تهران- ایرنا- یکی از شرکت‌های تولیدکننده وازلین در کشور با استفاده از نانوذرات اکسید روی، موفق به تولید وازلین‌هایی با خاصیت آنتی‌باکتریال و ضدپرتو فرابنفش شده است.

به گزارش ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، شرکت تعاونی چندمنظوره نوید نور موفق به تولید و صادرات وازلین جاذب امواج فرابنفش حاوی اکسیدروی نانومتری شده است که در حال حاضر این محصول به کشورهای عربی وآفریقایی صادر می‌شود.

حمیدرضا دستجرد کارشناس تحقیق و توسعه این شرکت در خصوص این محصول گفت: در مناطق گرمسیری تابش آفتاب با شدت بالا می‌تواند آسیب‌های زیادی برای پوست بدن به همراه داشته باشد، ترک‌های پوستی یکی از این مشکلات است که می‌تواند تبدیل به زخم‌ شود، از این رو وازلین در این مناطق برای حفاظت از پوست استفاده می‌شود. شرکت ما که سابقه طولانی در تولید وازلین‌های بهداشتی دارد به سراغ استفاده از فناوری‌نانو رفته است.

وی بیان کرد: ما اکسیدروی نانومقیاس را به وازلین اضافه کردیم تا این ماده به عنوان یک ماده ضدپرتو فرابنفش عمل کرده و بتواند مانع آسیب پوست شود.

دستجرد افزود: اکسیدروی نانومتری در خود شرکت تعاونی چندمنظوره نوید نور تولید می‌شود. نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد که افزوده شدن اکسیدروی موجب شده تا این ماده پرتو فرابنفش را بلوک کرده و محافظت از پوست انجام شود، همچنین نانوذرات اکسیدروی به عنوان ماده آنتی‌باکتریال عمل کرده و مانع از عفونت و زخم روی پوست می‌شود، در واقع اکسیدروی عملکرد دو منظوره داشته و هم مانعی برای پرتو فرابنفش بوده و هم خاصیت آنتی‌باکتریال دارد.

دکتر صبری نقاشیان عراقی مدیرعامل شرکت تعاونی چند منظوره نوید نور در خصوص این محصول افزود: وازلین حاوی نانوذرات با ظرفیت سه تن در ماه تولید و به بازار عرضه می‌شود، این وازلین‌ها در حال حاضر به کشورهای آفریقایی و کشورهای عربی نظیر اردن و امارات متحده عربی صادر می‌شوند. در حال حاضر این شرکت گریدهای مختلفی از وازلین نظیر گرید بهداشتی و گرید دارویی را تولید و در بسته‌بندی‌های مختلف به بازار عرضه می‌کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *