تهران – ایرنا – مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران اعلام کرد: تاکنون حدود ۲۳ میلیون دلار ضمانت نامه صادرات به شکل مستقیم صادر شده است.

«علی صالح‌آبادی» روز شنبه در نشست خبری خود با خبرنگاران در پاسخ به خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره صدور ضمانت نامه ارزی برای صادرکنندگان گفت: بانک توسعه صادرات به دلیل تحریم بودن مستقیم نمی‌تواند ضمانت نامه ارزی از طریق بانکهای خارجی صادر کند؛ اگر کارفرمایان خارجی ضمانت نامه ما را مستقیما بپذیرند می توانیم به صورت نامحدود ضمانت نامه صادر کنیم که البته برخی کارگزاران خارجی این ضمانت نامه را مستقیم می پذیرند.

صالح‌آبادی با اشاره به اقدامات انجام شده در این بانک گفت: در سال ۹۸ مراقبت از مشتریان در شرایط تحریم را مورد توجه قرار دادیم و حمایتهای اعتباری، ارزی و بین‌المللی و ارائه خدمات بانکداری دیجیتال جزو محورهای مد نظر بود.

وی با اشاره به اولویت‌های بانک توسعه صادرات گفت: تامین سرمایه در گردش بنگاه‌های صادراتی را در این سال پیگیری کردیم؛ تا پایان سال نیز دو پروژه به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی گفت: اعطای تسهیلات صادراتی با حداقل نرخ سود نیز اولویت دیگری بود، منابع بانک توسعه صادرات بنی ۱۶ تا ۱۸ درصد در اختیار صادرکنندگان قرار می گیرد و ار صادرکننده ای نمونه باشد و سابقه اعتباری خوبی داشته باشد میانگین نرخ ۱۶ و مشتری عادی ۱۸ درصد است.

صالح‌آبادی با بیان اینکه منابع صندوق توسعه ملی نیز با نرخ ۱۱ درصد در اختیار صادرکنندگان قرار می‌گیرد، افزود: در بسته صادرات غیر نفتی، بانک و صندوق منابع خود را با یکدیگر تلفیق کرده و با میانگین ۱۴.۵ درصد به صادرکنندگان پرداخت می شود.

وی با اشاره به ابلاغ بسته صادرات غیرنفتی گفت: صندوق توسعه ملی ۵۰۰ میلیارد تومان در بانک سرمایه گذاری کرد و آمادگی داریم تسهیلات صادراتی را با نرخ ۱۴.۵ درصد پرداخت کنیم.

سهم هزار میلیارد تومانی بانک توسعه صادرات از صندوق توسعه ملی

مدیرعامل بانک توسعه صادرات گفت: پیش از ابلاغ بسته حمایت از صادرات غیرنفتی ۳۰۰ میلیارد تومان علی الحساب از صندوق توسعه ملی دریافت کرده و اخیرا نیز ۵۰۰ میلیارد تومان دریافت کرده ایم.

صالح‌آبادی در این زمینه تصریح کرد: قرار است ۲۰۰ میلیارد تومان دیگر به ما اختصاص یابد و جمعا ۵۰ درصد ۲ هزار میلیارد تومان صندوق توسعه ملی به بانک توسعه صادرات اختصاص می‌یابد.

وی با بیان اینکه بانک توسعه صادرات بانک سپرده محور نیست و جمعا ۴۰ شعبه در سراسر کشور داریم، گفت: به صندوق توسعه ملی درخواست داده ایم که بانک توسعه صادرات سهم بیشتری از منابع این بانک داشته باشد و میخواهیم هزار میلیارد تومان دیگر از منابع این صندوق به بانک اختصاص یابد.

اعتبار ۴۰۰ میلیارد تومانی برای شرکتهای دانش بنیان صادراتی

صالح‌آبادی حمایت از شرکتهای دانش بنیان را اولویت دیگر این بانک عنوان کرد و گفت: یک بخش از کمک به صادرات غیرنفتی ، کمک به شرکتهای دانش بنیان است. در این زمینه قرارداری با صندوق توسعه ملی منعقد کرده و ۲۰۰ میلیارد تومان از منابع صندوق دریافت کرده و متعهد شدیم از منابع بانک نیز ۲۰۰ میلیارد تومان تامین کرده و جمعا ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار به شرکتهایی که معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری به ماه معرفی می‌کند، اختصاص دهیم.

وی ادامه داد: با صندوق نورآوری و شکوفایی نیز قرارداری منعقد می شود که تخفیف در نرخ سود می دهیم. منابع بانک ۱۸ درصد و صمدوق ۱۲ درصد است که میانگین آن ۱۵ درصد می شود. نهایتا روشی با این صندوق طراحی کرده ایم که بخشی از منابع را نزد ما سرمایه گذاری می کنند و از محل سود آن، سود از ۱۵ درصد به ۱۲ درصد خواهد رسید.

صالح‌آبادی درباره تسریع در تعیین تکلیف تسهیلات غیرجاری بانک توسعه صادرات اظهار کرد: ۸۳ درصد تسهیلات بانک ارزی و ۱۷ درصد ریالی است و توانسته‌ایم معوقات را در بانک کاهش دادیم. همچنین اولویت دیگر تدوین بسته خدمات ارزی برای ۱۵ کشور همسایه بوده است که تا جای ممکن به صادرکنندگان تسهیلات ریالی و ارزی ارائه کرده‌ایم.

خریداری اسکناس صادرکنندگان به نرخ بازار آزاد

مدیر عامل بانک توسعه صادرات اعلام کرد: خرید ارز اسکناس صادرکنندگان به صورت نامحدود به نرخ سامانه سنا (آزاد) را انجام داده و امسال موفق شدیم ارز اسکناس صادرکنندگان را در کنار حواله‌های آنها خریداری کنیم که رقم آن قابل توجه بوده است.

وی اظهار داشت: اموال مازادی جز تامین سرمایه و کارگزاری نداریم که در بانک مرکزی در حال بررسی است و به احتمال زیاد شرکت‌های کارگزاری از واگذاری مستثنی باشند اما اگر در شورای پول و اعتبار به این نتیجه نرسند آماده واگذاری آنها را داریم.

صالح آبادی گفت: به هیچ عنوان و حتی یکی روز اضافه برداشت از بانک مرکزی نداشتیم و همواره در بازار بین بانکی، عرضه کننده وجوه بودیم تا تقاضاکننده آن.

سرمایه‌گذاری در پروژه‌های پتروشیمی

صالح‌آبادی به پروژه‌ها در دست اجرا اشاره کرد و گفت: بیش از دو میلیارد دلار پروژه در حال اجرا داریم؛ پتروشیمی بوشهر به عنوان بزرگترین واحد تولیدی منطقه در حوزه پتروشیمی با رقم سرمایه گذاری ۲.۲ میلیارد یورو (۲.۵ میلیارد دلار) از محل فاینانس خارج از کشور انجام داده‌ایم که این پروژه تا پایان امسال به بهره برداری خواهد رسید.

وی با بیان اینکه بیش از ۹۰ درصد این پروژه صادراتی است، افزود: اگر به ظرفیت کامل بهره برداری برسید سالی یک میلیارد دلار صادرات پتروشیمی کشور را افزایش خواهد داد.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات پروژه دیگر این بانک را مجتمع فولاد اردکان یزد با ظرفیت تولید ۹۶۰ هزار تن آهن اسفنجی عنوان کرد و گفت: منابع این پروژه با رقم سرمایه گذاری حدودا ۵۷ میلیون یورو و ۱۴۵ میلیارد تومان از محل منابع صندوق توسعه ملی تامین شده است که ۵۲ میلیون یورو و سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان را بانک و مابقی را سرمایه گذار تامین کرده است.

به گفته صالح‌آبادی این پروژه اواخر امسال یا اوایل سال آتی به بهره برداری می رسد.

ایفای تعهدات ارزی واردکنندگان

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: شرکت‌های واردکننده مواد اولیه که ارز از بانک توسعه صادرات دریافت می کنند باید کالاهای خود را وارد کشور کنند. بانک توسعه صادرات دنبال ایفای تعهدات ارزی واردکنندگان بوده است و تعهد ارزی ایفا نشده نداریم.

صالح‌آبادی با بیان اینکه در سال‌های ۹۷ و ۹۸ حدود ۳۷ میلیون یورو تامین ملی از محل خطوط ارزی ری فاینانس از بانکهای خارجی داشتیم، اعلام کرد که تمام آنها تسویه شده و تعهدی در این زمینه وجود ندارد.

جابجایی منابع ارزی مشتریان در بانک توسعه صادرات

وی با بیان اینکه منابع ناشی از تحریم‌ها بلوکه نشد، افزود: کانال‌های جایگزین سوئیفت در بانک ایجاد شده و از آنها برای تعامل با بانکهای کارگزار استفاده می کنیم. همچنین سایر ساز و کار را به صورتی طراحی کردیم که بتوانیم وجوه مشتریان را در کشورهای مختلف به ویژه همسایه جابجا کنیم که کارمزد در کشورهای مختلف متنوع است.

صالح آبادی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درباره صادرات به عراق گفت: از طریق کارگزاران بانک توسعه در عراق می توانیم اگر فردی دینار عراق دارد به کارگزار ما مراجعه کرده و دینار را تحویل دهد و از طریق حواله در کشور دیگری دریافت کند؛ همچنین اگر می خواهد ریال دریافت کند می تواند دینار را تحویل داده و معادل ریالی را در تهران دریافت کند.

به گفته وی کارمزد صرافی نیز کمتر از یک درصد خواهد بود.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات با اشاره به انتشار اوراق گام (گواهی اعتبار مولد) گفت: عرضه این اوراق در بانک‌های ملی، ملت، صادرات و تجارت آغاز شد و ما نیز جزو بانک‌های متقاضی بودیم. بانک مرکزی به ۱۲ بانک در مرحله ابتدا اجازه داده آغاز کنند و شروع آن با ۴ بانک بوده است. این اوراق می‌تواند ابزاری برای تامین سرمایه در گردش بنگاه‌های تولیدی بدون درگیر شدن منابع بانک باشد.

پیش‌بینی تعادل در بازار ارز

صالح‌آبادی معتقد است اگر ارز صادرکنندگان به چرخه اقتصادی کشور بازگردد و در بخش تقاضا کنترل‌های لازم را داشته باشیم که ارز برای واردات کالاهای غیرضروری اختصاص نیابد، ارز غیرنفتی کفاف کل واردات کشور را خواهد داد.

وی اولویت اول واردات کشور را مواد اولیه کارخانه های موجود، مواد دارویی، مواد غذایی و تجهیزات پزشکی دانست و گفت: این باعث می شود کارخانجات در ظرفیت مناسب تولید داشته باشیند و اشتغال کشور در سطح مناسب حفظ شود.

صالح‌آبادی با اشاره به اتصال سامانه‌های ثبت سفارش به یکدیگر گفت: اکنون هیچ محدودیت اسکناسی نداریم و در بخش حواله نیز عرضه و تقاضا در وضعیت متعادلی است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.