گروه استان‌ها – بشرویه یکی از شهرستان‌های قطب تولید پنبه در خراسان‌جنوبی است که این روزها برداشت سنتی، نبود کارگر، ماشین‌آلات و تسهیلات مناسب و واردات بی رویه محصول سبب شده قطب تولید روزهای ناخوشی را سپری کند.

 

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، 65 سال سن دارد اما چهره آفتاب سوخته‌اش، چین و چروک دستهایش بیشتر از آنچه هست سنش را نشان می‌دهد. با این وجود با ظرافت و مهارت خاصی پنبه را از کالکش می‌چیند.

همانند دستگاه پنبه‌چینی، پشت سر هم محصول را برداشت کرده و جدا کردن پنبه از بوته‌ها را با سرعت بالا انجام می‌دهد. می‌گوید زمین را از پدرش به ارث برده و از همان زمان‌ها به کشت و کار پنبه مشغول است. در برخی از سال‌ها محصولش رونق خوبی داشته اما چند سالی است طلای سفیدش رنگ باخته و از رونق افتاده است.

شهرستان بشرویه به‌عنوان قطب کشاورزی خراسان جنوبی و رتبه‌دار کشوری در تولید پنبه و بذر رقم خرداد این محصول است که این روزها از ضربات واردات محلوج پنبه آن هم با تعرفه صفر بی‌نصیب نمانده و کشاورزان و کارگران دو کارخانه پنبه پاک کنی بشرویه و صنایع وابسته به آن را دچار خسارت کرده است.

می‌گوید گذر زمان باری سنگین از تولیدی سبک را بر دوشش گذاشته است طوری که دیگر پنبه کاری سودی برای کشاورز نداشته و هزینه تولید را به سختی جبران می‌کند.

در میان برداشت پنبه‌ها نفسی تازه می‌کند و می‌گوید این زمین‌های پنبه که می‌بینید باید قبل از سال برداشت می‌شد اما نبود کارگر سبب شده محصول بر روی قوزک بماند و هر صبح تا شب خودم به تنهایی همراه با همسرم کار برداشت را انجام دهیم.

وی افزود: کارگر نیست اگر هم باشد به سختی و با هزینه بالا راضی به همکاری می‌شود که برای کشاورز صرف نمی‌کند و هزینه‌های کشت محصول را جوابگو نیست.

این روزها هزینه‌های مختلف از جمله گرانی نهاده‌ها و نبود کارگر سبب شده این محصول طلای سفید همچنان بر روی زمین بماند.

این دغدغه تنها برای کربلایی علی نیست چرا که برخی دیگر از کشاورزان هم با وجودی‌که بوته‌های پنبه‌های امسال از زمین روئیده‌اند اما هنوز محصول پنبه سال قبل برخی از کشاورزان بشرویه‌ای بر روی زمین مانده‌ و نه نیروی انسانی برای چیدن وجود دارد و نه هزینه‌ای برای کرایه ماشین آلات کشاورزی مانده است و کشاورز باید به تنهایی محصولش را برداشت کند.

محمدی دیگر پنبه‌کار بشرویه‌ای که از وارادات بی‌رویه پنبه به بازار گلایه‌مند است در گفتگو با خبرنگار تسنیم گفت: واردات بی‌رویه پنبه بازار این محصول را دچار مشکل کرده و کمر پنبه‌کاران و تولیدکنندگان را خم کرده و آنها را به زانو درآورده است.

وی با بیان اینکه نداشتن کمباین برای برداشت مکانیزه این محصول دیگر مشکل بهره‌برداران طلای سفید در قطب تولید این محصول در استان است گفت: برداشت پنبه به صورت دستی برای کشاورز سودی ندارد چرا که این خود یکی از علل اصلی افزایش هزینه‌ها و قیمت تمام‌شده محصول است.

این کشاورزی بشرویه‌ای معتقد است کارگر برای برداشت پنبه کم است و برای برداشت هر هکتار پنبه  اگر بتوانی 20 کارگر پیدا کنی شش روز طول می‌کشد که محصول برداشت شود اما دریغ از یافتن یک کارگر از طرفی هزینه خرید ماشین آلات زیاد است و نبود تسهیلات مناسب نیز از دیگر مشکلات است.

وی اظهار داشت: اگر شانس بیاوری و کارگر برای برداشت محصول بیابی باز هم با این واردات بی‌رویه پنبه وقتی محصول را به کارخانه پنبه‌پاک‌کنی می‌بریم حال و روز فروش هم نامناسب است و محصول به قیمت پایین خریداری می‌شود.

پنبه از مهمترین محصولات کشاورزی است و بشرویه را قطب تولید طلای سفید در خراسان جنوبی می‌دانند.

خراسان جنوبی به‌دلیل داشتن آب و هوای مناسب برای کشت پنبه در حال حاضر رتبه پنجم را در تولید دارد اما این روزها به دلیل برخی نامهربانی‌ها و واردات بی رویه محلوج پنبه حتی در فصل برداشت، این محصول حال مساعدی ندارد و چه بسا با ادامه این روند به کما برود.

3 هزار و 500 هکتار از مزارع شهرستان بشرویه زیرکشت پنبه است اما این روزها تولیدکنندگان پنبه حال و روز خوشی ندارند چرا که برداشت سنتی، نبود کارگر، ماشین‌آلات و تسهیلات مناسب و واردات بی‌رویه محصول، دغدغه این روزهای پنبه‌کاران بشرویه است و دسترنج کشاورزان و محصول تولیدی سال قبل هنوز روی زمین مانده است.

سرمایه‌ای که باید در دی‌ماه جمع‌آوری می‌شد اما هنوز کشاورز به دنبال کارگر است و قیمت ماشین‌آلات بالا و تسهیلات خرید نیز زیاد است. تولیدکنندگانی که این روزها نیازمند حمایت مسئولان هستند و معتقدند اگر واردات کاهش یابد و تجهیزات و ماشین‌آلات کشاورزی تأمین شوند با تلاش و پشتکار می‌توانند در تولید این محصول، کشور را خودکفا کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *