بغداد – ایرنا – رئیس شورای بازرگانان عراق گفت: چنانچه پروژه های سرمایه گذاری مشترک بخش های خصوصی عراق و ایران انجام شود، برغم تحریم ها امکان رساندن سطح تبادل تجاری دو کشور به 20 میلیارد دلار کاملا وجود دارد.

‘داوود عبد زائر الجمیلی’ رئیس شورای بازرگانان عراق روز دوشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا گفت: در صورت انجام سرمایه گذاری مشترک در حوزه های مختلف صنعتی میان بخش های خصوصی دو کشور، امکان رسیدن حجم تبادل تجاری کشور از رقم کنونی 10 میلیارد دلار به دو برابر آن کاملا امکان پذیر است.
وی افزود: سطح مبادلات تجاری میان این دو کشور می تواند بسیار افزایش یابد چرا که صنایع ایرانی از تجربه، قدرت و توان بسیار خوبی برخوردارند و این امر مورد نیاز و استقبال بازار عراق است.
رئیس شورای بازرگانان عراق افزود: محصولات ایرانی بصورت گسترده ای در بازار عراق مورد استقبال قرار می گیرد و ایران با محصولات مختلف خود که شامل مواد غذایی، لوازم یدکی و مواد اولیه برای صنعت خودرو، دارو، تجهیزات پزشکی و بسیاری از محصولات دیگر خود هم اکنون 30 تا 40 درصد نیاز بازار عراق را پوشش می دهد.
وی با اشاره به پیوندهای عمیق سیاسی، اقتصادی و اجتماعی میان دو کشور گفت: در صورت پایبندی عراق به تصمیم اخیر آمریکا در افزایش تحریم ها علیه ایران، بازار عراق بشدت تحت تاثیر قرار گرفته و قیمت ها بالا خواهد رفت.
این فعال برجسته تجاری افزود: در این صورت، فشار اقتصادی بر دوش شهروندان عراقی به دلیل نیاز به واردات از دیگر کشورها افزایش می یابد و این می تواند یک بحران بزرگ را به وجود آورد زیرا قیمت کالاهای ایرانی بسیار مناسب و مقرون به صرفه و با کیفیت است و جایگزین کردن آن با کالاهای دیگر کشورها به عراق و شهروندان عراقی زیان وارد می کند.
الجمیلی گفت: صنعت ایرانی به یک صنعت بسیار عالی تبدیل شده است و از نظر کیفیت با بسیاری از کشورها رقابت می کند، علاوه برآن قیمت کالاهای مناسب و رقابتی است و عراق نمی تواند از این مزیت چشم پوشی کند زیرا این اقدام تاثیر و عواقب بسیاری بر شهروند عراقی خواهد گذاشت.
رئیس شورای بازرگانان عراق با بیان اینکه امروزه روابط ایران و عراق به اوج خود رسیده است و این دو ملت نزدیک ترین دوملت به یکدیگر در منطقه هستند، افزود: ایران همسایه ای عزیز برای عراق است و مرزی مشترکی به طول حدود 1200 کیلومتر این دو کشور را به هم مرتبط می کند و آنچه که به ملت ایران آسیب می رساند به ملت عراق نیز آسیب خواهد رساند و بر عکس آن نیز صادق است
رئیس شورای بازرگانی عراق گفت: هر آسیبی که به ملت ایران از جمله از ناحیه تحریم های یکجانبه آمریکا برسد به همان گونه به ملت عراق نیز آسیب خواهد رساند.
وی گفت: امروزه جمهوری اسلامی ایران بزرگترین منبع تجاری برای عراق با سطح مبادله 10 میلیارد دلار در سال است که رقم فوق العاده خوبی در سطح جهان است اما همچنین اشتیاق مشترک برای افزایش این مبادلات تجاری تا سطح 20 میلیارد دلار در سال وجود دارد.
وی در ادامه افزود: در صورتی که پروژه های سرمایه گذاری مشترک با مشارکت بخش خصوصی میان دو کشور وجود داشته باشد، سطح مبادلات تجاری ممکن است بیش از آن افزایش یابد زیرا صنایع ایران قدرتمند و با کیفیت است.
الجمیلی تاکید کرد: در صورت سرمایه گذاری مشترک بخش های خصوصی ایران و عراق، و راه اندازی خطوط تولید صنایع ایرانی در عراق و وجود محصول محلی با نام صنعت عراقی که محصول مشترک دو کشور باشد، اطمینان می دهیم که این رقم بسیار افزایش خواهد داد.
وی گفت» این چیزی است که ما به منظور تامین نیاز بازار محلی عراق،از طرف ایرانی درخواست داریم و از آن ها برای ساخت پروژه ها، صنعت و سرمایه گذاری مشترک دعوت می کنیم.
در جریان سفر اسفندماه گذشته حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران به بغداد و سفر فروردین ماه گذشته عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق به تهران، توافقات گسترده و تاریخی میان دو کشور انجام شد که یکی از این موارد توافق بر سر رساندن ارزش تبادل تجاری دو کشور به رقم 20 میلیارد دلار در سال بود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *