کانون وکلای دادگستری مرکز با ارسال نامه‌ای به وزیر بهداشت خواستار در اولویت قرار گرفتن وکلای دادگستری برای تزریق واکسن کرونا شد.

 

به گزارش خبرنگار قضائی خبرگزاری تسنیم، در متن این نامه به امضای جلیل مالکی آمده است: “وکلای دادگستری در راستای ایفای وظایف وکالتی و حرفه‌ای خویش و دفاع از حقوق شهروندان، مستمراً مجبور به حضور در مراجع قضائی و شبه‌قضائی، زندان‌ها، تردد و سفر به شهرهای مختلف جهت انجام وکالتی، شرکت در مجامع عمومی شرکت‌ها، جلسات رسیدگی دادگاه‌ها که با حضور هیئت قضائی، اصحاب دعوی، نماینده دادستان و وکلای اطراف دعوی برگزار می‌گردد هستند و به همین دلیل نیز از جمله افراد شاغل در حرف پرخطر از حیطه ابتلاء به پاندومی ویروس کرونا محسوب می‌شوند و شغل ایشان نیز به واسطه ضرورت پیگیری حقوق موکلین آنها تعطیل‌بردار نیست و علی‌رغم تعطیلی بخش‌های مختلف کشور بر اساس تدابیر ستاد ملی کرونا برای پیشگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا تاکنون هیچ تعطیلی با وقفه‌ای در امور قضائی و وکالتی کشور صورت نگرفته است؛ لذا مستدعی است با عنایت به وضعیت مخاطره‌آمیزی که وکلای دادگستری در آن قرار دارند ترتیبی اتخاذ گردد که موجبات و مقدمات لازم برای برای در اولویت گرفتن وکلای دادگستری برای تزریق واکسن کرونا در کشور فراهم شود.”

در معرض خطر هستیم و واکسن می‌خواهیم

در تماسی با احمدرضا اسعدی‌نژاد، دبیر کمیسیون روابط عمومی کانون وکلای دادگستری مرکز توضیحاتی بیشتر درباره لزوم قرار گرفتن وکلا در اولویت دریافت واکسن کرونا دریافت کردیم که البته شامل برخی توضیحات در شرح و تفسیر متن نامه بود؛ مانند الزام وکیل برای حضور در مکان‌هایی که امکان رعایت فاصله اجتماعی در آنها وجود ندارد و مسافرت‌های اجباری برای دفاع از موکل و … .

اینکه وکیل ناگزیر است در ساختمان‌های شوراهای حل اختلاف با عدم امکان رعایت فاصله اجتماعی حضور یابد، ارتباط نزدیک با زندانیان در محاکم قضائی داشته باشد و در تجمع افراد در اجرائیات ثبت قرار بگیرد و … نافی خطرات احتمالی نیست؛ اما در دوران پاندمی کرونا هم وظایف محوله (هر چند در محدودیت) باید به سرانجام برسد؛ کما اینکه در هر مکانی که وکیل حضور دارد، موکل و ارباب رجوع و کارمند دستگاه قضائی و قاضی و نماینده دادستان هم حضور دارد که البته جمع زیادی از آنها ابواب جمعی قوه قضائیه هستند، اما این قوه درخواستی برای در اولولیت قرار گرفتن این افراد برای دریافت واکسن ارائه نداده‌اند.

کما اینکه بسیاری از ادارات دولتی و عمومی که وظیفه رسیدگی به امرو شهروندان را دارند، از شهرداری‌ها و شعب تأمین اجتماعی تا ادارات آب و برق و مخابرات و دفاتر خدمات عمومی و … در این مدت به انجام امور محوله می‌پردازند و همه نیک می‌دانیم که آنها هم به‌اندازه (اگر نگوییم بیشتر از) وکیل دادگستری در معرض ابتلا قرار دارند اما هیچ یک این درخواست را مطرح نکرده‌اند.

اولویت‌های دریافت واکسن معرفی شده‌اند

در حالی این خواسته از سوی کانون وکلای دادگستری مرکز مطرح شده است که پیش از این وزارت بهداشت و ستاد ملی مقابله با کرونا اولویت‌های تزریق واکسن کرونا را اعلام کرده و بر اساس آن؛ کادر درمان و نیروهای خط مقدم مبارزه با ویروس کرونا، سالمندان بالای 65 سال، سالمندان بالای 60 سال و افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای، الویت‌های 4گانه دریافت واکسن را تشکیل می‌دهند تا ضمن پایان دادن به زنجیره انتقال بیماری، واکسیناسیون عمومی طی مدت یک سال انجام و این بیماری در کشور تا حدودی ریشه‌کن شود.

این مدل که محصول مطالعات کارشناسی است، در کشورهای مختلف که واکسیناسیون گسترده خود را آغاز کرده‌اند، موفق نشان داده به نحوی که انگلیس از بحران همه‌گیری کرونا خارج شده و توانسته بخش قابل توجهی از جامعه خود را از خطر ابتلا به این بیماری برهاند.

واکنش منفی هنرمندان برای دریافت خارج از نوبت واکسن

پیش از این و همزمان با انتشار واردات واکسن‌های اسپوتنیک وی روسی و آسترازنکای سوئدی – انگلیسی، سینوفارم چینی و نیز موفقیت‌آمیز بودن آزمایش‌های بالینی واکسن‌های ایرانی برکت، رازی و پاستور، اولویت‌های تزریق واکسن به صورت رسمی اعلام شد. اولین واکنش به این لیست را نظام پزشکی داشت که در نامه‌ای از سوی روابط عمومی آن درخواست کرد هنرمندان به‌دلیل عدم امکان رعایت فاصله اجتماعی در برنامه‌های هنری، در اولویت دریافت واکسن باشند.

این درخواست با واکنش منفی جامعه و البته گروه‌ها و چهره‌های مختلف هنرمند مواجه شد و بسیاری از آنان خود را عضوی از جامعه‌ای معرفی کردند که هر یک در صنفی اشتغال دارند و نباید تفاوتی بین آنها با دیگر افراد جامعه قائل شد.

ما هم واکسن می‌خواهیم!

اما همان نامه روابط عمومی نظام پزشکی، بنیان‌گذار رویه غلط طرح درخواست‌ها برای دریافت خارج از نوبت واکنس کرنا از سوی اصناف مختلف شد. پیش از آنکه کانون وکلا بخواهد این درخواست را مطرح کند، سازمان تاکسیرانی و نیز سازمان پسماند شهرداری تهران از مسئولان ستاد ملی مقابله با کرونا خواسته بودند تا با توجه به مواجهه روزانه رانندگان تاکسی و پاکبانان‌ها با افراد مختلف و همچنین پسماندهای عفونی و منابع آلودگی، در خطر بالای ابتلا قرار دارند.

توضیحات ارائه شده منطقی هستند، اما همان بدیهیاتی هستند که جامعه بشری در دوران پاندمی کرونا ناگزیر از آن است و در همین مدت یک سال اخیر همه‌گیری در ایران که حدود یک میلیون و 650 هزار نفر ابتلا یافته‌اند، نباید طبقه‌بندی ارزش‌مدارانه به اقشار و اصناف دهیم و باید همه را به یک چشم دید و البته به برنامه‌ واکسیناسیون وزارت بهداشت و ستاد ملی مقابله با کرونا اعتماد کنیم.

هر چند عملکرد این ستاد در بازنگری در لیست اعلامی و دادن قول‌های شفاهی و مکتوب به ارگان‌هایی مانند نیروی انتظامی برای در اولویت قرار دادن دریافت واکسن، دیگر اصناف و ارگان‌ها را بر آن داشته تا آنها هم جزو دریافت‌کنندگان نخستین واکسن کرونا باشند.

اقدامی که در صورت عدم ایستادگی وزارت بهداشت، ممکن است برنامه واکسیناسیون عمومی و قطع زنجیره ابتلای ویروس کرونا را با مشکلات عدیده مواجه سازد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *