رییس کنفدراسیون صادرات عنوان کرد: بیش از ۲۰ درصد از صادرات ایران در ماه‌های گذشته به عراق بوده و این کشور دومین مقصد عمده صادراتی کشور بعد از چین است.

محمد لاهوتی درباره تحولات سیاسی روزهای اخیر در عراق از جمله اعتراضات مردمی مقابل سفارت آمریکا در بغداد، ترور شهید سردار قاسم سلیمانی و مختل شدن برخی از فعالیت‌های اقتصادی در این کشور با بیان این مطلب افزود: به طور کلی حوادث و تحولات اخیر عراق در سه ماهه گذشته تبادلات تجاری ما را تحت تاثیر قرار داده و اگر حتی با مدت مشابه سال گذشته میزان تجارت را مقایسه کنیم، تقریبا کاهش را نشان می‌دهد.

وی در عین حال توضیح داد: بخش مهمی از کاهش ارزش صادرات ایران به عراق ناشی از تعدیل نرخ‌های پایه صادراتی در گمرک می‌شود ولی با این حال شرایط سیاسی در عراق نیز بر این موضوع تاثیرگذار بوده است.

رییس کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق تهران خاطرنشان کرد: اتفاقات هفته‌های اخیر در عراق از جمله اعتراضات مردمی مقابل سفارت آمریکا، ترورها و مداخلات آمریکایی‌ها چه بخواهیم و چه نخواهیم بر موضوعات اقتصادی این کشور نیز تاثیرگذار است.

لاهوتی ادامه داد: با این حال اینکه تصور کنیم این مسائل به طور مستقیم بر تجارت ایران با عراق تاثیرگذار خواهد بود، چنین نیست. مردم عراق به عنوان یک ملت- دولت تصمیم گرفته‌اند تا پاسخ حملات آمریکایی‌ها را با رفتار دیگری پاسخ دهند و این موضوع به بحث اقتصادی این کشور با کشورهای دیگر از جمله ایران ارتباطی ندارد.

رییس کنفدراسیون صادرات تصریح کرد: گرچه آمریکایی‌ها در موضوع اعتراضات مردمی عراقی‌ها مقابل سفارت این کشور مانند همیشه انگشت اتهام خود را به ناحق به سمت ایران گرفتند ولی به نظر من اینگونه مسائل سیاسی بر مسائل اقتصادی به ویژه صادرات ایران به عراق تاثیری نخواهد داشت. بیش از ۲۰ درصد از صادرات ایران در ماه‌های گذشته به عراق بوده و این کشور دومین مقصد عمده صادراتی کشور بعد از چین است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *