مدیر کل دفتر موزه ملی تاریخ طبیعی به مناسبت ۲۸ اردیبهشت – روز جهانی موزه‌ها – گفت: روز جهانی موزه‌ها بهانه‌ای برای جلب توجه سیاستگذاران، برنامه‌ریزان و آحاد مردم به نقش مهم موزه‌ها در معرفی فرهنگ، تاریخ و آموزش و پژوهش تخصصی است.

به گزارش ایسنا محمد مدادی با اشاره به شعار امسال روز جهانی موزه‌ها تحت عنوان «آینده موزه‌ها، بازیابی و بازآفرینی» گفت: شعار امسال به رسالت موزه‌ها در حرکت به سوی آینده، همپای فرهنگ و دانش بشری اشاره دارد.

وی از وجود حدود ۱۰۰ موزه تاریخ طبیعی در کشور که بیش از ۴۰ مورد آن تحت پوشش ادارات تابعه سازمان حفاظت محیط زیست است خبر داد و گفت : موزه‌های تاریخ طبیعی محلی برای آشتی و ارتباط مستقیم مخاطبان با ارزش‌های تنوع زیستی است. ارتباط تعاملی بازدیدکنندگان با موضوع و اثر در موزه فرایند و نتیجه آموزش را ماندگار و اثرگذار می‌کند.

مدیرکل دفتر موزه ملی تاریخ طبیعی ادامه داد: اثرگذاری نمونه‌ای از آخرین ببر شکار شده مازندران در ذهن مخاطب بیش‌تر از ده‌ها ساعت آموزش رسمی و غیررسمی است بنابراین از این ظرفیت باید در افزایش آگاهی مردم به‌ویژه کودکان و نوجوان نسبت به اهمیت، ارزش و گستردگی موضوعات مرتبط با محیط زیست و تنوع زیستی بهره جست.

مدادی با اشاره به شیوع کرونا و محدودیت‌های ایجاد شده برای موزه‌ها گفت: تعطیلی طولانی مدت، بسیاری از موزه‌ها را با مشکلات جدی روبرو کرده است اما از سوی دیگر حرکتی در کل دنیا به سمت فعالیت بیشتر موزه‌ها در فضای مجازی آغاز شده است. تورهای مجازی، بازدیدهای مجازی، کارگاه‌ها و نشست‌های آنلاین با استقبال گسترده مخاطبان روبرو شده است و ادامه این روند حتی در صورت عادی شدن شرایط باعث جذب مخاطبان بیشتری برای موزه‌ها خواهد شد .

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی محیط زیست وی در پایان با تبریک روز جهانی موزه به کارکنان و کارشناسان بخش موزه در ستاد و استان‌ها بر لزوم فعالیت بیشتر و گسترده‌تر در  معرفی موزه‌های تاریخ طبیعی به‌ویژه موزه ملی تاریخ طبیعی در مراجع ملی و بین المللی و ارتقای جایگاه آن تاکید کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *