رییس قرارگاه پشتیباتی طرح شهید قاسم سلیمانی از اختصاص ۹۸ هزار تخت اقامتگاهی در سراسر کشور برای این طرح خبر داد و گفت: هدف ما کاهش شیوع، کاهش بیماران و کاهش تلفات ناشی از ابتلا به کووید۱۹ است.

 

به گزارش وبدا، دکتر پیرحسین کولیوند در نشست خبری که به صورت ویدیو کنفرانس در استودیو سلامت وزارت بهداشت برگزار شد، اظهار داشت: در این گام به همت وزارت بهداشت و بسیج و همکاری سایر دستگاه‌ها بحث بیماریابی، جداسازی و آموزش مبتلایان به کرونا را در پیش گرفته ایم که در واقع هدف ما کاهش شیوع، کاهش بیماران و کاهش تلفات ناشی از ابتلا به کووید۱۹ است.
وی ادامه داد: در این طرح قرار است که به صورت محله محور و اینکه هر خانه یک پایگاه سلامت باشد اقدامات را انجام دهیم. این اقدامات در سراسر کشور آغاز شده است.در این مرحله برای افرادی که به کرونا مبتلا شدند و امکان جداسازی آنها از سایر اعضای خانواده در خانه خودشان وجود ندارد  امکاناتی را برای جداسازی آنها در نظر گرفته ایم.
رییس سازمان اورژانس کشور خاطرنشان کرد: در فاز اول برای جداسازی از هتل‌ها وسایر مراکز اقامتی استفاده خواهیم کرد و ظرفیت قابل توجهی از سوی همه دستگاه ها به ما اختصاص داده شده است. این افراد در مراکر مراقبت و سلامت ما تحت کنترل و پایش قرار می گیرند.
وی گفت: طیف دیگر افرادی هستند که با افراد مبتلا مواجه شده و در تماس بوده اند و امکان جداسازی به لحاظ فضای فیزیکی را ندارند، این افراد نیز همانند گروه اول در جامعه گروه هدف ما قرار دارند و از آن ها نیز در نقاهتگاه ها و مراکز مراقبتی خواهیم کرد.
دکتر کولیوند یادآور شد: گروه دیگر بیمارانی هستند که به ویروس کرونا مبتلا و درمان شده اند و حالا نیازی به بستری ندارند اما همچنان ممکن است ناقل این بیماری باشند که این افراد هم جزو جامعه هدف ما هستند. این افراد هم اگر در منزل امکان جدا سازی نداشته باشند اقدامات لازم را برای آن ها انجام خواهیم داد.
وی گفت: در مراکز مراقبتی و سلامتی تا به امروز ۹۸ هزار تخت را در اختیار قرار داده ایم و روسای دانشگاه های علوم پزشکی نیز پیگیر و مجری اصلی این کار هستند تا از این افراد مراقبت کنند. تیم های بهداشتی و درمانی در محل حضور دارند و این عزیزان مرتب کنترل و مراقبت می شوند و اگر مشکلی داشته باشند به سرعت به بیمارستان ها منتقل می شوند.
دکتر کولیوند افزود: در این اقدامات دستگاه های جمعیت هلال احمر، قوه قضاییه، بنیاد مستضعفان و بسیاری دستگاه های دیگر همت و همدلی خوبی داشتند و مردم عزیز هم باید ما را یاری کنند. ما عزم و اراده محکمی را در اجرای این طرح با کمک بسیح به خصوص بسیج جامعه پزشکی داریم و مطمئنیم که به حرمت خون شهید سلیمانی عزیز، موفق و موثر خواهیم بود.
رییس قرارگاه پشتیباتی طرح شهید قاسم سلیمانی ادامه داد: برای بحث مراکز اقامتی سلامت چند فاز داریم، فاز اول هتل ها و مهمان سراهای دولتی است که تا به الان در اختیار گرفته ایم. فاز دوم هتلها و مهمان سراهای گردشگری، فاز سوم هتل ها و مهمان سراهای خصوصی و پس از آن خوابگاه ها و بعد مساجد، زائرسراها و سالن های ورزشی را در نظر گرفته ایم.
رییس اورژانس کشور تصریح کرد: تا جایی که امکان داشته باشد ما افراد را به هتل ها و مهمان سراها منتقل می کنیم و برای اینکه بخواهیم فردی را از روستاها به بیمارستان ها منتقل کنیم به محض تماس گرفتن این افراد، آمبولانس های مخصوص بیماران کرونایی به سمت آن ها اعزام می شود.
دکتر کولیوند افزود: این طرح در سراسر کشور به همت بسیج در حال انجام است اما در برخی از شهرها که دچار سیل شده اند کمی کار سخت شده است، البته طرح تعطیل نمی شود فقط بار کاری اضافه تر می شود. در سال ۹۸ که سیل گسترده داشتیم آنقدر سیستم بهداشت و درمان خوب عمل کرد که ما بیماری گوارشی و واگیردار نداشتیم و الان هم همین طور است در کنار فعالیت های مربوط به کرونا به دیگر بیماری ها هم می پردازیم، البته در حال حاضر پیشگیری از برخی از بیماری های گوارشی که شاید بر اثر وارد شدن فاضلاب به خانه ها ایجاد شود را در برنامه داریم.
وی درخصوص هزینه این طرح گفت: اجرای این طرح هیچ هزینه‌ای برای مردم ندارد و هزینه آن از سوی دولت پرداخت می‌شود، ۹۸ هزار تخت اقامتگاهی در هتل‌ها و خوابگاه‌ها برای مبتلایان در نظر گرفته شده است و ۴۰ هزار تخت دیگر نیز برای این کار در نظر گرفته خواهد شد. این کار محله محور است و با شعار هر خانه یک پایگاه سلامت در حال اجرا است.
رییس قرارگاه پشتیبانی طرح شهید قاسم سلیمانی در پاسخ به این پرسش که چند نیرو در این طرح به کار گرفته شده است، گفت: یک بسیج ملی برای انجام این طرح پای کار آمده است و نمی شود آمار دقیق داد اما تیم های ما ۱۵ نفره است که مسئولیت هر تیم با یک پزشک است و سایر افراد تیم متشکل از ۴ نفر نیروی متخصص بهداشت و مدیریت بیماری های واگیردار و ۱۰ پرستار و پیراپزشک هستند.
وی در پایان گفت: تا به امروز ۸ نفر از پرسنل اورژانس بر اثر ابتلا به بیماری کرونا شهید شده اند و بالغ بر ۴۰۰۰ نفر هم به ویروس کرونا مبتلا شدند که بهبود پیدا کرده اند. همکاران ما تا امروز مرخصی نرفته اند و شبانه روز و به صورت جهادی و عاشقانه کار می کنند و احساس خستگی و ضعف برای آنها معنی ندارد و با تمام توان به مردم خدمت رسانی می کنند.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *