بهره‌برداری از طرح‌های مهم سد اشنویه (چپرآباد) در استان آذربایجان غربی و واحد یک بخش بخار نیروگاه سیکل ترکیبی عسلویه، پروژه‌های افزایش ظرفیت، توسعه و بهینه‌سازی پست‌های 400 کیلوولت پارس، 2300 بوشهر، گناوه، صنعت بوشهر و 400 پارس در استان بوشهر، روز پنجشنبه به دستور حسن روحانی، رئیس جمهوری آغاز شد.

روحانی در مراسم افتتاح پروژه‌های وزارت نیرو در استان‌های بوشهر و آذربایجان غربی، ضمن اظهارهمدردی با مردم امریکا که در اعتراض به کشته شدن مظلومانه جرج فلوید به خیابان‌ها آمده‌اند، تأکید کرد: ایران بشدت این جنایت امریکا و کاخ سفید را که فرمان این جنایت‌ها را صادر می‌کند، محکوم می‌نماید.
رئیس جمهوری افتتاح طرح‌های بزرگ ملی در ایران را با‌وجود تحریم‌های شدید امریکا، پاسخ قاطع ملت و دولت ایران به تبلیغات ضدایرانی رژیم صهیونیستی و حاکمان کاخ سفید دانست؛ حاکمانی که وضعیت کنونی امریکا را به یکی از بدترین دوران تاریخ این کشور تبدیل کرده‌اند. رئیس جمهوری گفت: در شرایطی که وضع امریکا در یکی از بدترین روزهای تاریخ سیاسی و اجتماعی این کشور است، شاهدیم که چه ظلم بزرگی به سیاهپوستان و به همه مردم امریکا می‌شود که از لحاظ سیاسی، تفکر کنونی حاکم بر کاخ سفید را مردود می‌دانند.  دکتر روحانی با بیان اینکه قتل جرج فلوید رابطه انسان‌ها با یکدیگر را در عرصه جهانی نمایان کرد، افزود: این ماجرا نشان داد وقتی یک مظلوم در دنیا کشته می‌شود، همه جهان به حرکت درمی‌آید و مهم نیست فردی که کشته شده مسلمان، مسیحی، امریکایی یا غیرامریکایی بوده بلکه مهم برای جهانیان این بوده که فردی در شدت مظلومیت و با وحشیانه‌ترین طریق کشته شده است و این همچنین نشان می‌دهد هنوز تا رسیدن به آن تمدن جهانی و بشری که مورد توجه انبیا و پیامبرعظیم‌الشان اسلام بوده فاصله داریم.
رئیس جمهوری با ابراز همدردی با همه مردم امریکا که امروز با حضور در خیابان‌ها دست به تظاهرات زده‌اند، تصریح کرد: ما جنایات امریکا را بشدت محکوم می‌کنیم؛ جنایاتی که امروز در امریکا واقع می‌شود و حاکمان کاخ سفیدی که فرمان این جنایت‌ها را صادر می‌کنند.
دکتر روحانی با بیان اینکه انجیل کتاب آسمانی و کتاب مقدسی است که همه مردم را به صلح، آرامش و انسانیت دعوت می‌کند، اظهارداشت: انجیل کتابی نیست که فرمان قتل بی‌گناهان را صادر کند و شرم‌آور است رئیس‌جمهوری که می‌خواهد علیه ملت خود اقدام کند، دست به کتاب آسمانی می‌برد و انجیل را بلند می‌کند و این باعث خشم همه ادیان ابراهیمی است، چرا که کتاب مقدس برای همه ما مقدس است و ما هم به انجیل و به عیسی مسیح(ع) احترام می‌گذاریم، این کتب آسمانی برای ما محترم و عزیز هستند، حالا هر کجا و توسط هر پیامبری که از جانب خداوند بر او نازل شده است.
رئیس جمهوری افزود: در شرایطی که امروز همه مردم جهان با خشم و نفرت به کاخ سفید نگاه می‌کنند، همه دوستداران ما در دنیا شاهدند که مردم ما با همه توان و برای افتتاح طرح‌های بزرگ به صحنه آمده‌اند و ان شاءالله اهدافی که مورد نظر ماست و آن تحولی که امام مدنظرش بود و دیروز رهبر معظم انقلاب آن تحول‌آفرینی امام و اندیشه تحول امام را بیان کردند، محقق شود و همگان شاهد ادامه این تحول در مسیر انقلاب اسلامی به دست مردم بزرگوار ایران باشند.
کمک مردم برای مدیریت مصرف آب و برق
رئیس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه نیازمند کمک مردم برای مدیریت مصرف آب و برق در کشور هستیم، گفت: با توجه به شرایط دشواری که امسال به‌دلیل بیماری کرونا با آن مواجهیم، نباید بگذاریم در موضوع آب و برق با مشکل مواجه شویم. امروز همه کشورها درفعالیت‌هایشان تقریباً با مشکلات فراوانی در بخش اقتصاد روبه رو شده‌اند البته ما هم با مشکلات زیادی مواجه شدیم و مردم می‌دانند که هنوز همه کسب و کارها باز نشده یعنی مهدهای کودک‌، سالن‌های اجتماعات و بخش‌هایی در گردشگری هنوز باز نشده و مدارس و دانشگا‌ه‌ها هنوز به‌صورت صددرصد فعال نیستند و همچنین در اماکن متبرکه، بازگشایی‌ها محدود است. اما مردم ایران بخوبی ما را یاری و کمک کردند و دست همدیگر را در این روزهای سخت گرفتند. درخواست ما از مردم عزیز و بزرگوارمان همکاری هر چه بیشتر بین دولت و ملت است، امسال هم به خاطر بیماری و ویروس کووید 19 و هم به خاطر تحریم و دیگر مسائلی که داریم باید بیشتر دست به دست هم بدهیم و کنار هم باشیم و همدیگر را یاری کنیم و ان‌شاءالله به نقطه مطلوب خود برسیم.
افتتاح 9 سد
رئیس جمهوری اعلام خبر افتتاح 18 واحد نیروگاهی تا پایان امسال را خوشحال‌کننده برای همه ملت ایران دانست و گفت: امروز یک واحد نیروگاهی ما در عسلویه با هزینه 2هزار و 240میلیارد تومان افتتاح شد. همچنین امسال 9 سد در مجموع افتتاح می‌شود که سد اشنویه سومین سدی است که از ابتدای سال افتتاح شد و 6 سد دیگر تا پایان سال افتتاح و آبگیری 9 سد دیگر هم آغاز خواهد شد. دکتر روحانی به مراودات برق با کشورهای همسایه اشاره کرد و اظهارداشت: خوشحالم که در زمینه برق امروز مراودات خیلی خوبی با همسایگان خود داریم یعنی آن روزی که آنها نیاز دارند ما برق به آنها صادر می‌کنیم و روزی که ما نیاز داریم، از آنها برق می‌گیریم. این تبادل یعنی روابط با همسایگان ما فقط در دنیای سیاست مهم نیست بلکه در دنیای اقتصاد و فرهنگ و گردشگری، همکاری‌های علمی، فناوری، دانشگاهی هم خیلی مهم است.
روابط با همسایگان
رئیس جمهوری گفت: به اعتقاد من هیچ رابطه‌ای در سیاست خارجی مهم‌تر از رابطه با همسایگان نیست. ما 15 همسایه داریم و باید روابط بسیار خوب و نزدیک با این 15 همسایه برقرار کنیم، چرا که موجب ثبات مرزها و امنیت ملی است و ما خوشبختانه از این 15 همسایه با 13 همسایه روابط خوبی داریم و با بعضی از آنها روابط ما بسیار نزدیک، صمیمانه، برادرانه و دوستانه است. متأسفانه یکی دو کشور در جنوب از مردم خوب ایران فاصله گرفتند والا ما آغازگر این فاصله نبودیم و همیشه می‌خواهیم با همسایگان‌مان روابط خوب و نزدیک داشته باشیم.
صادرات گاز
روحانی با اشاره به صادرات گاز ایران به ترکیه و عراق گفت: ما آمادگی داریم گاز را به پاکستان، هندوستان و عمان صادر کنیم و البته توافقنامه‌هایی هم در این موارد به امضا رسیده و در عمل هم قدم‌هایی در این راستا برداشته شده است و در زمینه برق هم همین‌طور است و ما یک ارتباط تنگاتنگی در این حوزه با پاکستان، ترکمنستان، جمهوری آذربایجان، عراق و کشورهای مختلف داریم یعنی برق را از آنها می‌گیریم یا صادر می‌کنیم و در همین ارتباط در سفر وزیر نیرو به عراق توافقتنامه‌ای برای صادرات دوساله برق به عراق امضا شد.  رئیس جمهوری با قدردانی از نامگذاری امسال به‌ نام سال جهش تولید از سوی مقام معظم رهبری، گفت: همه ما باید کمک کنیم تولید به حرکت دربیاید و مردم ما کاملاً مطمئن باشند دولت با وجود سختی‌ها با همه توان به اقتصاد و مسائل زیربنایی کشور توجه دارد و افتتاح‌های گسترده در سطح کشور بویژه در روزهای پنجشنبه در همین راستا است و امیدواریم هر روز ما در امسال روز تولید، جهش تولید، افتتاح طرح‌های بزرگ و روز نشاط مردم باشد.
رئیس جمهوری همچنین با گرامیداشت 15 خرداد سال 42 اظهارداشت: 15 خرداد به‌عنوان روز تاریخی برای ما، نشانگر حضور، ایثار و فداکاری مردم برای انقلاب اسلامی است.

برش
ویژگی‌های طرح‌های افتتاح شده

1- واحد شماره یک بخش بخار سیکل ترکیبی عسلویه که با اعتبار 22هزار و 400 میلیارد ریال و توسط بخش خصوصی، با ایجاد اشتغال پایدار برای 800 نفر، به منظور افزایش راندمان تولید برق و تأمین برق پایدار شبکه سراسری اجرا شده است که باعث افزایش راندمان نیروگاه از ۳۳ درصد به بیش از ۵۰ درصد خواهد شد و بیش از ۸۵ درصد تجهیزات آن توسط سازندگان داخلی تأمین شده است.
2- طرح توسعه، اصلاح و بهینه‌سازی پروژه‌های شبکه توزیع نیروی برق استان بوشهر، طرح افزایش ظرفیت پست 230 کیلوولت گناوه، طرح افزایش ظرفیت پست ۲۳۰ کیلوولت بوشهر، طرح توسعه پست ۴۰۰ کیلوولت پارس، طرح افزایش ظرفیت پست صنعت بوشهر و طرح افزایش ظرفیت پست برق ۴۰۰ کیلوولت پارس نیز با ایجاد اشتغال برای ۸۷ نفر و اعتباری بالغ بر هزار و ۴۶۰ میلیارد ریال به منظور ارتقای پایداری شبکه و پاسخگویی به نیاز مشترکان جدید در بخش‌های صنعتی، کشاورزی و خانگی.
3- سد مخزنی اشنویه نیز با حجم مخزن ۴۶ میلیون متر مکعب، با هسته رسی و به منظور تأمین آب زیست محیطی دریاچه ارومیه به میزان ۷۱ درصد، تأمین آب شرب مورد نیاز شهرهای نالوس، اشنویه، محمدیار، نقده و روستاهای اطراف به میزان ۱۸.۶ درصد و تأمین آب اراضی پایاب، حقابه کشاورزی منطقه به میزان ۱۰.۴ درصد و برای ۱۰۵۳ هکتار که با اعتباری بالغ بر ۲ هزار ۴۴۰ میلیارد ریال و ایجاد اشتغال برای ۸۰۰ نفر به بهره‌برداری رسید.
4- مجموع 8 پروژه افتتاح شده وزارت نیرو، با اعتباری بالغ بر 26هزار و300 میلیارد ریال افتتاح شد که برای 1687نفر به شکل مستقیم ایجاد اشتغال می‌کند.از ویژگی‌های بارز این 8 طرح این است که همه این پروژه‌ها با اعتبارات ریالی از سوی بخش‌های دولتی و خصوصی و بدون اتکا به منابع ارزی اجرا شده‌اند.
5- بخش خصوصی 22هزار و 720 میلیارد ریال و بخش دولتی 3هزار و 580میلیارد ریال برای اجرای این پروژه‌ها سرمایه‌گذاری کردند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *