به گزارش اکونگار به نقل از مهر، سیدشجاع‌الدین امامی رئوف دبیر انجمن صنایع نساجی ایران در مورد مشکلات این صنعت اظهار کرد: در حال حاضر هندوستان جزو کشورهای مطلوب ما در حوزه تأمین پنبه است و هم اکنون تبدیل به یکی از تأمین کنندگان پنبه ایران شده است.

وی تصریح کرد: واردات پنبه شرایط خاصی دارد. قرنطینه، گندزدایی و آفت زدایی پنبه از جمله شروط واردات این محصول است تا در این نهایت پنبه با گواهی قرنطینه به کشور وارد شود. همکاران ما کارهای مربوط به گندزدایی و قرنطینه را انجام می‌دهند و گواهی هم می‌گیرند اما به دلیل اینکه تحریم هستیم نمی‌توانیم مستقیم گواهی قرنطینه را به اسم ایران بگیریم. بر همین اساس نیز همانطور که پرداختی‌ها و اسناد حمل را به اسم امارات و … می‌زنیم این گواهی‌ها را هم به اسم این کشور می‌گیریم و محموله‌های پنبه را در نهایت از امارات تحویل می‌گیریم و به ایران می‌آوریم.

امامی رئوف ادامه داد: سازمان حفظ نباتات به این موضوع ایراد می‌گیرد و تاکید دارد که گواهی قرنطینه باید به اسم ایران باشد نه کشور ثالث. تاکنون ما با مجوزهای شورای عالی امنیت ملی و با علم به اینکه تحریم هستیم و نمی‌توانیم مستقیم گواهی را به اسم ایران بگیریم، این محموله‌ها را تحویل می‌گرفتیم و ترخیص می‌کردیم، اما از اول مهر ماه امسال ما نتوانستیم مجوزها را تمدید کنیم.

وی گفت: در این مدت ۵ هزار تن پنبه وارداتی در گمرک مانده و امکان ترخیص آنها را نداریم. در حالی که پنبه نیاز ضروری واحدهای ماست و نگهداری پنبه در بلندمدت به الیاف پنبه آسیب می‌زند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *