قائم مقام وزیر صمت گفت: سامانه اطلاع‌رسانی قیمت کالاها به زودی راه‌اندازی می‌شود و در این سامانه قیمت بیش از 100 کالا به صورت روزانه اعلام می‌شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس به نقل از اتاق اصناف ایران،  دومین نشست هم‌اندیشی رؤسای اتاق‌های اصناف مراکز استان با حضور قائم مقام وزیر صمت و رئیس تعزیرات حکومتی و رئیس اتاق اصناف ایران و مدیران بازرسی و نظارت مراکز استان‌ها برگزار شد که در این مراسم  مدرس خیابانی قائم مقام وزیر صمت اظهار کرد: شرایط امروز اقتصاد کشور با ۲۰ سال پیش متفاوت است و در شرایط امروز تنوع کالاها و سطح انتظارات مردم و ورود تکنولوژی و تغییر روشهای نظارت و کنترل بازار متفاوت رشد داشته است و امروز اصناف مردمی‌ترین بخش اقتصاد کشور و حامی تولید هستند.

وی تصریح کرد: ۳ میلیون واحد صنفی و ۷ هزار اتحادیه و ۴۰۰ اتاق اصناف در کشور دارای بیش از ۶ الی ۸ میلیون شغل مستقیم هستند که بیش از ۱۷ درصد تولید ناخالص ملی برعهده اصناف است.

مدرس خیابانی با تأکید بر اینکه ۸۷ درصد بخش ارزش بر افزوده خدمات بر عهده اصناف است، افزود: کنترل بازار بدون اصناف غیرممکن است.

وی تصریح کرد: حفظ آرامش بازار مهمترین هدف نظارت بر بازار در شرایط فعلی است و حفظ مردم بازار در گرو آرامش بازار است.

قائم مقام وزیر صمت با بیان اینکه تولید امروز در نوک پیکان اقتصاد کشور قرار دارد، اظهار کرد: دشمنان کشور سعی در زدن اقتصاد کشور دارند و باید تلاش کنیم تا تولید ارتقا پیدا کند و همچنین تنطیم بازار متوقف نشود.

وی با بیان اینکه تولید به منظور حفظ اشتغال و توان سطح صنعتی از اهمیت بالایی برخوردار است ، افزود: امروز حفظ اشتغال مهمترین مساله در اقتصاد کشور است.

مدرس خیابانی با اشاره به اینکه امروز دشمنان واهمه دارند تا کالای داخلی تبلیغ نشود، بیان داشت: اصناف مهمترین شبکه اطلاع‌رسانی در کشور هستند که می‌توانند کالای ایرانی را تبلیغ کنند و سعی کنند بیشتر مبادرت به فروش کالای داخلی داشته باشند.

وی با تأکید بر حمایت از تولید ملی کشور خاطرنشان کرد: تولید نباید متوقف شود و باید بیش از پیش اشتغال مولد داشته باشیم.

مدرس خیابانی افزود: شبکه عرضه و توزیع کالا می‌توانند نقش مؤثری در تبلیغ و برندسازی کالاهای ایرانی داشته باشند و در این راستا باید تلاش کرد تا جلوی واردات کالاهای که مشابه تولید در داخل دارند گرفته شود‌.

وی با بیان اینکه امروز در راستای حمایت از تولید داخلی نیاز به معرفی قهرمان داریم، اظهار کرد: در شرایط جنگ اقتصادی کشور باید تولیدکنندگانی که در سخت‌ترین شرایط و با توجه به تحریم کالای ایرانی را با بهترین کیفیت و قیمت مناسب روانه بازار می‌کنند به عنوان قهرمانان عرصه اقتصادی معرفی شوند تا الگویی برای دیگر تولیدکنندگان باشند.

قائم مقام وزیر صمت افزود: امروز شاهد افزایش هزینه‌های مبادله‌ای که بخشی از این هزینه‌ها ناشی از افزایش قیمت نرخ ارز است و باید تلاش کنیم با اصلاح شبکه توزیع از طریق اصناف شوک قیمتی در حوزه تأمین کالاهای اساسی نداشته باشیم.

مدرس خیابانی با تأکید بر اینکه در تأمین کالای اساسی به اندازه نیاز جامعه صورت گرفته است، گفت: ۹۰ درصد کالاهای اساسی در کشور تهیه و توزیع می‌شود و بخش کمی از نیاز کالایی در داخل از طریق واردات تأمین می‌شود.

وی تصریح کرد: در شبکه توزیع و تأمین اصلاح و نوین‌سازی انجام گرفته است و باید این حوزه ارتقا یابد و هدف ما کاهش قیمت مصرف‌کننده و هزینه‌های مبادله‌ای کالا است.

مدرس خیابانی در خصوص اهمیت بحث بازرسی و نظارت افزود: اصل نظارت در کشور با حاکمیت است و نظارت باید بر مبنای روشهای نوین باشد و نظارت سنتی دیگر جواب نمی‌دهد و در حال حاضر مهمترین کمک در بخش بازرسی و نظارت اتاق‌های اصناف هستند.

وی تأکید کرد: دولت باید ابزارهای بازرسی و نظارت و تأمین بودجه بازرسی را برای اتاق‌های اصناف انجام دهد و تبصره ۷ ماده ۷۲ در راستای یک سوم سهم اصناف از محل جرایم تعزیرات به اصناف اختصاص داده شود تا اتاق‌های اصناف نیز بهتر بتوانند کار بازرسی و نظارت را انجام دهند.

مدرس خیابانی افزود: سامانه اطلاع‌رسانی قیمت کالاها به زودی راه‌اندازی می شود و در این سامانه قیمت بیش از صد کالا روزانه هم‌ قیمت کف بازار و هم قیمت عرف توسط این سامانه به صورت آنلاین منتشر خواهد شد که این اطلاع‌رسانی کمک بسیار مؤثری را در تنظیم بازار خواهد داشت.

وی تأکید کرد: بحث درج قیمت در تمام دنیا به عنوان یک اصل محسوب می‌شود و باید تلاش کنیم ابتدایی‌ترین حقوق مصرف‌کننده که دانستن نرخ قیمت‌ها است، را توسط واحدهای صنفی رعایت کنیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.