مجری طرح پنبه گفت: اگر حمایت‌های دولت از توسعه کشت و تولید پنبه افزایش یابد، امکان خودکفایی در تولید این محصول تا دو سال آینده وجود دارد.

 

به گزارش خبرنگار مهر، ابراهیم هزارجریبی در نشستی خبری که به مناسبت ١٦ مهر روز جهانی پنبه برگزار شد، گفت: پیش بینی می‌شود تولید وش پنبه در سالجاری به ۲۷۰ هزار تن برسد.

وی اضافه کرد: این رقم نسبت به سال قبل ۲۰ درصد افزایش دارد ضمن اینکه از نظر سطح کشت هم با ۱۰ درصد رشد مواجه هستیم.

به گفته هزار جریبی تولید پنبه نسبت به ابتدای برنامه ششم توسعه ٦٨ درصد رشد دارد و پیش بینی می‌شود سال آینده نیز ٣٢٠ هزار تن وش پنبه در کشور تولید شود.

مجری طرح پنبه تصریح کرد: اگر حمایت‌های دولت از توسعه کشت و تولید پنبه افزایش یابد، امکان خودکفایی در این تولید این محصول تا دو سال آینده وجود دارد.

هزار جریبی با بیان اینکه سال آینده طرح ارتقا کیفیت پنبه تولیدی کشور کلید می‌خورد، بر لزوم حمایت دولت از کشاورزان تاکید کرد.

این مقام مسئول با بیان اینکه این حمایت‌ها باید در قالب پرداخت یارانه بذر، یارانه برداشت و یارانه تولید انجام گیرد، افزود: همچنین دولت باید برای کاهش هزینه‌های تولیدکنندگان به آنها کارت اعتباری و یارانه نهاده اعطا کند تا تولیدکنندگان بتوانند نهاده‌های خود را باقیمت پایین‌تری تهیه کنند.

وی همچنین با تاکید بر برداشت مکانیزه محصول، گفت: دولت باید به این مسأله ورود کند. با توجه به گرانی کمباین‌های برداشت پنبه، دولت باید یارانه پرداخت کند و یا با سرمایه‌گذاری آنها را تولید یا وارد کند چرا که بخش عمده‌ای از هزینه‌های تولید پنبه مربوط به برداشت دستی این محصول است.

هزارجریبی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در همه کشورهای دنیا هم از کشت پنبه حمایت جدی می‌شود، افزود: اگر دولت ما از این تولید حمایت نکند کشاورزان نمی‌توانند با تولید جهانی رقابت کنند.
وی اضافه کرد: کشورهای دیگر از این محصول استراتژیک حمایت می‌کنند و تولیدکنندگان داخلی ما در این رقابت نمی‌توانند موفق باشند چون حمایت‌های دولتی در این بخش کمتر است.
مجری طرح پنبه همچنین با اشاره به احیای زنجیره‌های صنعت پنبه ادامه داد: برای این که کشور زودتر به خودکفایی برسد باید حلقه‌های مختلف این صنعت از جمله روغن گیری، تولید خوراک دام و… در اولویت قرار بگیرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *