وزیر جهاد کشاورزی در نامه ای مشترک به دستگاه های مختلف، دستورالعمل کشت قراردادی پنبه را ابلاغ کرد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی و رئیس شورای قیمت گذاری و اتخاذ سیاست های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی در نامه‌ای به وزارت امور اقتصادی و دارایی، سازمان برنامه و بودجه کشور و وزارت صنعت معدن و تجارت، دستورالعمل کشت قراردادی پنبه را ابلاغ کرد.

متن این ابلاغیه به شرح زیر است:

شورای قیمت گذاری و اتخاذ سیاست های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی در جلسه مورخ 1400/12/9 به استناد مفاد قانون اصلاح قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی در جهت افزایش تولید، حمایت از تولید داخلی و توسعه و تکمیل زنجیره تامین محصول پنبه با تأکید بر رویکرد کشاورزی قراردادی به شرح ذیل تصویب کرد:

1) به منظور تأمین کمباین برداشت پنبه، به متقاضیان خرید کمباین (با اولویت اتحادیه ها، تعاونی ها، شرکت های تامین کننده خدمات مکانیزاسیون کشاورزی و پنبه کاران)، تسهیلات یارانه دار از منابع در اختیار وزارت جهاد کشاورزی با اولویت بند (الف) تبصره(18) قانون بودجه کشور تامین می گردد.

تبصره: یارانه مورد نیاز این بند تا سقف 900 میلیارد ریال توسط وزارت جهاد کشاورزی تامین می گردد.

2) وزارت جهاد کشاورزی مجاز است برای تجهیز و نوسازی 150 دستگاه جین (تصفیه وش) به میزان 1000 میلیارد ریال و برای کارخانجات کرک زدایی (بذر پنبه) به میزان 500 میلیارد ریال تسهیلات از محل بند (الف) تبصره(18)قانون بودجه کشور تامین نماید.

3) وزارت جهاد کشاورزی مجاز است نسبت به تامین 5 هزار میلیارد ریال تسهیلات برای تامین نهاده‌های کشاورزی نظیر بذر، کود شیمیایی، سم و بیمه برای مجریان کشاورزی قراردادی تامین نماید.

تبصره: کشاورزی قراردادی اعم از صنایع نساجی و کارخانجات پنبه پاک کنی موظف هستند با عقد قرارداد با کشاورزان برای کشت پنبه، نهاده‌های مورد نیاز را در اختیار کشاورزان قرار دهند و مبلغ آن را در زمان پرداخت بهای پنبه تحویلی کسر نمایند.

4) ماده(32) قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی و به منظور تشویق پنبه کاران نو ورود برای مشارکت در تولید پنبه در مناطق خاص به ازای هر کیلوگرم پنبه وش تولیدی صرف نظر از قیمت بازاری، به میزان 10 درصد قیمت تضمینی مصوب شورای قیمت گذاری و اتخاذ سیاست های حمایتی محصولات اساسی در همان سال زراعی به صورت نقدی به آنها پرداخت می‌شود.

5) وزارت جهاد کشاورزی می تواند با توجه به توسعه کشت و ایجاد تعادل بین تولید، مصرف و واردات، سیاست تعرفه سهمیه ای را وضع نماید. مقدار تعرفه سهمیه واردات هر ساله توسط این وزارتخانه تعیین می شود.

6) دستورالعمل نحوه اجرای این مصوبه توسط معاونت امور زراعت با همکاری معاونت توسعه بازرگانی، تعاونی پنبه کاران کشور، انجمن ها و تشکل های نساجی و اتحادیه‌های کارخانجات پنبه پاک کنی و سایر بخش‌های ذیربط مربوطه، ظرف مدت یکماه تهیه و به دبیرخانه شورای قیمت گذاری و اتخاذ سیاست های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی ارائه، که پس از تایید توسط وزیر جهاد کشاورزی و رئیس شورا ابلاغ می‌گردد.

سید جواد ساداتی نژاد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *