وزیر جهاد کشاورزی بر ضرورت تامین بذر و نهاده‌های مورد نیاز کشاورزان تاکید کرد.

 

به گزارش ایسنا، کاظم خاوازی در جلسه شورای عالی زراعت درباره بذر گندم اظهار کرد: استان‌هایی که مازاد بذر دارند باید تشویق شوند که بذر مازاد خود را در اختیار استان‌های همجوار قرار دهند تا مشکلات استانی حل شود.

وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه در هیچ کشوری، دولت بذرمال گندم را رایگان در اختیار کشاورز قرار نمی‌دهد، خاطرنشان کرد: به دلیل افزایش ۲۵ درصدی قیمت کود، بذرمال را رایگان در اختیار کشاورزان قرار می‌دهیم.

خاوازی عنوان کرد: باید نهاده‌های کشاورزی، در کانون‌های مهم تولید گیاهان استراتژیک در استان‌ها متمرکز شود. همچنین تحت هر شرایطی باید ۵۰۰۰ تن بذر سویا توسط شرکت خدمات حمایتی کشاورزی خریداری شود.

وزیر جهاد کشاورزی در رابطه با برطرف کردن مشکلات آفت‌کش‌ها تصریح کرد: باید مشکلات مربوط به تامین علف‌کش‌ها برطرف شود و شرکت خدمات حمایتی برای خرید آفت‌کش‌های عمومی مانند آفت‌کش‌های سن گندم وارد عمل شود تا در صورت نیاز به بازار تزریق کند.

وی افزود: ما در بازار دخالت نمی‌کنیم اما هر زمان که احساس کنیم بازار با کشاورزان همراهی نمی‌کند، به آن ورود خواهیم کرد.

خاوازی تاکید کرد: کودهای زیستی و کمپوست با استانداردهای مجاز به عرصه تامین کود کشور وارد شود.

وی در رابطه با مکانیزاسیون پنبه عنوان کرد: ارز مورد نیاز برای واردات کمباین کاشت پنبه تامین شده است و واردکنندگان می‌توانند برای واردات اقدام کنند.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به لزوم کشت پنبه در سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: کشت پنبه در سیستان و بلوچستان می‌تواند کارخانه تولید پارچه بلوچ را دوباره راه‌اندازی کند و در اقتصاد کشاورزان منطقه موثر خواهد بود.

خاوازی با بیان این که باید از موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر و نهال حمایت شود، تصریح کرد: این موسسه آفتابگردان هیبرید، ارقام کلزای بسیار مرغوب، بذور اصلاح شده سبزی و صیفی عالی دارد و باید به یافته‌های تحقیقاتی توجه ویژه‌ای شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *