رئیس سازمان ملی استاندارد گفت:‌ استانداردسازی کالاها لازمه تحقق رونق تولید است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، نیره پیروزبخت در حاشیه مراسم روز جهانی استاندارد در جمع خبرنگاران اظهار داشت: استاندارد چه در ایران و چه در کشورهای هدف صادراتی ما باید مورد توجه قرار گیرد. در این جهت مصوب شد که کالاها یا بر اساس استاندارد ایران صادر شوند و یا بر اساس استاندارد کشور مقصد تولید و صادر شوند.

وی افزود: در صورتی که هیچ استانداردی هم وجود نداشته باشد، طبق مشخصات فنی مورد توافق دو طرف عمل خواهیم کرد.

به گفته وی،‌ اگر این سه مؤلفه رعایت شود، کالای صادراتی از ایران دارای کیفیت مطلوبی خواهد بود.

پیروزبخت با بیان اینکه در برخی موارد،‌ تجار ایرانی و یا خارجی از استانداردهای موجود بی‌خبرند، گفت: برخی به دلیل اینکه دنبال منافع زودگذر هستند نسبت به استانداردها بی‌توجه هستند. البته استانداردهای اجباری به گمرکات ابلاغ شده است.

وی تصریح کرد: بخشی از این اتفاقات به اتاق‌های بازرگانی و تجار برمی‌گردد که باید آموزش های لازم را به تجار بدهند تا به دنبال صادرات کوتاه مدت نباشند و به بازارهای پایدار فکر کنند.

رئیس سازمان استاندارد با بیان اینکه هیچ مشکلی در زمینه آزمون کالاها نداریم، افزود: شرکت‌های بازرسی مورد تائید ما در کشورهای دیگر نیز مستقر هستند ولی در مورد کالاهای غذایی وارداتی علاوه بر آزمون در مبدأ، در مبادی ورودی به کشور نیز آزمایش صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به ارتباط بین رونق تولید و استاندارد، گفت: اگر استاندارد رعایت نشود، نمی‌توان به رونق تولید رسید.

وی افزود: ما علاوه بر رعایت استاندارد، تدوین مقررات کیفیت را نیز در دست اقدام داریم. پس از اینکه تحریم‌های ناجوانمردانه از سر تولید بگذرد و واحدهای تولیدی باید برای ورود به فضای رقابتی به کیفیت اهمیت بیشتری دهند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *