مدیرعامل صندوق پنبه گفت: با اعلام قیمت منطقی و حمایت از تولید، پتانسیل تولید ۵۰۰ هزار تن پنبه در کشور وجود دارد.

اقتصاد ۲۴- محمد حسین کاویانی مدیر عامل صندوق پنبه با اشاره به اینکه قیمت پنبه تولیدی متاثر از نرخ‌های بین‌المللی است، اظهار کرد: همه ساله ۱۰۰ هزار تن پنبه از خارج به کشور وارد می‌شود که با این وجود قیمت پنبه تولیدی متاثر از قیمت بازار‌های جهانی است.

وی با اشاره به آغاز برداشت پنبه از اوایل مهر افزود: طی ۲ هفته اخیر برداشت پنبه از استان گلستان آغاز شده است که کشاورزان هر کیلو وش را علی الحساب با قیمت ۱۷ هزار تومان عرضه می‌کنند.

کاویانی قیمت جهانی پنبه را ۲ دلار و ۲۰ سنت اعلام کرد و گفت: طی ماه‌های تیر و مرداد پنبه خارجی وارد نشد و مقادیر پنبه داخل بسیار کم بود که در نتیجه این موضوع منجر به افزایش قیمت پنبه شد.

مدیر عامل صندوق پنبه ادامه داد: طی ۲ هفته اخیر با برداشت پنبه از استان گلستان، کارخانجات پنبه پاک کنی هر کیلو تخم‌پنبه را با نرخ ۱۲ هزار تومان و پنبه تولیدی را با قیمت ۶۸ هزار تومان خریداری کردند که بتدریج با ازدیاد تقاضا، قیمت وش و پنبه محلوج افزایش یافت، متاسفانه با کاهش قیمت تخم پنبه، این فشار نتیجه عکس می‌آورد چرا که همزمان با برداشت پنبه، توزیع نهاده دام و طیور انجام می‌شود که با این وجود تقاضای تخم پنبه توسط دامداری‌ها کاهش یافته است و همین امر بر قیمت پنبه محلوج تاثیر گذاشته است.

این مقام مسئول با اشاره به دلایل تعطیلی کارخانجات روغن کشی بیان کرد: کارخانجات روغن کشی یارانه پنبه دانه را قطع کردند که با این وجود کارخانه‌هایی که از تخم پنبه روغن کشی می‌کردند، تعطیل شدند. با این وجود یارانه به دانه‌های روغنی دیگر تخصیص یافت که همین امر موجب شد تا تخم پنبه جذب دامداری‌ها شود. این در حالی است که امکان تامین ۲۰ هزار تن روغن از تخم‌پنبه وجود دارد.

به گفته وی، با کاهش قیمت تخم پنبه تولیدکنندگان این آمادگی را دارند که هر کیلو تخم‌پنبه را با نرخ ۱۰ هزار تومان عرضه کنند، اما متاسفانه خریداری وجود ندارد.

کاویانی با اشاره به آینده تولید پنبه بیان کرد: با کاهش قیمت وش پنبه، کشاورزان رغبتی به تولید ندارند که در نهایت سطح زیر کشت محصول برای سال زراعی آینده کاهش می‌یابد.

مدیر عامل صندوق پنبه با اشاره به اینکه قیمت خرید تضمینی سنخیتی با هزینه‌های تولید ندارد، گفت: دولت با اعلام قیمت خرید تضمینی بدنبال آن است تا در شرایطی که خریدار در بازار وجود ندارد، محصول تولیدی را از کشاورزان خریداری کند که برای سال زراعی آینده، قیمت وش با توجه به نرخ دیگر محصولات مناسب نیست.
قیمت پنبه باید ۳ برابر نرخ گندم باشد

وی قیمت خرید تضمینی هر کیلو وش برای سال زراعی آینده را ۱۵ هزار و ۳۰۰ تومان اعلام کرد و گفت: قیمت پنبه بیش از ۳ برابر نرخ گندم باید باشد تا برای کشاورز صرفه اقتصادی داشته باشد چرا که زراعت پنبه حداقل ۱۰ ماه طول می‌کشد، در حالیکه کشاورز با کشت گندم می‌تواند شالی یا دیگر محصولات را بکارد که با این وجود انتظار می‌رود تجدید نظری در نرخ خرید تضمینی صورت بگیرد تا شاهد کاهش سطح زیرکشت و عدم رغبت کشاورزان به کشت نباشیم.

کاویانی ادامه داد: اگر طی روز‌های آتی تخم پنبه خریداری نشود، به دلیل رطوبت بالا قابلیت نگهداری تخم‌پنبه در استان گلستان نیست که این امر منجر به نارضایتی کشاورزان می‌شود.

بیشتربخوانید: مردم به وصله و پینه حوله روی آوردند/ گرانی ۴ برابری قیمت حوله در بازار/ شوک گرانی پنبه وارداتی به حوله بافان

مدیر عامل صندوق پنبه با اشاره به اینکه سالیانه ۱۵۰ تا ۱۸۰ هزار تن پنبه مورد نیاز صنعت نساجی است، بیان کرد: برآورد‌ها حاکی از آن است که تولید پنبه محلوج بیش از ۹۰ هزار تن نخواهد بود که با این وجود حداقل ۹۰ تا ۱۰۰ هزار تن پنبه باید وارد شود.

وی درباره آخرین وضعیت واردات پنبه گفت: بنابر آمار از ابتدای سال ۲۵ هزار تن پنبه وارد شده که مابقی نیاز صنعت در ۶ ماهه دوم سال باید وارد شود.

کاویانی با اشاره به اینکه پتانسیل تولید ۵۰۰ هزار تن پنبه در کشور وجود دارد، بیان کرد: در سال‌های نه چندان دور بیش از ۳۰۰ هزار تن تولید پنبه داشتیم که ۱۰۰ هزار تن پنبه استان گلستان صادر می‌شد که با حمایت از کشاورزان امکان دستیابی به خوداتکایی وجود دارد چرا کشور‌های تولیدکننده پنبه یارانه می‌دهند که با عدم یارانه به پنبه امکان رقابت وجود ندارد.

مدیر عامل صندوق پنبه در پایان تصریح کرد: با توجه به تبعیت قیمت پنبه داخلی از بازار‌های جهانی و عدم حمایت دولت از تولیدکنندگان موجب شده تا کشت این محصول صرفه اقتصادی نداشته باشد که در شرایط فعلی با اتخاذ برنامه مسنجم و واردات ماشین آلات برداشت، زراعت پنبه مقرون به صرفه خواهد بود، در غیر این صورت کشاورزان به سمت و سوی کشت دیگر محصولات سوق داده می‌شوند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *