدامات ایران در حوزه منابع طبیعی و محیط زیست قدردانی کرد و گفت: در شرایط سختی که ایران به لحاظ تحریم‌ها و حتی شیوع کرونا دارد‏، با این حال اقدامات زیادی برای مقابله با بیابان‌زایی و کاهش آثار بلایای طبیعی و مدیریت منابع طبیعی داشته است.

نماینده دفتر توسعه ملل متحد، نقش آموزش در کاهش تاثیرات اقلیمی و عوامل انسانی بر محیط زیست و منابع طبیعی را کلیدی خواند و تصریح کرد: آموزش به کودکان و جوانان می‌تواند بسیار آگاه‌بخش در مسایل زیست محیطی باشد .

وی در عین حال بر سرمایه‌گذاری و هماهنگی برای مقابله با خشکسالی و بیابانزایی تاکید کرد و گفت: مدیریت دولتی به برنامه‌ها در حوزه محیط زیست نباید نگاه هزینه‌ای داشته باشد بلکه باید به آن به عنوان‌ سرمایه‌گذاری نگاه کرد.

ویداس ادامه داد: بخش کشاورزی باید به این موضوع توجه کند که چطور می‌تواند مصرف آب را در این حوزه بهینه و در عین حال اقتصاد و معیشت مردم را بهتر کند.

وی نقش دیپلماسی برای مقابله با گرد و غبار را مهم خواند و تصریح کرد: ایران در منطقه‌ای واقع شده که همسایگانش مسایل مختلفی دارند و ظرفیت آموزشی که در این کشور وجود دارد می‌تواند به آگاهی‌بخشی در حوزه محیط زیست کمک کند.

نماینده دفتر توسعه ملل متحد در عین حال اظهار داشت: این دفتر آمادگی کمک به ایران برای مقابله با گرد وغبار و خشکسالی را دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *