اصفهان- ایرنا- کارخانه پلی‌اکریل اصفهان به عنوان مادر صنعت نساجی کشور با حمایت‌ دولت تدبیر و امید در مسیر رونق قرار گرفته است اما ادامه گردش چرخ تولید آن نیازمند حمایت و پشتیبانی است.

به گزارش ایرنا، کارخانه پلی‌اکریل در اصفهان با بیش از چهار دهه فعالیت و اشتغال‌زایی دست‌کم حدود یکهزار و ۸۰۰ نفر، مادر صنعت نساجی کشور و استان اصفهان بشمار می‌آید؛ مهمترین تولیدات این کارخانه، الیاف اکریلیک، نخ و الیاف پلی‌استر است که به‌عنوان مواد اولیه در شرکت‌های نساجی و تولید فرش و پتو مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این مجموعه بزرگ صنعتی در سال‌های گذشته دچار مشکلات مالی و در سال‌های ۹۵ و ۹۶ خطوط تولید آن متوقف شد اما با حمایت‌های دولت، دستگاه قضایی و امنیتی و پرداخت تنخواه، تعدادی از خطوط تولیدی آن فعال شد و کارگران به سر کار بازگشتند.

این کارخانه در جهت اجرای بند ج ماده ۲ قانون حمایت صنعتی و جلوگیری از تعطیلی کارخانه‌های کشور در تابستان ۱۳۹۵ تحت حمایت و نظارت هیات حمایت از صنایع قرار گرفت و از سال ۱۳۹۶ با حمایت مالی دولت و پرداخت تنخواه، تولید آن به صورت محدود آغاز شد و به تدریج افزایش یافت بطوریکه در زمان حاضر تولید پلی استر با ظرفیت کامل و تولید اکریلیک با ظرفیت محدود انجام می‌شود.

همچنین در سال ۹۸ با دستور استاندار اصفهان گروه ویژه‌ای برای بررسی مسائل و مشکلات کارخانه پلی‌اکریل در استانداری تشکیل شد تا تصمیم‌هایی برای رفع آنها و برنامه‌ریزی برای حداکثر بهره‌وری از کارخانه گرفته شود و هیات مدیره منتخب برای کارخانه با حکم شورای تامین استان تعیین شد تا اینکه پس از انتخابات مجمع عمومی پلی اکریل در دی ماه سال ۹۹ ، هیات مدیره جدید آن انتخاب شد.

با تعیین هیات مدیره جدید شرکت پلی اکریل در ماه های اخیر مباحثی درباره واگذاری مدیریت کارخانه از هیات اجرایی حمایت از صنایع به هیات مدیره منتخب مجمع عمومی مطرح شده است و در این پیوند مسوولان تاکید دارند که این کار باید طبق روال قانونی و با حفظ منافع سهامداران و کارگران انجام شود.

پس از آنکه آخرین وضعیت کارخانه پلی اکریل اصفهان در جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان اصفهان مورخ بیست و دوم فروردین امسال بررسی شد، استاندار اصفهان گفت: این جلسه با اولویت ادامه و افزایش روزانه تولید در کارخانه پلی اکریل برگزار شد و همزمان با آن مسائل کارگران به هیچ وجه نباید خدشه دار شود و بر روی این موضوع بسیار حساس هستم و اصرار دارم.

عباس رضایی با تاکید بر اینکه حفظ منافع سهامداران، بیکار نشدن کارگران و گردش چرخ تولید دغدغه‌های مهم ما در پلی اکریل است، افزود: مساله و بحث سهامداران و مالکیت کارخانه باید حفظ شود و در کنار آن باید بر اساس قانون پیش رفت.
استاندار اصفهان خاطرنشان کرد: در جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان درباره مسائل پلی اکریل تصمیماتی گرفته شد که جمع‌بندی آن در نهایت به شورای تامین استان یا شهرستان می‌آید و سپس بر این مبنا، اقدامات نهایی را احصا کرده و همه موارد در زمان مشخص لحاظ می شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری اصفهان نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به تلاش های مجموعه مدیریت استان برای بهبود وضعیت کارخانه پلی اکریل، اظهار داشت: از ۱۸ ماه گذشته که گروه کاری پلی اکریل در استانداری تشکیل شد همه هم و غم ما این بود که مدیریت مجموعه مذکور به گونه ای اصلاح شود که در نهایت آرامش، کار به دست صاحبان اصلی پلی اکریل یعنی سهامداران، کارگران و سرمایه گذاران بیفتد.

اولویت نخست، حفظ اشتغال کارگران پلی‌اکریل است

حسن قاضی عسگر با تاکید بر اینکه به هیچ وجه حاضر نیستیم که آرامش موجود در کارخانه از بین برود و تولید آن آسیب ببیند، افزود: اولویت نخست ما، حفظ اشتغال کارگران و ادامه تولید با حداکثر توان و ظرفیت کارخانه است و تا کنون در این جهت خوب پیش رفته ایم.

وی با بیان اینکه در آخرین جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید اصفهان، تصمیم هایی درباره کارخانه پلی اکریل با رعایت همه جوانب گرفته شد، خاطرنشان کرد: این تصمیم ها در هفته های آتی نهایی شده و مجموعه مدیریت تحویل منتخبان سهامداران خواهد شد.

معاون استاندار اصفهان با تاکید بر اینکه هیات اجرایی حمایت از صنایع بصورت موقت مدیریت کارخانه پلی اکریل را با هدف خارج کردن آن از شرایط بحرانی به دست گرفت و قرار نبود که دائمی باشد، تصریح کرد: در عین حال واگذاری مدیریت آن باید با برنامه ریزی و حساب شده انجام شود تا خطوط تولید آسیبی نبینند.

قاضی عسگر با اشاره به اینکه خطوط تولید کارخانه پلی اکریل با فناوری های ۵۰ سال گذشته کار می کنند، تاکید کرد: لازم است هرچه سریعتر در این کارخانه خطوط جدید تولیدی مبتنی بر فناوری های جدید ایجاد شود و امیدواریم سهامداران و کارگران آماده انجام چنین کار بزرگی باشند.

وی با بیان اینکه هنوز واردات زیادی در بخش الیاف پلی استر و اکریلیک به کشور داریم، اضافه کرد: کارخانه پلی اکریل می تواند با توسعه و بهره گیری از فناوری های جدید و حداکثر بهره وری نیاز کل کشور را تامین کند.

 

خبر خوش برای آغاز تولید اکریلو نیتریل

معاون امور هماهنگی استانداری اصفهان گفت: خبر خوشی نیز برای سهامداران پلی اکریل داریم و سرمایه گذار مطمئنی برای تولید اکریلو نیتریل که ماده اولیه الیاف اکریلیک است، فرایند تولید این ماده را آغاز کرده و در حال اخذ مجوزهای مربوطه است.

قاضی عسگر با اظهار امیدواری از اینکه حمایت های خوبی از این سرمایه گذار انجام شود، افزود: پتروشیمی اصفهان نیز در حال نزدیک شدن به روزهای اوج خود است و می تواند مواد اولیه مورد نیاز برای خطوط تولید پلی اکریل را فراهم کند و ۲ زنجیره اصلی تامین مواد اولیه شیمیایی در استان تکمیل خواهد شد.

الیاف اکریلیک یکی از تولیدهای منحصر به فرد کارخانه پلی‌اکریل اصفهان است که ماده اولیه آن، اکریلو نیتریل (AN) می‌باشد؛ اﻛﺮﻳﻠﻮ ﻧﻴﺘﺮﻳﻞ ﺑﻪ ﻋﻠﺖ ﻧﻴﺎز در ﺻﻨﺎﻳﻊ ﺗﻮﻟﻴﺪ اﻟﻴﺎف ﻣﺼﻨﻮﻋﻲ و ﺻـﻨﺎﻳﻊ ﺷـﻴﻤﻴﺎﻳﻲ ﺑـعنوان ﻳﻚ ﻣﺎده اوﻟﻴﻪ ﺿﺮوری اﻫﻤﻴﺖ وﻳﮋه‌ای دارد؛ این ماده در زمان حاضر بصورت واردات برای کشورمان تامین می‌شود.

تصمیم‌گیری درباره مدیریت کارخانه پلی‌اکریل با حفظ تولید و اشتغال باشد

یکی از اعضای شورای اسلامی کار کارخانه پلی‌اکریل اصفهان نیز اولویت کارگران این مجموعه را وضعیت اشتغال، درآمد و تداوم تولید خواند و اظهار داشت: کارگران از مسوولان کشوری و استانی تقاضا دارند که تولید و اشتغال پلی اکریل حفظ شود و هر تصمیمی که برای مدیریت آن گرفته می شود، منافع کارکنان کارخانه را در نظر بگیرند.

احمدرضا شفیع‌زاده در گفت و گو با ایرنا با تاکید بر اینکه کارگران پلی اکریل در سال های ۹۴ تا ۹۷ شرایط دشواری را بدلیل پرداخت نشدن کامل حقوق و دستمزد خود، سپری کردند، افزود: اکنون آرامش در کارخانه حکمفرماست، همه دیون کارگران پرداخت شده و آنها به بازگشت پلی اکریل به روزهای اوج خود امیدوارند.

وی با اشاره به سخنان استاندار اصفهان مبنی بر اولویت حفظ اشتغال و تولید کارخانه پلی اکریل، تصریح کرد: کارگران امیدوار هستند که هر تصمیمی درباره مدیریت کارخانه گرفته می شود شرایط آن رو به رشد باشد.

شفیع زاده با بیان اینکه لازم است بین ارکان اساسی در زمینه مدیریت کارخانه پلی اکریل، همراهی و تعامل باشد، افزود: ما در زمان حاضر بیش از گذشته نیازمند وفاق هستیم تا وضعیت پلی اکریل بهبود یابد.

وی با تاکید بر اینکه در این راه باید از اختلاف و ایجاد فضای ۲ قطبی پرهیز شود، اظهار داشت: امیدواریم بهترین تصمیم‌ها درباره موضوع مدیریت کارخانه، گرفته شود و به سمتی رود که هرچه زودتر درباره مالکیت آن تعیین تکلیف شود.

سهامداران و کارگران پلی‌اکریل با مسوولان همراه باشند

اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل استانداری اصفهان نیز از سهامداران، کارگران و مدیران پلی‌اکریل خواست تا به‌منظور پیشگیری از هر گونه سوء استفاده احتمالی افراد خاص و با صبر و حوصله همانند گذشته همراهی لازم را با مسوولان استان داشته باشند تا مسوولان در فضایی آرام با لحاظ کردن تمام شرایط و با دقت و سرعت لازم بتوانند در حداقل زمان ممکن نسبت به رفع موانع و تنگناهای باقیمانده و طی کردن مسیر قانونی استقرار ارکان حاکمیتی شرکت با استفاده از تمام ظرفیت­‌های قانونی موجود و در سایه تعامل و همکاری و هماهنگی اقدام کنند.

این اداره کل با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: کارخانه پلی اکریل در سال های گذشته به‌دلایل مجموعه­‌ای از مشکلات و موانع متعدد و به منظور برون رفت از آن شرایط بر اساس تصمیم مدیران وقت در تابعیت و تحت مدیریت هیأت حمایت از صنایع مستقر در وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گرفت و با برنامه‌ریزی، اتخاذ تدابیر لازم و همکاری و همراهی همه مسئولان اجرایی، قضایی، تقیینی، اطلاعاتی و امنیتی و با رصد و نظارت مستمر و مداوم مسئولان و همت و تلاش مدیران و کارگران خدوم و زحمتکش امروزه در شرایط به نسبتا خوبی قرار گرفته است .

در ادامه این بیانیه آمده است: پایداری شرایط مذکور و لزوم ارتقا و بهبود وضعیت تولید تا رسیدن به ظرفیت کامل در تمام خطوط تولید و انتفاع سهامداران و کارگران و تأمین مواد اولیه صنایع نساجی استان کماکان مورد توجه همه مسئولان است از این رو مسئولان استان با استفاده از تمام ظرفیت‌­های قانونی (از جمله تجارت و حمایت از صنایع) و با رعایت دقیق قوانین و مقررات مربوطه در نظر گرفتن حقوق سهامداران و کارگران و با حساسیت کامل نسبت به تولید در این مجموعه بزرگ استان بدنبال مرتفع کردن کامل تمام موانع و مشکلات بوده و با هماهنگی هیات حمایت از صنایع و سایر دستگاه‌های ذیربط از جمله مقام‌های قضایی و نماینده شهرستان مبارکه مترصد رفع مشکل بصورت اساسی و ریشه‌­ای بوده و خواهد بود بعنوان مثال شکل گیری هیأت مدیره بعنوان ارکان قانونی شرکت از آن جمله است.

کارخانه پلی اکریل اصفهان علاوه بر پلی استر، الیاف اکریلیک که محصول استراتژیک در صنعت نساجی محسوب می شود، تولید می کند؛ اکریلیک از مهمترین و پرمصرف‌ترین الیاف مصنوعی به‌شمار می‌رود؛ این نوع از الیاف جایگزین پشم است و در تهیه فرش ماشینی، پتو، لباس‌های زمستانی و کشباف‌های ضخیم به مصرف می‌رسد.

این کارخانه دارای ۲ خط تولید اکریلیک است اما بدلیل مشکلاتی که برای تامین ماده اولیه اکریلو نیتریل و واردات آن وجود دارد در زمان حاضر خطوط آن با ظرفیت کم کار می‌کند.

نگاهی به آخرین وضعیت کارخانه پلی‌اکریل نشان می‌دهد که در زمان حاضر بخش پلی‌استر آن با همه ظرفیت با تولید ۱۶۰ تُن در روز و خط اکریلیک ۲ نیز با ۲۰ درصد ظرفیت در حال کار است.

کارخانه دی ام تی یکی از زیرمجموعه‌های شرکت پلی اکریل و تولیدکننده مواد اولیه موردنیاز خط تولید پلی استر است که به گفته مدیران پلی‌اکریل این کارخانه در زمان حاضر با همه ظرفیت خود در حال فعالیت است.

کارخانه پلی‌اکریل در کیلومتر ۴۵ جاده اصفهان – مبارکه قرار دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.