کریم ذوالفقاری روز چهارشنبه در بازدید از نوزدهمین نمایشگاه کشاورزی شیراز تصریح کرد: حدود ۵۰ درصد از سهمیه اعتبار این استان برای حوزه مکانیزاسیون امور زراعی، ۳۵ تا ۴۰ درصد برای حوزه باغی و مابقی برای زیر بخش های دام و طیور و شیلات در نظر گرفته شده است.

این مقام مسئول با بیان اینکه در سال گذشته در حوزه مکانیزاسیون تا بهمن ماه اعتباری نداشتیم و با همکاری بانک کشاورزی در دوماه آخر سال ۲ هزار میلیارد تومان اعتبار به این بخش اختصاص پیدا کرد، افزود: از مبلغ مذکور، ۱۳۴ میلیارد تومان سهم استان فارس بوده است که با تلاش های سازمان جهاد کشاورزی این استان اعتبار تخصیصی جذب شد.

به گفته او؛ تسهیلات به ادواتی پرداخت می شود که در مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی دارای استاندارهای لازم باشد و شرایط احراز را کسب کرده باشد.

وی با اشاره به اینکه سهمیه اعتبار مکانیزاسیون جدب شده در استان فارس در سال گذشته به ویژه در حوزه تامین کمباین و کاهش ریزش و اُفت غلات در زمان برداشت بوده است، اضافه کرد: برنامه ریزی های جهاد کشاورزی و تعامل و همکاری سازنده بانک کشاورزی در این خصوص جای تقدیر دارد.

او با بیان اینکه حمایت های خوبی در حوزه مکانیزاسیون کشاورزی در دست انجام است، اظهار کرد: هیچ تولید کننده ادوات کشاورزی نمی تواند عنوان کند من به دلیل عدم وجود بازار توان تولید ندارم و هیچ کشاورزی نمی تواند عنوان کند که ادوات مورد نیازش به دلیل نداشتن اعتبار تامین نشده است.

ذوالفقاری با اشاره به اینکه یکی از افتخارات کشور در حوزه مکانیزاسیون این است که به راحتی ادوات و دستگاه ها راتولید می‌کنیم، ابراز کرد: این تولیدات علاوه بر بازار داخلی به کشور هایی مثل پاکستان، سوریه و عراق صادر می شود و محدودیتی در این زمینه وجود ندارد.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه در حوزه صنایع کشاورزی استان فارس خیلی جای کار بیشتری وجود دارد، افزود: سالانه ۱۱ میلیون تن محصول کشاورزی در استان فارس تولید می شود که ظرفیت حدود ۵ میلیون تن جذب مواد خام توسط صنایع کشاورزی وجود دارد.

به گفته وی؛ توسعه مکانیزسیون می تواند ایجاد ارزش افزوده بیشتری داشته باشد، بهره وری را بالا ببرد، موجب مصرف بهینه منابع و نهاده ها و یک کشاورزی پایدار را منجر شود از این رو لازمه این موضوع ورود فن آوری به مکان تولیدی یا مزارع بخش کشاورزی است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *