وزیر جهاد کشاورزی مصوبه اصلاح قانون خرید تضمینی پنبه را ابلاغ کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، سید جواد ساداتی‌نژاد وزیر جهاد کشاورزی و رئیس شورای قیمت‌گذاری و اتخاذ سیاست‌های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی در نامه‌ای به وزارت امور اقتصادی و دارایی، سازمان برنامه و بودجه کشور و وزارت صنعت معدن و تجارت، مصوبه اصلاح قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی برای زنجیره تولید پنبه را ابلاغ کرد.

متن این ابلاغیه به شرح زیر است:

شورای قیمت‌گذاری و اتخاذ سیاست‌های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی در جلسه مورخ ۱۴۰۰/۱۲/۰۹ به استناد مفاد قانون اصلاح قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی در جهت افزایش تولید، حمایت از تولید داخلی و توسعه و تکمیل زنجیره تامین محصول پنبه با تاکید بر رویکرد کشاورزی قراردادی به شرح ذیل تصویب کرد:

۱. به منظور تامین کمباین برداشت پنبه، به متقاضیان خرید کمباین (با اولویت اتحادیه‌ها، تعاونی‌ها، شرکت‌های تامین کننده خدمات مکانیزاسیون کشاورزی و پنبه‌کاران)، تسهیلات یارانه‌دار از منابع در اختیار وزارت جهادکشاورزی با اولویت بند (الف) تبصره‌(۱۸) قانون بودجه کشور تامین می‌گردد.

تبصره: یارانه مورد نیاز این بند تا سقف ۹۰۰ میلیارد ریال توسط وزارت جهاد کشاورزی تامین می گردد.

۲. وزارت جهاد کشاورزی مجاز است برای تجهیز و نوسازی ۱۵۰ دستگاه جبن (تصفیه وش) میزان ۱۰۰۰ میلیارد ریال و برای کارخانجات کرک‌زدایی (بذر پنبه) به میزان ۵۰۰ میلیارد ریال تسهیلات از محل بند (الف) تبصره (۱۸) قانون بودجه کشور تامین نماید.

۳. وزارت جهاد کشاورزی مجاز است نسبت به تامین ۵ هزار میلیارد ریال تسهیلات برای تامین نهاده‌های کشاورزی نظیر بذر، کود شیمیایی، سم و بیمه برای مجریان کشاورزی قراردادی تامین نماید.

تبصره: مجریان کشاورزی قراردادی اعم از صنایع نساجی و کارخانجات پنبه‌پاک‌کنی موظف هستند با عقد قرارداد با کشاورزان برای کشت پنبه، نهاده‌های مورد نیاز را در اختیار کشاورزان قرار دهند و مبلغ آن را در زمان پرداخت بهای پنبه تحویلی کسر نمایند.

۴. به استناد ماده (۳۲) قانون افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی و به منظور تشویق پنبه‌کاران نو ورود برای مشارکت در تولید پنبه در مناطق خاص به ازای هر کیلوگرم پنبه وش تولیدی صرف نظر از قیمت بازاری، به میزان ۱۰ درصد قیمت تضمینی مصوب شورای قیمت‌گذاری و اتخاذ سیاست‌های حمایتی محصولات اساسی در همان سال زراعی به صورت نقدی به آنها پرداخت می‌شود.

۵. وزارت جهاد کشاورزی می‌تواند با توجه به توسعه یک کشور و ایجاد تعادل بین تولید، مصرف و واردات، سیاست تعرفه سهمیه‌ای را وضع نماید. مقدار تعرفه سهمیه واردات هر ساله توسط این وزارتخانه تعیین می‌شود.

۶. دستورالعمل نحوه اجرای مصوبه توسط معاونت امور زراعت با همکاری معاونت توسعه بازرگانی، تعاونی پنبه‌کاران کشور، انجمن‌ها و تشکل‌های نساجی و اتحادیه‌های کارخانجات پنبه پاک‌کنی و سایر بخش‌های ذیربط مربوطه، ظرف مدت یک ماه تهیه و به دبیرخانه شورای قیمت‌گذاری و اتخاذ سیاست‌های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی ارائه، که پس از تایید توسط وزیر جهاد کشاورزی و رئیس شورا ابلاغ می‌گردد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *