به گزارش خبرنگار ایرنا، مجتبی نوروزی روز یکشنبه در آیین افتتاح گلخانه هیدروپونیک شهرستان سملقان خراسان شمالی اظهار کرد: سطح کشت سبزی و صیفی کشور ۴۵۰ هزار هکتار است، در صورتی که این کشت ها به فضای گلخانه ای سوق داده شود این سطح به ۴۵ هزار هکتار کاهش می یابد.

وی خاطرنشان کرد: در این صورت ۴۰۰ هزار هکتار زمین آزاد خواهد شد و علاوه بر آن ۶ میلیارد متر مکعب در مصرف آب کشاورزی صرفه جویی می شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی بیان کرد: استفاده از روش‌های پیشرفته و نوین کشاورزی باعث حفظ محیط‌ زیست و کاهش آسیب‌های ناشی از کشاورزی سنتی می‌شود و هیدروپونیک یکی از روش‌های تایید شده کشاورزی بدون خاک است که نسبت به روش‌های سنتی و دیگر روش‌های بدون خاک مزیت‌های زیادی دارد.

وی عنوان کرد: با توجه به محدودیت منابع آبی کشور و شرایط مناسب خراسان شمالی، این استان می تواند به قطب تولید محصولات گلخانه ای کشور تبدیل شود.

نوروزی با اشاره به اینکه دولت تسهیلات خوبی از بند الف تبصره ۱۸ برای توسعه کشت های گلخانه ای اختصاص داده بیان کرد: پروژه های متعددی در این راستا تعریف و به بانک ها معرفی شده اند که به محض ابلاغ، عملیات اجرایی آنها با دریافت تسهیلات ۱۰ درصد آغاز خواهد شد.

تبصره ۱۸ قانون بودجه کشور با هدف اجرای برنامه اشتغال گسترده و مولد با تاکید بر اشتغال جوانان به دولت اجازه می دهد ۱۰۰ درصد منابع حاصله از مابه التفاوت قیمت حامل‌های انرژی را به حساب خاصی نزد خزانه‌داری کل کشور واریز و منابع حاصله را به شکل وجوه اداره شده و یارانه سود و ترکیب با منابع صندوق توسعه ملی و تسهیلات بانکی در جهت حمایت از طرح‌های تولید، اشتغال و آموزش و کمک به کارورزی جوانان دانش آموخته دانشگاهی پرداخت کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *