شیراز-ایرنا-وزیر کشاورزی کشور برزیل گفت: در سفر به ایران برای تعادل در حجم تبادلات محصولات کشاورزی ایران و برزیل رایزنی و گفتگو می شود.

ترزا کریستینا شامگاه پنجشنبه در نشست اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان فارس در شیراز افزود: ما می خواهیم ضمن صادرات به ایران، واردات از این کشور را افزایش دهیم و به تبادلات اقتصادی برابری برسیم.
وی با بیان اینکه هدف از سفر به کشور ایران این است که بتوانیم روابط دو جانبه بین دو کشور در زمینه کشاورزی را افزایش دهیم، اظهار کرد: برخلاف شرایطی که در دنیا وجود دارد، تمام دنیا باید کمک کنند تا مواد غذایی  با کیفیت و قیمت مناسب به جهان عرضه شود.
او با اشاره به اینکه گفت‌وگوهای مستقیم و رو در رو می تواند به نتیجه دادن مسائل بین دو کشور کمک کند،گفت: به خاطر ظرفیت تکنولوژی و زمین‌ مستعد کشاورزی در برزیل این آمادگی وجود دارد که سرمایه‌گذاران ایرانی جذب شود.
وی با بیان اینکه بخش کشاورزی و دامپروری برزیل توسعه یافته و مدرن است،گفت: ظرفیت داشتن و پیشرفت در زمینه کشاورزی و مواد غذایی به آب و هوا و منابع ربط دارد؛ برزیل به عنوان کشوری که در این زمینه پیشرفت کرده است می‌تواند به سایر کشورها در زمینه امنیت غذایی کمک کند.

وزیر کشاورزی برزیل: به دنبال تعادل در مراودات تجاری با ایران هستیم

وزیر کشاورزی برزیل با استناد به آمار سازمان خواربار جهانی (فائو) تاکید کرد: تا سال ۲۰۵۰ درخواست برای مواد غذایی تا ۶۰ درصد افزایش پیدا خواهد کرد و کشورهای ارائه کننده مواد غذایی باید در این زمینه پیشرفت کنند و به روش‌های جدید برای کشت و برداشت در این حوزه دست یابند.
وی با بیان اینکه شرایط تجاری برزیل با ایران مثلثی و از طریق کشورهای واسطه انجام می شود، افزود: این تجارت ها بر محصولاتی مانند ذرت، سویا و مواد مشابه متمرکز می‌شود که برای افزایش ظرفیت ها گروهی از بازرگان ها در تهران با من همراه هستند.
این مقام بلند پایه برزیل با اشاره به اینکه در  حال حاضر کشور برزیل مقادیری کود شیمیایی اوره از ایران خریداری می کند که برای بخش کشاورزی  اهمیت دارد، اضافه کرد: امیدواریم بتوانیم علاوه بر افزایش حجم خرید این کود محصولاتی مانند پسته، بادام و زعفران نیز از ایران وارد کنیم.
او با بیان اینکه ایران از کشورهای رقیب موادی را وارد می‌کند که برزیل با قیمت رقابتی می‌تواند در این عرصه وارد شود، افزود: برنج در حجم کم به ایران صادر می‌شود؛ شکر یا پنبه نیز به همین صورت که می‌توانیم در این زمینه تعامل بیشتری داشته باشیم.
وزیر کشاورزی برزیل با اشاره به اینکه از ابتدای شرایط بد اقتصادی و شیوع کرونا این کشور در زمینه تولید و صادرات مواد غذایی رکورد ثبت کرده است، گفت: ما توانستیم شغل هایی را که وجود داشت سر جای خود نگهداریم و شغل های جدید نیز ایجاد کنیم؛ در زمینه کشاورزی توسعه به وجود آمد در حالی که در زمینه های دیگر مشکل اقتصادی وجود داشت و صادرات برزیل در سال ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ افزایش داشته است.
به گفته او؛ تولید محصول در برزیل در حالی ۴۰۰ درصد افزایش پیدا کرده که سطح زیر کشت فقط ۴۰ درصد بیشتر شده است.
وی با بیان اینکه کشور برزیل از معدود کشورهای دنیاست که سه بار در سال کشت محصولات کشاورزی دارد، افزود: کشاورزی ما با کمک علم و به همراه ۲ هزار استارتاپی که در این زمینه وجود دارد ظرفیت این را دارد که به تمام دنیا به صورت پایدار مواد غذایی صادر کند.
او به همراهی ۳۰ نفر از بازرگانان برزیلی با وی در سفر به ایران اشاره و تصریح کرد: جلسات متعددی با خریداران ایرانی که در تهران هستند از جمعه شروع می شود.
به گفته وزیر کشاورزی برزیل؛ برخی شرکت ها و بعضی از بانک‌های این کشور تمایل دارند روند تجارت با ایران را تسهیل و بخشی از مسائل موجود را حل کنند.
این مقام خارجی ضمن ابراز خرسندی از سفر به ایران و شیراز از استقبال مقامات ایرانی در شیراز تقدیر کرد و افزود: امیدوارم در این سفر بتوانیم به نتایج مورد انتظار طرفین دست یافته و به نقطه مشترک برسیم.
ترزا کریستینا وزیر کشاورزی برزیل روز پنچ شنبه بیست و هشتم بهمن ماه در راس هیاتی به شیراز سفر کرد و پس از بازدید از ظرفیت های بخش کشاورزی استان فارس و مجموعه میراث جهانی تخت جمشید، در نشست اتاق بازرگانی این استان شرکت کرد.

این نشست با حضور محمد هادی ایمانیه استاندار فارس،  لائودمار گونسالس آگوئیا نتو سفیر برزیل در ایران، محمد جواد عسکری رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست، جلال رشیدی نماینده مردم مرودشت، ارسنجان و پاسارگاد در مجلس شورای اسلامی، مجتبی دهقان پور رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس برگزار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *