ایسنا/خراسان رضوی مدیر جهاد کشاورزی سبزوار گفت: تنها حلقه‌ گمشده تولید پنبه در سبزوار کارخانه ریسندگی بود که با راه‌اندازی این کارخانه در شهرک صنعتی شهرستان زنجیره کامل شد.

علی‌اصغر امانیان در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به کاهش ۲۰ درصدی عملکرد پنبه ناشی از گرمای شدید مردادماه و خاموشی چاه موتورها در سبزوار اظهار کرد: پیش‌بینی می‌شود امسال ۱۰ هزار تن پنبه از سطح مزارع این شهرستان برداشت شود.

وی سطح زیر کشت پنبه در سبزوار را ۳۲۰۰ هکتار اعلام و اظهار کرد: با توجه به گرمای بی‌سابقه مردادماه و خاموشی برق چاه موتورها پیش‌بینی می‌شود از این سطح زیر کشت نزدیک به ۱۰ هزار تن پنبه برداشت شود که این رقم نشان‌دهنده کاهش ۲۰ درصدی تولید پنبه در این شهرستان است.

مدیر جهاد کشاورزی سبزوار افزود: قیمت پنبه با توجه به کیفیت آن کیلویی تا ۲۶ تا ۳۰ هزار تومان اعلام شده که نسبت به پارسال قیمت پنبه و انواع کودهای مورد نیاز تغییری نداشته است.

وی از تأمین بذر و کود مورد نیاز پنبه، برگزاری کلاس‌ها و کارگاه‌های آموزشی در زمینه ارتقاء دانش بومی و علمی و برگزاری روز مزرعه در سبزوار خبر داد و گفت: رتبه اول سطح زیر کشت پنبه استان مربوط به این شهرستان است، در حالی که میانگین عملکرد پنبه در سطح استان ۲.۵ تن است در سبزوار نیز این میانگین به ۴ تن رسیده که یک مزیت برای سبزوار محسوب می‌شود.

امانیان با اشاره به اختصاص ۹۵ درصد کشت بهاره در سبزوار به محصول پنبه افزود: طی دو سال گذشته قطعی برق چاه موتورها کشت بهاره را بسیار سخت و محدود کرده و سبب به هم ریختن مدار آبیاری و عدم تأمین آب به مزارع پنبه و در نهایت خسارت وارده به مزارع کشاورزان شده است.

مدیر جهاد کشاورزی سبزوار از شروع به کار کارخانه ریسندگی در این شهرستان خبر داد و افزود: کارخانه‌ها و زنجیره تولید پنبه در سبزوار کامل شده است.

وی افزود: تنها حلقه‌ گمشده این زنجیره کارخانه ریسندگی بود که به تازگی یک کارخانه در شهرک صنعتی شروع به کار کرده و امیدواریم به زودی وارد مدار شود تا چرخه تولید پنبه کامل شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *