با ادامه پرداخت یارانه نقدی و اضافه شدن کمک‌های معیشتی به توزیع نقدی دولت برای خانوارها، در مجموع حدود ۷۳ هزار میلیارد تومان برای تامین هزینه این یارانه‌ها در سال آینده کنار گذاشته شد تا به حساب جمع ۷۸ میلیون ایرانی نیازمند و ثروتمند واریز شود.

به گزارش ایسنا، دولت سالانه حدود ۴۲ هزار میلیارد تومان یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی به جمع حدود ۷۸ میلیون نفر ایرانی پرداخت می‌کند که این روند از نزدیک به یک دهه است که شروع شده و ادامه داشته است. از سوی دیگر در آبان‌ماه امسال و با اصلاح قیمت بنزین پرداخت کمک‌های معیشتی که نوعی دیگر از یارانه محسوب می‌شود به جمعی حدود ۶۰ میلیون نفری از خانوارهای گزینش شده از بین یارانه بگیران توسط دولت آغاز شد؛ به نحوی که هر ماه از محل درآمد ناشی از افزایش قیمت بنزین مبلغی به تناسب اعضای خانوار به حساب سرپرستان آنها واریز می‌شود.

گرچه بحث‌هایی در رابطه با یکی شدن یارانه نقدی و معیشتی در سال آینده و مبلغ یکسان ۷۲ هزار تومانی مطرح بود، اما در نهایت مورد تایید قرار نگرفت و همچنان پرداخت هر یک از آنها به صورت جداگانه انجام خواهد شد. این در حالی است که در کمیسیون تلفیق مجلس توافق شده که حدود ۴۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان برای یارانه نقدی و ۳۱ هزار میلیارد تومان برای کمک‌های معیشتی تصویب و دولت در سال آینده آن را پرداخت کند.

براین اساس مجموع یارانه‌ای که به صورت نقد هر ماه به حساب سرپرستان خانوار واریز خواهد شد به حدود ۷۳ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان می‌رسد که در این شرایط نه تنها روند پرداخت یارانه نقدی اصلاح و از هزینه آن کم نشد بلکه مبلغ دیگر به عنوان کمک معیشتی که یارانه نقدی دیگری است به آن اضافه شد.

اما یارانه‌های نقدی تنها بخشی از آن چیزی است که دولت در سال به عنوان یارانه پرداخت می‌کند و حجم بالایی یارانه پنهان سالانه دولت توزیع می کند؛ به طوری که طبق اعلام دولت حدود ۱۳۰۰ هزار میلیارد تومان در سال یارانه پرداخت می‌شود که مجموعه‌ای از یارانه‌های آشکار و پنهان است.

این در حالی است که در کنار یارانه‌های آشکار که یارانه نقدی بخشی از آن است،‌ یارانه‌های پنهان قرار دارد که در چند بخش تمرکز داشته و رقمی بیش از ۱۰۰۰ هزار میلیارد تومان را دربرمی‌گیرد، مبلغی که در کالاهای اساسی، سوخت و دارو وجود دارد و بیش از ۶۰۰ هزار میلیارد تومان آن به حوزه انرژی، نفت و مشتقات آن اختصاص پیدا می‌کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *