اردبیل _ ایرنا_ وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: گسترش هر چه بیشتر مراودات اقتصادی با کشورهای حاشیه خزر بویژه روسیه و آذربایجان در دستور کار دولت بوده و برای تسهیل امور در این رابطه تلاش می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، رضا رحمانی روز پنجشنبه در جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید و شورای گفتگوی دولت وبخش خصوصی استان اردبیل با بیان اینکه سیاست ایران توسعه روابط با کشورهای دوست و همسایه است، افزود: با عضویت ایران در اتحادیه اقتصادی اوراسیا روابط تجاری ایران با کشورهای عضو این اتحادیه افزایش خواهد یافت.

وی با اشاره به اینکه الحاق رسمی ایران در این اتحادیه اوایل آبان ماه امسال عملیاتی می‌شود.، اضافه کرد: کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا علاقه‌مند به همکاری اقتصادی با ایران هستند و ما نیز از این امر استقبال می‌کنیم .

وی با بیان اینکه وضعیت اقتصادی کشور رو به بهبودی است، اظهار کرد: آمارهای بانک جهانی حکایت از روند مثبت رشد اقتصادی ایران در سال ۹۹ دارد.

وزیر صنعت،معدن و تجارت به رونق تولید در کشور اشاره کرد و گفت: امسال جواز تاسیس واحدهای صنعتی در کشور ۱۳.۴ درصد و تعداد پروانه بهره‌برداری هم ۶.۸درصد افزایش یافته است، روزانه بطور میانگین ۶۸ جواز تاسیس صادر و ۱۶ کارخانه جدید در کشور افتتاح می‌شود و این نشان از علاقه‌مندی بخش خصوصی به سرمایه‌گذاری در کشور می باشد.

رحمانی پرداخت تسهیلات مالی به واحدهای تولیدی و صنعتی را یادآور شد و افزود: اولویت ارایه تسهیلات بانک‌ها به نوسازی واحدهای تولیدی ،تسهیلات سرمایه درگردش و طرح های بالای ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی است.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر تکلیف این وزارتخانه حفظ وضع موجود تولید و رونق آن است، اظهار داشت: در راستای حمایت از سرمایه‌گذاران در مناطق محروم اقداماتی انجام گرفته و انتظار می‌رود این حمایت‌ها در نظام بانکی نیز بیشتر شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه باید از منابع تسهیلات ارزان قیمت از محل تبصره ۱۸ و صندوق کارآفرینی امید در اینگونه مناطق بیشتر استفاده شود، افزود: هرچند منابع مالی به میزان بالا در اختیار نیست ولی باید از منابع موجود نیز استفاده بهینه کرده و اعتبارات به صورت مناسب تخصیص داده شود.

به گفته وی، براین اساس در مناطق محروم کل کشور با حداکثر تخفیف و حداقل تقسیط در واگذاری زمین به سرمایه گذاران اقدام می‌شود.

رحمانی بامداد پنجشنبه وارد اردبیل شد و با سفر به خلخال و کوثر از واحدهای صنعتی این شهرستان ها بازدید کرد، دیدار با امام جمعه اردبیل و بازدید از چند واحد تولیدی در اردبیل و مشگین‌شهر از برنامه‌های سفر یک روزه وزیر صنعت و معدن و تجارت به استان اردبیل است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.