طبق گزارش اداره ملی آمار چین، شاخص قیمت تولید کننده ۳.۱ درصد در ماه آوریل کاهش یافته است در حالی که پیش بینی می‌شد ۲.۵ درصد پایین بیاید.

به گزارش تابناک به نقل از بلومبرگ، کاهش قیمت تولیدات کارخانه ای در چین در ماه آوریل تشدید شده و رشد قیمت مصرف کننده بسیار آهسته بود است. این شرایط نشان دهنده ادامه ضعف در دومین اقتصاد بزرگ دنیاست.

طبق گزارش اداره ملی آمار چین، شاخص قیمت تولید کننده 3.1 درصد در ماه آوریل کاهش یافته است در حالی که پیش بینی می‌شد 2.5 درصد پایین بیاید. شاخص قیمت مصرف کننده 3.3 درصد در ماه آوریل نسبت به سال قبل افزایش داشته است.

کاهش تورم قیمت مصرف کننده و تولیدکننده نشان دهنده ضعف تقاضا در داخل و خارج از خانه است و دلیل بیشتری به سیاست گذاران برای افزایش محرک های اقتصادی می دهد. اقتصاد چین با بدترین رکود طی دهه‌های اخیر مواجه است. فشار بر قیمت مصرف کننده با از بین رفتن تاثیرات شیوع تب خوکی کاهش می‌یابد ولی دورنمای قیمت تولیدات کارخانه‌ای به خاطر سقوط تقاضای جهانی در بحبوحه همه گیری ویروس کرونا تیره و تار است.

بانک مرکزی چین قول داده سیاستهای قدرتمندتری برای مقابله با این چالش های بی سابقه اقتصادی ناشی از همه گیری ویروس کرونا در پیش بگیرد. بانک مرکزی چین اعلام کرد یک سیاست مالی محتاطانه انعطاف پذیرتر و مناسب تر است و سطح نقدینگی را در یک حد قابل قبولی حفظ می کند.

قیمت گوشت خوک که عامل اصلی در سبد شاخص قیمت مصرف کننده چین است، 96.9 درصد نسبت به سال قبل افزایش یافته ولی کمتر از افزایش 116.4 درصدی ماه مارس است. قیمت مواد غذایی هم نسبت به ماه گذشته پایین آمده ولی 14.8 درصد نسبت به سال قبل افزایش دارد.

کاهش قیمت تولیدات کارخانه ای باعث نگرانی بیشتر سیاست‌گذاران می شود. پایین آمدن قیمت این محصولات تحت فشار سقوط قیمت نفت، سوددهی شرکت ها را پایین آورده و جلوی گسترش کسب و کار آنها را گرفته است. تقاضای ضعیف خارجی هم دورنمای فعالیت صادرکنندگان را تیره و تار کرده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *