وزیر اسبق صمت با تاکید بر اینکه رئیس‌جمهور با دادن وعده بهبود معیشت مردم یک هفته پس از احیای وزارت بازرگانی به دنبال خرید زمان است و این اظهارات پر از ابهام و نوعی فرافکنی است، گفت: وقتی مشاوران، نشانی غلط می‌دهند رئیس‌جمهور در تیراندازی به جای سیبل، دره و تپه را می‌زند.

مهدی غضنفری وزیر اسبق صنعت، معدن و تجارت در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری توانا خبرگزاری فارس پیرامون طرح تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت و احیای وزارت بازرگانی گفت: ادغام تولید و تجارت در وزارت صنعت مزیت‌های فراوانی برای کشور داشته است. مدیریت واحد و یکپارچه این بخش قدرت تصمیم‌گیری مدیران برای ساماندهی بازار را افزایش می‌دهد.

غضنفری افزود: پافشاری دولت برای تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت جای تامل دارد. تمام فرصت‌هایی که دولت با تشکیل وزارت بازرگانی به دنبال آن می‌باشد در وضعیت فعلی (ادغام) هم قابل حصول است. برای مثال وزیر صمت با انتخاب دو قائم مقام قوی در امر بازرگانی و تولید می‌تواند اوضاع را به خوبی مدیریت کند.

وی ادامه داد: ازجمله مهم‌ترین فرصت‌های ادغام وزارت صنعت، معدن و تجارت این است که مدیران بخش تولید و بازرگانی در کنار یکدیگر و زیر نظر یک وزیر کار می‌کنند.این اقدام به واسطه فرماندهی واحد سرعت تصمیم‌گیری سازمانی را افزایش می‌دهد،گلوگاه‌های موجود را از بین می‌برد و شفافیت اطلاعاتی ایجاد می‌کند.

غضنفری در پاسخ به صحبت‌های آقای رئیس جمهور مبنی بر ساماندهی یک هفته‌ای اوضاع بازار و معیشت مردم در صورت وجود وزارت بازرگانی گفت: اینکه آقای رئیس جمهور فرموده‌اند اگر وزارت بازرگانی تشکیل شود، ظرف یک هفته همه چیز درست می‌شود، قاعدتاً باید این سوال مطرح شود که آیا قیمت ارز، فروش نفت و کسری بودجه هم درست می‌شود. چراکه بخشی از مشکلات بازار ارتباطی با وزارتخانه ندارد و مربوط به بیرون است. البته بخشی هم مربوط به وزارتخانه است.

*اگر واقعاً تفکیک به این شکل معجزه می‌کند تمام وزارتخانه‌ها را باید تفکیک کرد

وی در ادامه افزود: سوالی که مردم حق دارند از رئیس جمهور بپرسند این است که اگر وزارت صنعت تفکیک شد و قول رئیس جمهور ظرف یک هفته اجرایی نشد، مردم چه کاری باید کنند؟ مثل سایر قول‌هایی که داده شد اما یا اجرایی نشد یا عکسش اجرایی شد. چه تضمینی به مردم داده می شود؟ چه تضمینی به مجلس داده می شود که اوضاع بازار و یا اقتصاد یا ارز و تولید بهبود پیدا کند؟ رئیس جمهور ضمانت صحبت خود را مشخص کند. آیا تمام مشکلات کشور از بیکاری گرفته تا وضعیت مسکن، عدم فروش نفت، رانت‌های مختلفی که در حوزه‌های گوناگون وجود دارد همه با تفکیک قابل حل است؟ اگر واقعاً تفکیک به این شکل معجزه می‌کند تمام وزارتخانه‌ها را باید تفکیک کرد.

*وعده رئیس جمهور درباره وزارت بازرگانی نوعی فرافکنی است

وزیر اسبق صنعت با بیان اینکه در صورت تمرکز رئیس جمهور و معاون اول رئیس جمهور بسیاری از مشکلات بازار قابل حل است، گفت: رئیس جمهور و معاون اول رئیس جمهور می‌گویند در صورت تشکیل وزارت بازرگانی وقت و تمرکز بیشتری برای ساماندهی اوضاع کشور اختصاص خواهد یافت. جای سوال است که چرا همین الان این وقت را اختصاص نمی‌دهند؟ زحمتی که بعداً می‌خواهند بکشند را چرا همین الان نمی‌کشند؟ این چه روحیه‌ای هست که برخی افراد دارند و باید حتماً حرف خود را به کرسی بنشاند و بعد وقت گذارند. مگر یک وزیر جدید در وزارت بازرگانی چه کاری خواهد کرد؟ خب همین کارها را قائم مقام بازرگانی وزیر صمت می‌تواند انجام دهد. لذا این سخن رئیس جمهور پر از ابهام و نوعی فرافکنی است.

*رئیس جمهور با وعده‌های جدید به دنبال زمان خریدن است

وی ادامه داد: درحال حاضر مشاهده می‌شود بعضی‌ها می‌گویند سخن رئیس جمهور یک قول جدیدی است که هرگز اجرا نمی‌شوند. بعضی‌ها می‌گویند بعد از اینکه تفکیک انجام شد، رئیس جمهور می‌گوید شش ماهی باید صبر کرد تا استان‌های کشور آماده شوند. رئیس جمهور با وعده جدید خود به دنبال خرید زمان است.

*وقتی مشاوران نشانی غلط می دهند رئیس جمهور به جای سیبل، دره را می زند

غضنفری اظهار داشت: به اعتقاد بنده کاش رئیس جمهور این حرف را نمی‌زد. چراکه بدبینی‌های زیادی در بین کارشناسان در مورد سخن او به وجود آمده و موارد نادرستی به ایشان نسبت داده شده است. مشاوران رئیس جمهور باید راهنمایی بهتری به ایشان دهند. وقتی مشاوران، نشانی غلط می‌دهند رئیس جمهور در تیراندازی به جای سیبل، دره و تپه را می‌زند.

* تولید و تجارت در اکثر کشورهای دنیا در اختیار وزارتخانه واحدی است

وزیر اسبق صمت با بیان اینکه تولید و تجارت در اکثر کشورهای دنیا در اختیار وزارتخانه واحدی است، گفت: اکثر کشورهای پیشرفته یک وزارتخانه قوی دارند که تولید و تجارت را به صورت مشترک مدیریت می‌کند. در کشورهای توسعه یافته دنیا تولید عموماً در اختیار مردم و بخش خصوصی است. دولت بیشتر قاعده‌گذار، تنظیم‌گر و ناظر است. در بسیاری از کشورها حوزه تولید را به مردم و اتاق‌های بازرگانی و تعاونی داده‌اند و یک وزارتخانه دارند که کار قاعده گذاری تولید هم می‌کند. یعنی دو وزارتخانه‌ای نیستند.

*بعد از ادغام وزارت صمت بسیاری از گلوگاه ها از بین رفت

وی ادامه داد: تجربه شخصی بنده به عنوان آخرین وزیر بازرگانی و اولین وزیر صنعت، معدن و تجارت جمهوری اسلامی ایران این است که ادغام وزارت صمت اقدامی شایسته بود. وقتی بنده به عنوان وزیر صنعت، معدن و تجارت از مجلس رای اعتماد گرفتم احساس می‌کردم کار را تازه آغاز کرده‌ام، خیلی بهتر از می‌توانستم قاعده‌گذاری، نظم بخشی و تعرفه‌گذاری کنم. بعد از ادغام بسیاری از گلوگاه‌ها از بین رفت.

*اگر می‌خواهیم تحریم شکنی کنیم ادغام را حفظ کنیم

غضنفری در پایان تصریح کرد: به نظرم دولت اگر می‌خواهد فرصت بخرد برای اینکه این دو سال تمام شود، سراغ چیزهای دیگر برود و مجلس را سرگرم موضوعاتی کند که کم هزینه باشد. چون این کار پر هزینه است و سود بخشی هم ندارد. دولت نصیحت ناصحین را گوش دهد و این وضعیت ادغامی را که خیلی بیشتر به نفعش است به وضعیت تفکیکی تبدیل نکند و بلا و مصیبت درست نکند. چون فرایند تصمیم گیری در این دو وزارت خانه گیر می‌کند و تحریم‌ها برنده داستان می‌شود. این گونه بهتر می‌توان به تحریم‌ها غلبه کرد. اگر می‌خواهیم تحریم شکنی کنیم ادغام را حفظ کنیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *