عضو هیأت مدیره خانه صنعت ایران گفت: در حال حاضر واحدهای صنعتی با مشکل تأمین مواد اولیه رو به رو هستند که برای جلوگیری از تعطیلی این واحدها، دولت باید جهت تأمین ارز مواد اولیه فکری کند.

آرمان خالقی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با اشاره به صحبت‌های رئیس کل بانک مرکزی مبنی بر تأمین بیش از 2.5 میلیارد دلار ارز از طریق بانک مرکزی و صادر کنندگان غیر نفتی طی 50 روز گذشته، اظهار داشت: ای کاش میزان تقاضا برای دریافت ارز نیز اعلام می‌شد، تا مشخص شود چه میزان از تقاضای موجود برآورد شده است.

وی با بیان این که در حال حاضر صف بلندی از واحدهای تولیدی برای دریافت ارز جهت تأمین مواد اولیه و یا ماشین آلات تشکیل شده است، گفت: طولانی شدن فرآیند تأمین ارز مشکلاتی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ برای واحدهای تولیدی ایجاد کرده است.

عضو هیأت مدیره خانه صنعت ایران توضیح داد: با توجه به مشکلاتی از جمله موانع ناشی از تحریم‌ها و حمل و نقل مواد اولیه که طی سال‌های گذشته برای واحدهای تولیدی ایجاد شده است، تولیدکنندگان معمولا چند ماه جلوتر از تولید، برای تأمین مواد اولیه مورد نیازشان اقدام می‌کنند، تا قبل از اتمام مواد اولیه بتوانند نیاز خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تأمین کنند. وقتی این تأمین با تأخیرهای غیر معمول مواجه شود، مشکلاتی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ برای واحدهای تولیدی ایجاد می‌کند که ممکن است، تعطیلی آنها را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به همراه داشته باشد.

خالقی با تأکید بر لزوم توجه بیشتر مسئولان به این موضوع و صداقت بیشتر با واحدهای تولیدی، اظهار داشت: هم اکنون واحدهای صادر کننده، ارز حاصل از صادرات را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به بانک مرکزی تحویل می‌دهند، اما خودشان برای تأمین ارز مورد نیازشان باید دوباره در صف بایستند.

وی ادامه داد: واحدهای تأمین کننده ارز باید برای دریافت مجدد ارز دارای اولویت باشند و یا حداقل، بتوانند خارج از کشور با ارزی که در اختیار دارند، نیازشان را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تأمین کنند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر بخشی از مواد اولیه و یا محصولات غذایی از جمله برنج در گمرک معطل تخصیص ارز هستند و در این مدت هزینه دموراژ (معطلی کشتی) بر آنها تحمیل می‌شود، در عین حال در بازار نیز کمبود این محصولات و افزایش قیمت‌ها اتفاق خواهد افتاد.

عضو هیأت مدیره خانه صنعت ایران تصریح کرد: اگر کشور با کمبود ارز رو به رو است، باید دست واحدهای صادرکننده برای تأمین ارز باز گذاشته شود و حتی با تشویق صادرکنندگان، تأمین ارز را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ سهل‌تر کنند.

وی اضافه کرد: در حال حاضر تعداد زیادی کامیون در مرز ترکیه و پاکستان معطل حمل کالا هستند که وزارت خارجه و دستگاه‌های مرتبط باید برای حل مشکل این بخش چاره اندیشی سریع داشته باشند.

به گفته خالقی، هم اکنون واردات مواد اولیه مورد نیاز صنایع غذایی، دارو و بهداشتی با مشکل تأمین ارز رو به رو است و البته صنایع دیگر نیز این مشکلات را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ دارند، هر چند تأمین سه صنعت ذکر شده از اولویت بیشتری برخوردار است.

وی ادامه داد: هم اکنون با مشکلات ایجاد شده در تأمین مواد اولیه، بسیاری از واحدهای صنعتی نگران توقف تولید خود هستند و این در شرایطی است که با شیوع کرونا همه کشورها در حال تقویت ذخایر خود هستند، اما ما فرصت‌ها را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ از دست می‌دهیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *