مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی فارس از تخصیص ۳۰ میلیارد ریال یارانه به بذور دلینته پنبه در استان خبر داد.

تخصیص ۳۰ میلیارد ریال یارانه به بذور پنبه در فارسبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز فارس،مهدی صادقی افزود: این اعتبار برای توزیع ۱۵۰ تن بذور دلینته پنبه از ارقام داخلی هزینه می‌شود.
وی با بیان اینکه دلینته به آن دسته از بذور پنبه که کرک زدایی شده‌اند اطلاق می‌شود، عنوان کرد: این اعتبار از محل تامین یارانه بذر و از دفتر مجری پنبه کشور تامین شده است.
به گفته وی، به هر کیلوگرم از بذور ۲۰۰ هزار ریال یارانه اختصاص یافته که به طور مستقیم به کشاورز یا کارگزار عامل توزیع پرداخت می‌شود.
این مقام مسئول با بیان اینکه بذور یارانه دار تنها نیاز بذری قریب به ۴ هزار هکتار از اراضی را برآورده می‌کند، اظهار کرد: بذور دلینته پنبه بر اساس برش شهرستانی و با معرفی نامه مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان توزیع می‌شود.
صادقی عنوان کرد: بر اساس سطح ابلاغی از وزارت خانه متبوع در سال جاری مکلف به کشت ۱۸ هزار و ۵۰۰ هکتار پنبه در فارس هستیم که تولید بیش از ۵۹ هزار تن وش پنبه هدف گذاری شده است.
او با اشاره به اینکه در آستانه کشت پنبه در فارس هستیم، افزود: عمده ارقام بذور پنبه مورد استفاده برای کشت در این استان شام رقم‌های داخلی گلستان، ارمغان، ساجدی، لطیف، حکمت و بختگان و ارقام وارداتی شامل ماکسا، کاریزما، لیدر و فلش است.
صادقی با بیان اینکه بذور دلینته پنبه بیش از پنج سال است که در سطح فارس کشت می‌شود، اضافه کرد: قابلیت کشت مکانیزه توسط کارنده‌ها، کاهش میزان بذر مصرفی در هکتار، عاری از آفات و بیماری‌ها بودن به دلیل کرک زدایی شدن و افزایش قوه نامیه بذر دلینته نسبت به کرکدار از محاسن کشت بذور دلینته است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.