استاد اقتصاد دانشگاه تهران اظهار داشت: متاسفانه دولت دوباره مرتکب اشتباه شده و به سمت حمایت از خانوارها رفته که نه تنها شرایط را بهبود نمی‌بخشد حتی آن را بدتر نیز می‌کند. اگر دولت از بانک مرکزی استقراض می‌کند حداقل آن را در راستای تقویت تولید استفاده کند وگرنه یارانه و کمک مالی به ضرر اقتصاد است.

سجاد برخورداری در مورد احتمال افزایش نرخ تورم در ماه‌های آتی گفت: پیش‌بینی بنده این است که ما تورم حداقل ۳۵ تا ۴۰ درصدی را در سال ۹۹ تجربه خواهیم کرد؛ البته احتمال ابرتورم وجود ندارد. چون اولا کسری بودجه دولت موجب چاپ پول می‌شود، دوم فشارهای بیرونی شرایط را روز به روز سخت‌تر کرده و سوم اینکه اثرات ناشی از کرونا فشار بر خانوارها و بنگاه‌ها را افزایش داده و چون تولید هم کاهش یافته موجب تورم خواهد شد.

وی ادامه‌داد: دولت برای گردش اقتصاد کشور نیاز به هزینه دارد و معمولا این تامین مالی به سمت مالیات می‌رود که فعلا این موضوع نمی‌تواند کمک‌کننده باشد. بنابراین در شرایط کاهش درآمدهای ارزی دولت مجبور است به سمت بانک‌ها و بانک مرکزی حرکت کند که آن نیز همیشه اثرات تورمی داشته است.

این استاد اقتصاد دانشگاه تهران با بیان اینکه تمام تمرکز دولت باید تقویت تولید باشد، گفت: متاسفانه دولت دوباره مرتکب اشتباه شده و به سمت حمایت از خانوارها رفته که نه تنها شرایط را بهبود نمی‌بخشد حتی آن را بدتر نیز می‌کند. اگر دولت از بانک مرکزی استقراض می‌کند حداقل آن را در راستای تقویت تولید استفاده کند وگرنه یارانه و کمک مالی به ضرر اقتصاد است.

وی افزود: حمایت دولت باید از سمت تولید و اشتغال باشد چون آن موقع می‌توان امیدوار بود که فشار هزینه‌ای و در نتیجه تورم نداشته باشد در غیر اینصورت احتمال وقوع تورم افزایش می‌یابد. باید توجه داشت که بسیاری از واحدهای تولیدی کشور به دلیل کرونا آسیب جدی دیده‌اند و نیاز است برخی از آنها هرچه سریع‌تر با تغییر ساختار به چرخه اقتصاد بازگردنند.

این اقتصاددان با اشاره به تاثیر کرونا بر تولید کشور گفت: این بیماری نه تنها در ایران بلکه سراسر جهان کسب‌وکارها را به چالش کشیده است بطوریکه احتمال برگشت برخی از شغل‌ها بسیار پایین است بویژه شغل‌های که ویژگی خوداشتغالی دارند و با سرمایه شخصی ایجاد شده‌اند احتمالاً نابود خواهند داشت. بنابراین دولت باید از شغل‌های غیر رسمی حمایت جدی کند در غیر اینصورت تبعات جدی برای اقتصاد ایران خواهد داشت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *