مدیرکل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات ایران، گفت: پس از پیگیری‌های انجام شده، اتحادیه اروپا واردات ماهی قزل‌ آلا از ایران به شرط انجام طرح پایش سلامت را پذیرفت، اما تعلل در پایش موجب شده تا فعلا فرصت صادرات قزل‌آلا به اتحادیه اروپا از دست برود.

عیسی گلشاهی، با اشاره به ظرفیت بالای کشور در تولید ماهی قزل‌آلا اظهار کرد: در حال حاضر سالانه بیش از ۱۷۰هزار تن ماهی قزل‌آلا در کشور تولید می‌شود که در صورت رفع موانع و توسعه بازارهای صادراتی امکان افزایش آن با همین امکانات موجود نیز وجود دارد.

وی ادامه داد: این ظرفیت می‌تواند فرصت مناسبی را برای صادرات ماهی قزل‌آلا برای کشور ایجاد کند.

مدیرکل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات ایران با بیان اینکه برای صادرات ماهی قزل‌آلا با اتحادیه اروپا مذاکره کردیم، افزود: اتحادیه اروپا واردات ماهی قزل‌آلا از ایران به شرط انجام طرح پایش سلامت را پذیرفت.

به گفته وی؛ اجرایی نشدن پایش سلامت این ماهی موجب شد از فرصت صادرات ماهی قزل‌آلا به اتحادیه اروپا استفاده نشود.

گلشاهی اضافه کرد: اگر چه ما مدعی سلامت آبزیان کشورمان هستیم و این امر در مورد انواع آبزیان کشورمان به اثبات رسیده اما بر اساس مقررات اتحادیه اروپایی، تا زمانیکه این کار را مانند میگو عملیاتی نکنیم هیچ محموله‌‌‌ای از ماهی قزل‌آلای کشور اجازه صادرات به آن اتحادیه را نخواهد یافت.

وی میزان صادرات سالانه ماهی قزل‌آلا از کشور را حدود ده هزار تن عنوان کرد.

گلشاهی مقصد صادراتی ماهی قزل‌آلا را کشورهای عربی از جمله عراق، امارات و همچنین کشورهای روسیه، جمهوری آذربایجان، ترکمنستان، افغانستان و مالزی عنوان کرد.

وی افزود: میزان ارزآوری صادرات ماهی قزل‌آلا برای کشور را در حال حاضر حدود ۴۴ میلیون دلار اعلام کرد.

گلشاهی از صادرات مستقیم میگو به کشور چین خبر داد و گفت: چند ماه پیش در سفر وزیر سابق وزارت جهادکشاورزی کشورمان به چین پروتکل بهداشتی صادرات آبزیان پرورشی به امضاء طرفین رسید که به موجب آن امکان صادرات مستقیم میگوی پرورشی به کشور چین فراهم شد و اکنون این امر در حال انجام است.

مدیرکل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات ایران میزان صادرات میگو به کشور چین را از 2 ماه پیش تا امروز را یک هزار و 200 تن اعلام کرد.

گلشاهی درباره آخرین وضعیت صادرات آبزیان به کشورهای روسیه نیز گفت: از ابتدای سال حدود ۸۰۰ تن انواع آبزیان شامل: قزل‌آلا، گوشت ماهیان خاویاری، خاویار، ماهی سی بس و کنسرو ماهی به این کشور صادر شده است.

وی در پایان با تاکید بر اینکه مجموع صادرات آبزیان در ۸ ماهه سالجاری حدود ۷۵ هزار تن بوده است، افزود: میزان ارزآوری حاصل از صادرات آبزیان برای کشور در این مدت نزدیک به ۲۷۰ میلیون دلار بوده است.

ایلنا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *