وزیر جهاد کشاورزی مصوبه اصلاح قانون خرید تضمینی برنج داخلی با رویکرد کشت قراردادی و خرید تضمینی پنبه را ابلاغ کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، سید جواد ساداتی نژاد – وزیر جهاد کشاورزی و رئیس شورای قیمت گذاری و اتخاذ سیاست‌های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی – در نامه‌ای به وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان برنامه و بودجه کشور، مصوبه اصلاح قانون تضمین خرید برنج داخلی با رویکرد کشت قراردادی را ابلاغ کرد.

متن این ابلاغیه به شرح زیر است:

شورای قیمت‌گذاری و اتخاذ سیاست‌های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی در جلسه نهم اسفند ۱۴۰۰ به استناد مفاد قانون اصلاح قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی در جهت تقویت و توسعه تولید برنج داخلی با محوریت ارقام اصلاح شده و پر محصول با رویکرد کشاورزی قراردادی به شرح ذیل تصویب کرد:

۱ ) با توجه به رویکرد توسعه کشاورزی قراردادی محصولات کشاورزی، وزارت جهاد کشاورزی مجاز است به منظور تامین بخشی از ذخایر راهبردی برنج و تقویت توان تولید داخلی نسبت به کشت قراردادی برنج در استان‌های گیلان و مازندران اقدام کند.

۲ ) شرکت بازرگانی دولتی ایران به عنوان مجری کشت قراردادی برنج تعیین می‌شود.

تبصره ۱: مجری می‌تواند از توانمندی‌های سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران و بخش خصوصی جهت اجرای آن بهره‌گیری کند.

تبصره ۲: اجرای کشور قراردادی برنج از سوی مجریان غیر دولتی بلامانع است در اعطای بسته حمایتی (یارانه دانش فنی، پرداخت مستقیم قالب پاداش بهره وری و سایر سیاست‌های حمایتی)، شالیکاران و مجریان غیر دولتی در اولویت خواهند بود.

تبصره ۳: نهادهای عمومی غیر دولتی تابعه وزارت جهاد کشاورزی (موسسه جهاد استقلال و سایر نهادهای مرتبط) مجاز هستند حسب ضرورت و به منظور ارتقای نقش در تنظیم بازار، نسبت به خرید ارقام مورد نظر در دستورالعمل اجرایی این مصوبه اقدام کنند.

۳ ) دستورالعمل اجرایی کشور قراردادی برنج مشتمل بر ارقام مورد، نظر سطح زیر کشت، حداقل قیمت خرید، بسته سیاست حمایتی برای تولیدکنندگان، مجری و مجریان غیر دولتی و مکانیسم اجرا در سال زراعی ۱۴۰۰_ ۱۴۰۱ توسط معاونت امور زراعت با همکاری معاونت برنامه‌ریزی و اقتصادی، معاونت توسعه بازرگانی و شرکت بازرگانی دولتی ایران تهیه و پس از تایید دبیرخانه شورای قیمت گذاری و اتخاذ سیاست‌های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی از سوی رئیس شورا و وزیر جهاد کشاورزی ابلاغ می‌شود.

ابلاغ مصوبه اصلاح قانون خرید تضمینی پنبه

همچنین وزیر جهاد کشاورزی در نامه ای به وزارت امور اقتصادی و دارایی، سازمان برنامه و بودجه کشور و وزارت صنعت معدن و تجارت، مصوبه اصلاح قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی برای زنجیره تولید پنبه را نیز ابلاغ کرد.

متن این ابلاغیه به شرح زیر است:

شورای قیمت‌گذاری و اتخاذ سیاست‌های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی در جلسه نهم اسفند ۱۴۰۰ به استناد مفاد قانون اصلاح قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی در جهت افزایش تولید، حمایت از تولید داخلی و توسعه و تکمیل زنجیره تامین محصول پنبه با تاکید بر رویکرد کشاورزی قراردادی به شرح ذیل تصویب کرد:

۱) به منظور تامین کمباین برداشت پنبه، به متقاضیان خرید کمباین (با اولویت اتحادیه‌ها، تعاونی‌ها، شرکت‌های تامین کننده خدمات مکانیزاسیون کشاورزی و پنبه کاران)، تسهیلات یارانه دار از منابع در اختیار وزارت جهاد کشاورزی با اولویت بند (الف) تبصره(۱۸) قانون بودجه کشور تامین می‌شود.

تبصره: یارانه مورد نیاز این بند تا سقف ۹۰۰ میلیارد ریال توسط وزارت جهاد کشاورزی تامین می‌شود.

۲) وزارت جهاد کشاورزی مجاز است برای تجهیز و نوسازی ۱۵۰ دستگاه جبن(تصفیه وش) میزان ۱۰۰۰ میلیارد ریال و برای کارخانجات کرک زدایی (بذر پنبه) به میزان ۵۰۰ میلیارد ریال تسهیلات از محل بند (الف) تبصره(۱۸) قانون بودجه کشور تامین کند.

۳ ) وزارت جهاد کشاورزی مجاز است نسبت به تامین ۵ هزار میلیارد ریال تسهیلات برای تامین نهاده‌های کشاورزی نظیر بذر، کود شیمیایی، سم و بیمه برای مجریان کشاورزی قراردادی تامین کند.

تبصره: مجریان کشاورزی قراردادی اعم از صنایع نساجی و کارخانجات پنبه پاک کنی موظف هستند با عقد قرارداد با کشاورزان برای کشت پنبه، نهاده‌های مورد نیاز را در اختیار کشاورزان قرار دهند و مبلغ آن را در زمان پرداخت بهای پنبه تحویلی کسر کنند.

۴ ) به استناد ماده (۳۲) قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی و به منظور تشویق پنبه کاران نو ورود برای مشارکت در تولید پنبه در مناطق خاص به ازای هر کیلوگرم پنبه وش تولیدی صرف نظر از قیمت بازاری، به میزان ۱۰ درصد قیمت تضمینی مصوب شورای قیمت گذاری و اتخاذ سیاست های حمایتی محصولات اساسی در همان سال زراعی به صورت نقدی به آنها پرداخت می‌شود.

۵ ) وزارت جهاد کشاورزی می‌تواند با توجه به توسعه یک کشور و ایجاد تعادل بین تولید، مصرف و واردات، سیاست تعرفه سهمیه ای را وضع کند. مقدار تعرفه سهمیه واردات هر ساله توسط این وزارتخانه تعیین می‌شود.

۶) دستورالعمل نحوه اجرای مصوبه توسط معاونت امور زراعت با همکاری معاونت توسعه بازرگانی، تعاونی پنبه کاران کشور، انجمن‌ها و تشکل‌های نساجی و اتحادیه‌های کارخانجات پنبه پاک کنی و سایر بخش‌های ذیربط مربوطه، ظرف مدت یکماه تهیه و به دبیرخانه شورای قیمت‌گذاری و اتخاذ سیاست های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی ارائه، که پس از تایید توسط وزیر جهاد کشاورزی و رئیس شورا ابلاغ می‌شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *