شیراز- مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان فارس از تخصیص ۳۰ میلیارد ریال یارانه به بذور دلینته پنبه در استان خبر داد و گفت: این اعتبار برای توزیع ۱۵۰ تن بذور دلینته پنبه از ارقام داخلی هزینه می شود.

به گزارش بازار به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، مهدی صادقی با بیان اینکه دلینته به آن دسته از بذور پنبه که کرک زدایی شده اند اطلاق می شود، تصریح کرد: این اعتبار از محل تامین یارانه بذر و از دفتر مجری پنبه کشور تامین شده است.

به گفته وی؛ به هر کیلوگرم از بذور ۲۰۰ هزار ریال یارانه اختصاص یافته که به طور مستقیم به کشاورز یا کارگزار عامل توزیع پرداخت می شود.

وی با بیان اینکه بذور یارانه دار تنها نیاز بذری قریب به ۴ هزار هکتار از اراضی را برآورده می کند، اظهار کرد: بذور دلینته پنبه بر اساس برش شهرستانی و با معرفی نامه مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان توزیع می شود.

صادقی تشریح کرد: بر اساس سطح ابلاغی از وزارت خانه متبوع در سال جاری مکلف به کشت ۱۸ هزار و ۵۰۰ هکتار پنبه در استان فارس هستیم که تولید بیش از ۵۹ هزار تن وش پنبه هدف گذاری شده است.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با اشاره به اینکه در آستانه کشت پنبه در استان فارس هستیم، افزود: عمده ارقام بذور پنبه مورد استفاده برای کشت در این استان شام رقم های داخلی گلستان، ارمغان، ساجدی، لطیف، حکمت و بختگان و ارقام وارداتی شامل ماکسا، کاریزما، لیدر و فلش است.

وی با بیان اینکه بذور دلینته پنبه بیش از پنج سال است که در سطح استان فارس کشت می شود، اضافه کرد: قابلیت کشت مکانیزه توسط کارنده ها، کاهش میزان بذر مصرفی در هکتار، عاری از آفات و بیماری ها بودن به دلیل کرک زدایی شدن و افزایش قوه نامیه بذر دلینته نسبت به کرکدار از محاسن کشت بذور دلینته است.

به گفته صادقی؛ سطح سبز یکنواخت مزرارع پنبه کشت شده با بذور دلینته و بهبود عملکرد بسته به وجود شرایط مطلوب تا هفت تن توسط کشاورزان پیشرو و متوسط تولید تا چهار تن از دیگر مزایای کاشت این نوع بذور است.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان فارس یاد آوری کرد: در سال گذشته از سطح ۱۸ هزار و ۵۰۰ هکتار مزارع پنبه این استان بیش از ۶۶ هزار تن وش برداشت و تحویل مراکز خرید شده است.
۸

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *