مدیرعامل صندوق پنبه گفت: پنبه در استان‌های مختلف رقبای متعددی دارد که باعث می‌شود سطح کشت پنبه کاهش پیدا کند در استان مازندران و گلستان رقیب پنبه زراعت شالی است و زراعت‌هایی که درآمد بیشتری با زحمت کمتری دارند جایگزین زراعت پنبه شده‌اند.

محمدحسین کاویانی در گفت‌وگو با میزان، در خصوص تولید و میزان خسارت به مزارع پنبه گفت: برداشت پنبه در مزارع استان گلستان از اوایل شهریورماه شروع شده است همچنین از اوایل آبان نیز در استان خراسان، دشت مغان، سمنان و فارس برداشت پنبه را شروع کرده اند.

وی افزود: وش پنبه در استان‌های مختلف بین کیلویی ۲۰ هزار تومان الی ۲۸ هزار تومان بنا به قیمت، رقم وش پنبه و استان محل تولید توسط کارخانه‌های پنبه پاک کنی خریداری می‌شود.

مدیرعامل صندوق پنبه گفت: پنبه محلوجی که مورد استفاده صنایع نساجی است از کیلویی ۶۷ هزار تومان الی ۷۳ هزار تومان معامله می‌شود.

وی اظهار کرد: پیش بینی می‌کنیم که امسال بین ۵۰ الی ۶۰ هزار تن پنبه تصفیه شده در کشور تولید می‌شود که حداقل نیاز صنعت نساجی نیز ۱۵۰ هزار تن است و حدود ۱۰۰ هزار تن باید از خارج کشور وارد شود.

کاویانی بیان کرد: تا پایان شهریورماه ۳۵ هزار و ۶۰۰ تن پنبه وارد شده و تاکنون نیز تقاضا برای واردات ۳۳ هزار و ۲۰۰ تن توسط وزارت جهاد کشاورزی انجام شده است همچنین نرخ جهانی پنبه ۲ دلار و ۴۹ سنت است.

وی در خصوص خسارت وارد شده به مزارع پنبه گفت: امسال مزارع پنبه از نظر کمی و کیفی آسیب دیده اند و آفت در مزارع پنبه به کشاورزان ضرر زده و باعث کاهش تولید شده همچنین گرمی هوا و خشکسالی نیز باعث کاهش تولید و پایین آمدن کیفیت پنبه شده است.

مدیرعامل صندوق پنبه گفت: مزارع پنبه در استان فارس و اردبیل نسبت به سایر استان از جهت آفت خسارت بیشتری دیده اند.

وی در خصوص راهکار برای افزایش تولید پنبه گفت: در گذشته به بیش از ۲۰ کشور دنیا پنبه صادر می‌کردیم هر زراعتی باید برای کشاورز صرفه اقتصادی داشته باشد، ولی متاسفانه پنبه در استان‌های مختلف رقبای متعددی دارد که باعث می‌شود سطح کشت پنبه کاهش پیدا کند در استان مازندران و گلستان رقیب پنبه زراعت شالی است.

کاویانی اظهار کرد: زراعت پنبه به اندازه زراعت شالی نمی‌تواند سودآور باشد در نتیجه سطح کشت پنبه در استان مازندران و گلستان به شدت کاهش پیدا کرده است.
وی بیان کرد: ۵ دهه قبل در استان مازندران ۵۰ هزار هکتار پنبه کاری داشتیم که در حال حاضر هزار هکتار شده است همچنین در استان گلستان نیز ۱۸۰ هزار هکتار پنبه کاری داشتیم و در حال حاضر ۱۸ هزار هکتار شده است.

مدیرعامل صندوق پنبه گفت: زراعت‌هایی که درآمد بیشتری با زحمت کمتری دارند جایگزین زراعت پنبه شده اند و نسبت به ۵ دهه گذشته هنوز هم به شکل سنتی در صنعت پنبه فعالیت می‌کنیم و برداشت پنبه با دست صرفه اقتصادی ندارد باید با افزایش مکانیزاسیون، بذر مناسب و آب کافی سطح کشت را افزایش دهیم تا محصول خوبی را برداشت کنیم و به راحتی نمی‌توانیم اعلام کنیم که دو سال دیگر از لحاظ کشت پنبه خودکفا می‌شویم باید تمامی عوامل را در نظر بگیریم تا به خودکفایی برسیم، زیرا شرایط و پتانسیل کافی را داریم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *