به گزارش روز سه شنبه ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، انعقاد این تفاهم‌نامه، به منظور ایجاد وحدت رویه در بهره‌برداری از سامانه نیاز آب و توسعه آن و با توجه به ابلاغ سامانه نیاز آب به عنوان سامانه مرجع تعیین نیاز آبی گیاهان زراعی و باغی کشور و در راستای همکاری مشترک در اجرایی کردن سند ملی آب کشور انجام گرفت.

لزوم اجرای سند ملی آب

«صفدر نیازی شهرکی» معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در این نشست، ضمن استقبال از تفاهم‌نامه مذکور گفت: با توجه به اهداف سند ملی آب کشور، امضای این تفاهم‌نامه گامی بلند برای اجرایی کردن آن به شمار می‌رود.

سندملی آب پشتیبانی می‌شود

«هادی اسدی رحمانی» رئیس موسسه تحقیقات خاک و آب کشور نیز با اشاره به اهمیت موضوع افزود: لایه‌های اطلاعاتی مهم برای پشتیبانی از اجرای سند ملی آب در مؤسسه وجود دارد و این مولفه‌ها برای همکاری بسیار دارای اهمیت است.

راه اندازی سامانه نیاز آبی گیاهان

در ادامه این نشست، «نیازعلی ابراهیمی‌پاک» رئیس بخش آبیاری مؤسسه تحقیقات خاک و آب تصریح کرد: سامانه نیاز آبی گیاهان سال ۱۴۰۱ رونمایی و توسط وزیر وقت جهاد کشاورزی به عنوان سامانه مرجع تأمین نیاز آبی گیاهان به کلیه نهادهای اجرایی ذی‌ربط ابلاغ شد.

وی به اهمیت سامانه نیاز آبی گیاهان اشاره کرد و گفت: سامانه نیاز آبی با هدف افزایش راندمان و بهره‌وری مصرف آب و پایداری منابع آب نقش مؤثری در تدوین الگوی کشت ایفا کرده و راهنمای خوبی برای شناخت میزان آب مورد نیاز در کاشت گیاهان در مقیاس‌های مختلف بویژه دشت و حوضه‌های کشور خواهد بود.

در این تفاهم‌نامه «رضا سرافرازی» مدیرکل دفتر امور آب کشاورزی به عنوان نماینده معاونت آب و خاک و «نیازعلی ابراهیمی‌پاک» رئیس بخش آبیاری مؤسسه تحقیقات خاک و آب کشور به عنوان نماینده مؤسسه، مسئولیت تشکیل کارگروه اجرایی را عهده‌دار شدند.

گفتنی است؛ فاز اول اجرای سند ملی آب کشور از استان قزوین آغاز خواهد شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *