وزیر جهاد کشاورزی خواستار رفع مشکلات کشت فراسرزمینی ۵ هزار هکتار نهاده دامی ایران در کشور غنا شد.

«سید جواد ساداتی نژاد» در حاشیه اختتامیه هفتمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و غنا که روزهای ۲۷ و ۲۸ اردیبهشت‌ماه در تهران برگزار شد، در جمع خبرنگاران گفت: اکنون ۵ هزار هکتار در کشور غنا کشت فراسرزمینی داریم که دارای موانع و مشکلاتی است که اجرایی نشده است. مقرر شد با همکاری طرف غنایی موانع و مشکلات فراسرزمینی برطرف شود تا بتوانیم این کشت را توسعه بدهیم.

ساداتی نژاد تصریح کرد: این تولیدات در حوزه کشت فراسرزمینی ذرت بوده که امیدواریم به‌زودی عملیاتی شود. همچنین طرف غنایی خواستار مکانیزاسیون حوزه کشاورزی بود که امیدواریم روابطمان را بتوانیم در حوزه خدمات مکانیزاسیون و توسعه حوزه دانش‌بنیان‌ها گسترش بدهیم.

«محمدابراهیم اول» وزیر فرهنگ، هنر و گردشگری غنا نیز بر توسعه همکاری‌های دو کشور تاکید کرد و گفت: این کمیسیون مشترک همکاری برای تقویت روابط اقتصادی، فرهنگی و علمی میان دو کشور تشکیل شده است.

وی با بیان اینکه در این اجلاس، دو طرف در زمینه تخصیص زمین به سرمایه‌گذاران ایرانی برای سرمایه‌گذاری توافق کرده‌اند افزود: به علت شیوع کرونا برخی از تصمیمات و توافقات اجلاس قبل اجرایی نشد، اما تمایل داریم سطح همکاری‌هایمان افزایش یابد.

وزیر فرهنگ، هنر و گردشگری غنا از حمایت‌های ایران در حوزه‌های آموزشی، بهداشتی، پتروشیمی، کشاورزی، منابع انسانی، بازاریابی و ارتباطات قدردانی و تصریح کرد: ما توانسته‌ایم دانش و علمی را که از ایران به دست آورده‌ایم برای کارهای مفید به کار بگیریم.

وی با بیان این که در این کمیسیون مشترک دو کشور به توافقاتی دست یافته‌اند، گفت: اجرای توافقات در چارچوب این اجلاس، منافع زیادی را برای دو کشور به همراه خواهد داشت.

ابراهیم اول، بر تشکیل کمیته اجرایی‌سازی برای نظارت بر روند اجرای توافقات ایران و غنا تاکید کرد.

وی ابراز امیدواری کرد همکاری‌های بخش خصوصی دو کشور تقویت و ایران از اقتصاد بزرگی که در غرب آفریقا است بهره‌مند شود و در عین حال برای جوانان غنا نیز اشتغال‌زایی صورت بگیرد.

به گزارش ایرنا، در این اجلاس موافقت‌نامه همکاری و کمک متقابل در موضوعات گمرکی، یادداشت تفاهم همکاری‌های در بخش کشاورزی، یادداشت تفاهم همکاری بین اتاق‌های بازرگانی دو کشور و همکاری‌های بهداشتی و سند هفتمین اجلاس کمیسیون مشترک دائمی همکاری‌ها به امضای طرفین رسید.

هفتمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و غنا روز ۲۷ اردیبهشت‌ماه آغاز به کار کرد و اختتامیه آن به ریاست سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی امروز (۲۸ اردیبهشت‌ماه) در تهران برگزار شد.

اسناد یادداشت تفاهم همکاری‌های جامع کشاورزی و یادداشت تفاهم‌نامه اصلی هفتمین اجلاس کمیسیون مشترک دائمی همکاری‌های ایران و غنا توسط «سید جواد ساداتی‌نژاد» وزیر جهاد کشاورزی و «محمدابراهیم اول» وزیر فرهنگ، هنر و گردشگری غنا به امضا رسید.

ششمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و غنا که در آبان ماه سال ۱۳۹۶ در شهر آکرا برگزار شد، دو کشور سه سند همکاری در زمینه‌های کشت فرا سرزمینی، نقشه‌برداری و ورزش و جوانان امضا کردند.

این اجلاس هر دو سال یک‌بار برگزار می‌شود که به دلیل شیوع بیماری کرونا مدتی برگزاری نشد.
منبع: خبر فوری

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *