به گزارش ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، «مهراج خائیز» افزود: در حال حاضر تمام اطلاعات پایه ۲۲۸ نهالستان منابع طبیعی مانند مساحت، مالکیت، امکانات و تجهیزات نهالستان‌ها به صورت رقومی در این سامانه به صورت مکان‌محور بارگذاری شده است.

وی با بیان این که تاکنون حدود ۴۰ درصد اطلاعات فرآیند تولید نهال تولید شده در قالب طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت شامل نوع گونه، تعداد نهال و شیوه کشت در سامانه تولید و کاشت درخت موسوم به ساتک ثبت شده است، اظهارداشت: سامانه ساتک در سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور دو ماه پیش راه‌اندازی شده و اکنون در مراحل اولیه ورود اطلاعات هستیم.

مدیرکل دفتر مهندسی و مطالعات سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور اضافه کرد: این سامانه به منظور رصد و پایش تولید و کاشت نهال‌ها در قالب طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت طراحی و راه‌اندازی شده است.

خائیز تصریح کرد: سامانه ساتک در حال حاضر نیمه‌هوشمند است و برای سال‌های آینده این سامانه به طور کامل هوشمند خواهد شد.

وی ادامه داد: قابلیت دیگر سامانه ساتک، بررسی کاهش آب مصرفی نهال‌ها در نهالستان‌ها است و پیگیری طرح هوشمندسازی نهالستان‌ها از سوی مرکز نوآوری و فناوری سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور به ما کمک می‌کند که رصد و پایش کامل فرآیند تولید نهال و موضوعات پیرامونی آن و مصرف آب را داشته باشیم.

مدیرکل دفتر مهندسی و مطالعات سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور با اشاره به این که سامانه ساتک مکان‌محور است، گفت: از خصوصیات این سامانه مکان‌محور این است که تمام کارهایی که در نقطه مشخصی انجام می‌شود مانند تولید، حمل و کاشت نهال را به طور کامل رصد می‌کند.

خائیز درباره کاربران این سامانه گفت: در حال حاضر ما اجازه دسترسی ۴۰۰ کاربر شامل کارشناسان و کارکنان سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور، مدیران نهالستان‌ها و ناظران شهرستانی و استانی را به این سامانه داده‌ایم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *