معاون بهداشت و درمان سازمان پدافند غیرعامل ضمن تاکید بر استفاده از دانش محققان ایرانی در ساخت واکسن نسبت به نگرانیهایی که پیرامون استفاده از واکسن فایزر وجود دارد توضیحاتی ارائه داد.

 

محمد کریمی نیا در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص واکسن ایرانی کرونا گفت: ایران از تکنولوژی واکسن سازی بالایی برخوردار است و همچنین دانشمندان بسیار خوب و توانمندی نیز در زمینه تولید واکسن داریم و حدود ۱۰۰ سال است که در خصوص تولید واکسن در کشورمان اقدام می‌شود.

معاون بهداشت و درمان سازمان پدافند غیرعامل گفت: تمامی واکسن‌هایی که از ابتدای تولد به فرزندانمان و همچنین خودمان تزریق شده همه ایرانی بوده‌اند چرا که هم تکنولوژی و هم توان تولید واکسن را داریم.

وی در خصوص واکسن‌هایی که در دنیا تولید می‌شود نیز گفت: واکسن‌هایی که در حال حاضر در دنیا تولید می‌شود خیلی از آنها ویروس‌های کشته شده و ضعیف شده هستند و آنچه در ایران نیز تولید می‌شود با کشورهای دیگر فرقی ندارد.

معاون بهداشت و درمان سازمان پدافند غیرعامل با تاکید بر اینکه ما توانسته‌ایم با همین واکسن‌های داخلی فلج اطفال و سرخک را ریشه کن کنیم ادامه داد: متأسفانه فضای مجازی مقداری تنش ایجاد کرده به طوری که مردم در خصوص واکسن ایرانی کرونا کمی نگرانی دارند.

کریمی نیا در خصوص واردات واکسن کرونا نیز گفت: با توجه به اینکه در مدت زمان کوتاهی باید حجم بالایی از واکسن تولید و تزریق شود به همین دلیل علاوه بر تولیدات داخلی واکسن کرونا باید مقداری واکسن نیز از کشورهای دیگر وارد کنیم.

وی افزود: برخلاف واکسن‌های قبلی که دوز مورد نیاز آن چند میلیون بود اما در این مرحله به دلیل شیوع کرونا مجبور هستیم در مدت زمان کمی تعداد زیادی واکسن را برای عموم مردم داشته باشیم. بنابراین بخشی از آن باید از خارج وارد شود.

وی گفت: باید در یک مدت زمان محدود ده‌ها میلیون نفر واکسینه شوند به همین دلیل در سال اول مقداری واکسن را وارد کنیم.

معاون بهداشت و درمان سازمان پدافند غیرعامل در مورد واکسن‌های کرونایی که در کشورهای دیگر تولید شده است گفت: الگوی واکسن MRNA در گذشته تجربه نشده به همین دلیل عوارض طولانی مدت خواهد داشت و واکسن فایزر نیز تاییدیه سازمان بهداشت جهانی را دارد اما استفاده از آن با شروطی همراه شده به طوری که افراد زیر ۱۶ سال و یا زنان باردار و…، نباید از آن استفاده کنند.

کریمی نیا گفت: دغدغه ما استفاده طولانی مدت آن است و باید بگذاریم حداقل ۵ سال از تولید آن بگذرد و عوارض آن مشخص شود و سپس از آنها استفاده کنیم.

وی گفت: در این مرحله باید از واکسن تولید داخلی خودمان حمایت کنیم و همچنین اعتمادی که تاکنون به واکسن‌های ایرانی داشتیم همان را نیز در خصوص واکسن کرونا داشته باشیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *