مدیرکل نظارت بر محصولات بهداشتی سازمان حمایت مصرف کنندگان با بیان اینکه وزارت بهداشت روزانه به 4 میلیون ماسک نیاز دارد، گفت: گشت مشترک نظارت بر توزیع ماسک در داروخانه ها انجام می شود.

 

به گزارش بانک و صنعت به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، اسماعیل مهدی پور با اشاره به برنامه برگزاری گشت مشترک نظارت بر توزیع ماسک در داروخانه ها، اظهار داشت: نیاز وزارت بهداشت روزانه 4 میلیون ماسک است.

مدیرکل نظارت بر محصولات بهداشتی، دارویی و تجهیزات پزشکی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان درباره وضعیت تامین ماسک کشور و نظارت بر توزیع این محصول بهداشتی در روزهای کرونایی در بازار، افزود: با توجه به تصمیماتی که اتخاذ شده، وظیفه تامین، توزیع و عرضه انواع ماسک از ابتدای شهریور ماه به سازمان حمایت محول شده است.

وی تصریح کرد: وظیفه ما پیگیری برای تامین مواد اولیه به ویژه متبلون برای تولید ماسک است که باید در حداقل زمان ممکن در اختیار واحدهای مورد تایید سازمان غذا و دارو قرار بگیرد.

مهدی پور افزود: در تفاهم‌های انجام شده وظیفه توزیع چه در مراکز درمانی و چه در داروخانه‌های سراسر کشور به سازمان غذا و دارو محول شده است. همچنین فهرست واحدهای منتخب به شرکت‌های تامین کننده مواد اولیه هم ارسال شده تا بر اساس اولویت مواد اولیه در اختیار آن‌ها قرار بگیرد.

به گفته مدیرکل نظارت بر محصولات بهداشتی، دارویی و تجهیزات پزشکی سازمان حمایت، متناسب با تولیدات هر یک از این شرکت‌ها مواد اولیه مورد نیاز به صورت روزانه در اختیار این گروه قرار می‌گیرد و اطلاعات آنان در سامانه جامع تجارت ثبت می‌شود.

مهدی پور با تاکید بر اینکه تاکنون مشکلی برای تامین مواد اولیه وجود نداشته است، تصریح کرد: وزارت بهداشت محموله‌ها را تحویل گرفته و هم اکنون این اقلام را از طریق دانشگاه‌های علوم پزشکی بین مراکز درمانی و داروخانه‌ها توزیع می‌کند و با توجه به اهمیت فرایند توزیع، مسئولیت این کار بر عهده شرکت‌های پخش تحت نظر وزارت بهداشت قرار گرفته و ما صرفاً وظیفه تامین مواد اولیه و ثبت در سامانه جامع تجارت را بر عهده داریم.

قطع سهمیه مواد اولیه شرکت‌های متخلف

مدیرکل نظارت بر محصولات بهداشتی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان ادامه داد: بر اساس درخواستی که وزارت بهداشت از سازمان حمایت داشته است؛ این نهاد تعداد دو میلیون ماسک برای پوشش دانشگاه‌های علوم پزشکی و مراکز درمانی، یک میلیون و 800 هزار ماسک برای داروخانه‌ها و 200 هزار ماسک برای مراکز پزشکی نیاز دارد که مجموع آن به 4 میلیون ماسک می‌رسد.

به گفته این مقام مسئول متناسب با این نیاز مواد اولیه مورد نیاز تامین شده تا فرایند تولید ادامه پیدا کند.

وی گفت: هر کدام از شرکت‌های تولیدکننده اگر متناسب با مواد اولیه دریافت شده، ماسک تولید نکنند و یا آن را به دانشگاه‌های علوم پزشکی تحویل ندهند، سهمیه متعلق به آنان قطع می‌شود و پرونده آن‌ها به مراکز قضایی ارسال خواهد شد و البته از طرفی واحدهای دیگر جایگزین واحدهای خاطی خواهند شد.

مهدی پور افزود: با توجه به ضرورت نظارت بر داروخانه‌ها و وظیفه ذاتی و قانونی سازمان غذا و دارو برای نظارت بر داروخانه ها، گشت مشترک سازمان غذا و دارو، تعزیرات حکومتی و سازمان حمایت آغاز شد تا داروخانه هایی که سود خرده فروشی را رعایت نمی‌کنند مورد ارزیابی قرار بگیرند و در نتیجه با مراکز خاطی برخورد خواهد شد.

مدیرکل نظارت بر محصولات بهداشتی سازمان حمایت تصریح کرد: ما اعلام آمادگی کرده ایم تا این گشت‌ها تا هر زمانی که احتیاج باشند، ادامه پیدا کند و داروخانه هایی که در این شرایط سخت، تخلف کرده باشند و حقوق مردم را ضایع کنند، به شدت مورد برخورد قرار می‌گیرند. این گشت‌ها با محوریت سازمان غذا و دارو آغاز شده و تا اطلاع ثانوی ادامه خواهد داشت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *