بندرعباس – مدیر تعاون روستایی هرمزگان از نخستین برداشت پنبه در سطح ۳۰۰ هکتار از مزارع شرکت سهامی زراعی جگین شهرستان جاسک خبر داد.

سیروس اسدپور در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: کار برداشت به صورت مکانیزه از طریق یک دستگاه کمباین انجام می شود. برداشت این محصول از نیمه مردادماه آغاز شده است تا نیمه شهریورماه ادامه دارد و پیش بینی می‌شود ۶۰۰ تن محصول وش پنبه از مزارع پنبه شرکت برداشت شود.

اسدپور با بیان اینکه دانه پنبه دارای ۲۰ درصد روغن بوده و در جهان بعد از سویا مهمترین دانه روغنی است، گفت: امسال برای نخستین بار کشت این محصول در شهرستان جاسک انجام شد و باتوجه به محدودیت ها از عملکرد متوسطی برخوردار بوده است.

مدیر تعاون روستایی هرمزگان با اشاره به کاربرد دانه‎های پنبه در صنعت نساجی، استفاده دارویی، تورهای ماهیگیری، فیلتر قهوه و چای و نیز تولید روغن افزود: کنجاله پنبه نیز بعد از روغن کشی با داشتن ۳۶ تا ۴۸ درصد پروتئین برای خوراک دام مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی افزود: عمده پنبه تولیدی شهرستان به کارخانه‌های خارج از استان از جمله، کارخانه پنبه کاران زرین دشت ارسال می‌شود. در سالهای آینده شاهد توسعه سطح زیر کشت مکانیزه پنبه با فراهم آوردن مقدمات لازم باشیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.