شهرستان راز و جرگلان واقع در استان خراسان شمالی، منطقه ای است که فعالیت نوغانداری در آن، از روزگاران گذشته محل کسب و اشتغال اهالی بوده و طی سال های اخیر نیز انگیزه به انجام و ادامه آن بیشتر شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از عصر اترک، بیشتر اهالی ترکمن شهرستان راز و جرگلان پس از پرورش کرم ابریشم به کار نخ ریسی پیله های تر ابریشم می پردازند و برای خود لباس های ابریشم می دوزند و یا در بافت فرش استفاده می کنند.

در حال حاضر، نخ ریسی ابریشم، میان ۵۰ خانوار در شهر یکه سعود همچنین روستاهای اشرف دره و باغلق و حتی در میان اهالی ترکمن نشین شهر بجنورد نیز رایج است.
در گزارش تصویری ذیل، نخ ریسی در شهر یکه سعود به تصویر کشیده شده است که بانوان ترکمن شهرستان راز و جرگلان فصل پرورش کرم ابریشم را پشت سر گذاشته و هم اکنون به نخ ریسی، ابریشم تولید شده این شهرستان مشغول هستند. به گفته این بانوان، عملیات نخ ریسی ابریشم ۱۲ مرحله دارد که از جمله این عملیات، تمیز کردن نخ و رنگرزی آن است.
نخ های آماده شده ابریشم، برای دوخت لباس های ستنی و زیبای ترکمنی و یا فرش های زیبای ابریشمی تک رو دورو مورد استفاده قرار می گیرند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *