به گزارش ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، «فرامک عزیزکریمی» با بیان اینکه ۲ درصد واردات بذر به کشور، به منظور ورود تکنولوژی انجام می‌شود افزود:سالانه حدود ۸۰ درصد تولید مربوط به بخش زارعت است بنابراین در این راستا حدود ۲ میلیون تن بذر کاشته می‌شود، که در سال گذشته فقط ۵ هزار تن واردات بذر داشتیم که حدود ۲ درصد است.

مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی با بیان این که تهیه بذر گواهی شده از نظر علم کشاورزی که هدف آن بالا بردن ارزش کیفی و کمّی محصولات کشاورزی است، اهمیت بسزایی دارد، گفت: بذر طی ۲۰ تا ۳۰ سال تحقیق نقش اصلاح‌گری را دارد و در اصل واردات بذر، واردات تکنولوژی است، حتی کشورهای پیشرفته در صنعت کشاورزی، بذر وارد می‌کنند.

عزیزکریمی تصریح کرد: در حال حاضر ایران صادر کننده بذر سیب‌زمینی و ذرت است و بیشترین واردات بذر به کشورمان در محصول چغندر قند است.

مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی درباره طرح جهش تولید در دیمزارها گفت: امسال این طرح سومین دوره‌ای است که در کشور در سطح ۴ میلیون ۲۰۰ هزار هکتار، در ۲۱ استان، ۲۲۸ شهرستان و ۱۱۰۰ دهستان و در بیش از ۱۷ هزار روستا اجرا می‌شود.

وی با بیان این که در اجرای طرح جهش تولید در دیمزارها ۴۱۰ هزار کشاورز فعالیت می‌کنند، گفت: با حمایت ویژه ستاد اجرایی فرمان امام، سال آینده این طرح در ۲۴ استان کشور اجرایی می‌شود.

عزیزکریمی میانگین عملکرد تولید در دیمزارها در سال جاری را ۱.۳ تن در هکتار برشمرد و گفت: هنوز ۱۰ درصد برداشت در دیمزارها باقی مانده، اما با استفاده از دانش‌بنیان‌ها و تغذیه مناسب در دیمزارها، برداشت محصول در این اراضی نسبت به سال گذشته رشد قابل توجهی نشان می‌دهد.

وی افزود: برای حمایت از کشاورزان امسال ۳ هزار دستگاه کارنده با اعتبارات ۴ درصدی ستاد اجرایی و اعتبارات اشتغالزایی جذب شد، ۱۶۰ هزار تن بذر، با فرمول‌های خاص موسسه تحقیقات آب و خاک برای تسریع در رشد اولیه گیاه و افزایش مقاومت به خشکی و بیماری‌ها بذرمال شد، همچنین حدود ۷۰۰ هزار هکتار ریزمغذی و محلول‌پاشی انجام شد.

مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: دو سال دیگر تا پایان طرح جهش تولید در دیمزارها باقی مانده و ما تلاش داریم با تمهیدات ویژه وزارت جهاد کشاورزی تولید در دیمزارها را با طرح‌های ویژه و تشکیل صندوق دیمزارها ادامه دهیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *