به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای اسدالله سلیمانی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با بیان اینکه واردات چادر مشکی انحصاری است افزود: به جز این مسأله، نامناسب بودن فضای کسب و کار در کشور نیز تعطیلی کارخانجات تولید چادر مشکی را در پی داشته است.
وی گفت: اگر تولید در کشور به صرفه باشد، تجار این بخش خود کارخانه ایجاد می کنند اما اکنون به دلیل حمایت نکردن دولت، 90 درصد چادر مشکی کشور از چین، کره و ژاپن که کارخانجات بسیاری با فناوری بالا ایجاد کرده اند وارد می شود.
آقای سلیمانی افزود: اینکه دولت تعرفه واردات چادر مشکی را افزایش داده است، حمایت از تولید داخلی از جیب مردم است و این خسارتی است که گمرک آن را وارد کرده است.
وی گفت: واردات چادر مشکی تعرفه نداشت اما چون پارچه های دیگر را در قالب چادر مشکی وارد می کردند گمرک برای اینکه کار خود را آسان کند به همه پارچه ها از جمله چادر مشکی نیز تعرفه بست.
مدیرعامل انجمن تولید کنندگان محصولات حجاب افزود: امکان ندارد در دو سال آینده به خودکفایی در چادر مشکی برسیم و حرف ها در این زمینه به این دلیل است که وزارت صمت از یارانه ای که باید به چادر مشکی اختصاص دهد شانه خالی کند.
آقای سلیمانی گفت: برخی مسئولان به چادر مشکی حساسیت دارند و اگر محصول دیگری مانند شیلات بود اکنون به داد ما رسیده بودند اما چون اسم چادر روی آن است از ما حمایت نمی کنند و نخواهند کرد.
وی افزود: 40 هزار نفر در حوزه محصولات مربوط به حجاب شاغل هستند و30 درصد شاغلان در این حوزه به دلیل نبود مواد اولیه بیکار شده اند.
آقای سلیمانی گفت: اگر برای حدود 70 تا 80 درصد نیاز بازار چادر مشکی در کشور سرمایه گذاری شود 10 هزار اشتغال ایجاد خواهد شد.
وی افزود: به اندازه کافی ماشین آلات و توان تولید چادر مشکی در کشور وجود دارد اما با برداشتن موانع کسب و کار نیاز به زنجیره تولید داریم.

آقای علی قلعه قوند عضو هیئت مدیره انجمن تولید کنندگان محصولات حجاب نیز گفت: به دلیل نبود نظارت بر تولید و واردات و عرضه چادر مشکی، واحدهای تولیدی چادر مشکی در کشور تعطیل شده است.
وی افزود: بر فرض که وزارت صنایع می خواهد از تولید کنندگان چادر مشکی حمایت کند، پس چرا با وضع تعرفه 32 درصدی این حمایت را از جیب مردم انجام می دهد.
آقای قلعه قوند گفت: تولید چادر مشکی بخش های تولید نخ، بافت و تکمیل دارد که باید این زنجیره برای حمایت از تولید کنندگان ایجاد می شد اما وزارت صمت این کار را انجام نداد.
وی افزود: ماشین های ماکویی هنوز در دنیا فعالند و محصولی را تولید می کنند که هنوز در ایران پرمصرف ترین چادر است.
عضو هیأت مدیره انجمن تولید کنندگان محصولات حجاب گفت: تولید چادر به تجربه طولانی نیاز دارد و این طور نیست که دو ساله به خودکفایی در این عرصه برسیم.
آقای قلعه قوند افزود: کارخانجات بافندگی در کشور ظرفیت های خالی دارند و اگر وزارت صمت بر قیمت چیپس های پلی استریل که در اختیار شرکت های تولید کننده نخ قرار می دهد نظارت کند حتماً در چادر مشکی کاهش قیمت خواهیم داشت.
وی گفت: چند نوع پارچه خاص گلدار ژاپنی و کره ای وجود دارد که واردات و فروش آن در انحصار چند نفر است و می توانند این پارچه ها را با هر قیمتی در بازار بفروشند.
آقای قلعه قوند با بیان اینکه یکی از حلقه های مفقوده در تولید چادر مشکی؛ دانش فنی است افزود: از وزارت صمت تعجب می کنم چرا تا کنون سراغ شرکت های دانش بنیان نرفته است زیرا در رنگ و مواد شیمیایی برای چادر مشکی مشکل داریم.
وی با اشاره به اینکه چند شرکت داخلی نخ خوبی را تولید می کنند گفت: با سرمایه گذاری معادل واردات یک سال چادر مشکی تقریباً 70 تا 80 درصد نیاز بازار به این محصول تأمین می شود.
عضو هیأت مدیره انجمن تولید کنندگان محصولات حجاب افزود: باید با ایجاد بازار متشکل تولید و عرضه از بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در تولید چادر مشکی حمایت شود.

افسانه محرابی مدیرکل دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در این برنامه گفت: در یک سال اخیر به صنعت نساجی به عنوان صنعت پیشران و اشتغال زا نگاه کرده ایم و برای تولید 80 میلیون مترمربع چادر مشکی 8 طرح 10 میلیون مترمربعی پیش بینی کرده ایم که نیازمند 150 میلیون یورو و 800 میلیارد ریال سرمایه گذاری است.
خانم محرابی افزود: در مذاکراتی که در بانک ها انجام شده است به ما قول داده اند منابع این طرح تأمین شود.
وی گفت: بحث مافیا در واردات چادر باید مستند اعلام شود.
مدیرکل دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: در سال 92 برای فرهنگ سازی استفاده از چادر، تعرفه واردات 20 درصد بود و زمانی که قیمت ارز افزایش یافت 10 درصد همه تعرفه های واردات ازجمله تعرفه واردات چادر مشکی کاهش یافت.
خانم محرابی گفت: زمانی که کارخانه تولید چادر مشکی حجاب شهرکرد آغاز به کار کرد برای حمایت از این کارخانه تعرفه همه پارچه ها 32 درصد افزایش یافت.
وی افزود: اکنون بالاترین تعرفه برای چادر مشکی است.
خانم محرابی گفت: کارخانه نای زرین فقط 60 ماشین ساده بافت داشت که قرار بود چادرهایی که طرح دار هستند وارد و با رنگرزی آنها را تکمیل کند.
وی افزود: اگر واحد تولیدی خوب کار کند و رقابت پذیر باشد و از فناوری و مواد اولیه و دانش فنی استفاده کند می تواند نظر بازار را جلب و رقابت کند.
مدیرکل دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: بسته حمایتی از تولید کنندگان چادر مشکی یک سال است که آماده شده و نیاز به تأمین مالی دارد.
خانم محرابی افزود: سه سرمایه گذار نیز برای تأمین کمبود چادر مشکی کشور پای کار آمده اند و در دو سال آینده در این محصول خودکفا خواهیم شد.

آقای محمدعلی شفیعی مدیرعامل شرکت نای زرین نیز در ارتباط با این برنامه گفت: در سال 85 آخرین نوع ماشین های کِرِپ را وارد و چادر مشکی کلاسیک کرپ تولید کردیم.
وی افزود: در سال 85 کارشناسان کره ای فناوری تولید چادر مشکی را به ما انتقال دادند و خط تولید این محصول را کامل وارد کردیم.
آقای شفیعی گفت: در یک سالی که کارشناسان کره ای در کشورمان بودند؛ تحت لیسانس آنها کار می کردیم و با برندهایی که داشتیم اقدام به فروش محصولاتمان می کردیم اما پس از یک سال مدیرکل صنایع وزارت صنعت از کارخانه ما بازدید کرد و پس از آن نیز استاندار اصفهان به کارخانه ما آمد و با رسانه ای شدن تولید این کارخانه کمتر از بیست روز تعرفه واردات چادر مشکی از 72 درصد به 66 و از 66 به 16 درصد کاهش یافت.
وی افزود: در آن زمان از همه کمک خواستیم و به همه جا نامه نوشتیم اما نتیجه این نگرفتیم.

آقای مجید افتخاری عضو هیأت مدیره اتحادیه صنف فروشندگان و تولید کنندگان پوشاک نیز در این برنامه گفت: قیمت هر متر پارچه چادر مشکی که در کشورهای کره، ژاپن و چین تولید می شود بین یک و نیم تا پنج دلار است.
وی افزود: اگر میانگین برای یک قواره چادری سه و نیم متر پارچه مصرف شود مشخص است واردکنندگان چادر با قیمتی که در بازار برای پارچه درجه یک وجود دارد سود 400 تا 500 درصدی دارند.
آقای افتخاری گفت: وارد کننده چادر مشکی با سرمایه گذاری کوتاه مدت در دو سه ماه به این سود می رسد و با این سود دیگر کسی به تولید داخلی توجه نمی کند.
وی افزود: با سرمایه گذاری 25 میلیون دلاری می توان کارخانه ای که 10 میلیون متر چادر مشکی تولید می کند تأسیس و با مبلغی حدود 150 میلیون یورو کل نیاز داخلی به این محصول را تأمین کنیم.
عضو هیأت مدیره اتحادیه صنف فروشندگان و تولید کنندگان پوشاک گفت: با توجه به صرفه نبودن تولید در کشور و سود سپرده های بانکی، کمتر کسی راغب است که در زمینه چادر مشکی سرمایه گذاری کند.
آقای افتخاری افزود: تعداد وارد کنندگان چادر مشکی محدود است و یکی از واردکنندگان، کارخانه تولیدی که توان تولید چادر مشکی را با این فضای کسب و کار ندارد خریده و تولید این واحد صفر است.
وی گفت: در صنعت پوشاک کشور 300 هزار نفر شاغل هستند.

سید هوشنگ قادریان مسئول بسیج نساجی و پوشاک کشور نیز در ارتباط با این برنامه گفت: به اندازه پارچه مورد نیاز چادر مشکی نخ در کشور تولید می شود و اکنون به فناوری مقدمات بافندگی و رنگرزی این محصول دست یافته ایم و مشکلی در این زمینه نداریم و به آسانی نساجی های کشور می توانند چادر مشکی تولید کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.