رئیس سازمان توسعه تجارت ایران گفت: برنامه‌ریزی کرده‌ایم تا سهم ایران از واردات به کشورهای همسایه از 2 به 4 درصد یعنی از 24 به 48 میلیارد دلار افزایش یابد.

حمید زادبوم امروز در نشست اتاق تعاون با حضور روسای اتحادیه‌ها و کمیسیون‌های تخصصی گفت: جبهه اصلی جنگ تحریمی بخش تجارت است که سازمان توسعه تجارت و تشکل‌های بزرگ صادراتی باید با همکاری‌ سازمان توسعه تجارت این مسیر را راهیابی کنند.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران بیان داشت: سازمان توسعه تجارت امروز باید به عنوان بازوی اصلی توسعه تجارت در شرایط جنگی کمک کند.

وی با بیان اینکه تشکل‌گرایی و قانون‌گرایی دو شعار سازمان تجارت است، گفت: شرایط ویژه نباید منجر به نادیده گرفتن قانون شود.

زادبوم با اشاره به نقشه راه تنظیم بازار و نقشه راه تجارت کشور گفت: اگر این دو سیاست منطبق با هم نباشند ممکن است هر دو بخش دچار آسیب شوند.

وی افزود: توسعه صادرات به کشورهای همسایه و و توسعه صادرات با شرکای تجاری از جمله هند و چین در دستور کار قرار دارد.

زاد بوم با اشاره به مشکلاتی که در بخش‌های مختلف اقتصاد در یک سال و نیم گذشته برای کشور به وجود آمد، گفت: اما این مشکلات باعث آسیب زیادی به تجارت کشور نشد زیرا ما و کشورهای همسایه نیاز متقابل به یکدیگر داریم.

وی افزود: در 6 ماه ابتدای امسال اگرچه حدود 10 درصد صادرات ما از نظر ارزشی کاهش یافته است اما صادرات ما به لحاظ وزنی 22.5 درصد افزایش یافته که این امر حاکی از آن است که تبادل تجاری ما با کشورهای همسایه بجز دو تا سه کشور که شرایط ویژه‌ای داشته‌اند تغییر چندانی نکرده است.

* برنامه‌ریزی برای افزایش سهم صادرات به کشورهای همسایه از 2 به 4 درصد

زادبوم اظهار داشت: یکی از برنامه‌های ما تا سال 1400 افزایش سهم از بازار وارداتی کشورهای همسایه از 2 به 4 درصد است و براین اساس تلاش می‌کنیم تا صادرات به کشورهای همسایه را از 24 میلیارد دلار به 48 میلیارد دلار برسانیم.

وی افزود: اگرچه بازارهای کشورهای همسایه تا 1000 میلیارد دلار واردات دارند اما بخشی از واردات آنها از قبیل واردات موبایل و دستگاه‌های الکترونیک اصلا در حوزه فعالیت ما نیست و بنابراین باید افزایش واردات را در حوزه فعالیت خود افزایش دهیم.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به سیاست‌های تجاری کشور گفت: تجارت آزاد ایران فعلا با کشور سوریه در حال انجام است و مذاکراتی با کشور پاکستان در راستای تجارت آزاد در حال انجام است.

وی افزود: موافقتنامه موقت ترتیبات منطقه آزاد تجاری ایران با اوراسیا هم از اوایل آبان اجرایی می‌شود و یک سال بعد از اجرای آن ظرف 3 سال تلاش خواهیم کرد تا تجارت آزاد با اتحادیه اوراسیا که شامل پنج کشور است داشته باشیم.

زاد بوم در مورد مذاکرات چند جانبه اکو، و دی 8 و سازمان همکاری اسلامی گفت: بخش‌هایی از این مذاکرات نهایی شده و بخش‌هایی هم در حال نهایی شدن است.

وی بیان داشت: فعلا بحث الحاق به اتحادیه اوراسیا مطرح نیست اما هدف‌گذاری ایران برای پیوستن به این اتحادیه است و در صورت تحقق آن قطب اقتصادی جدیدی به روی ایران باز خواهد شد.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران با تاکید بر اینکه نقشه راه تنظیم بازار و نقشه راه توسعه صادرات کشور باید بر هم منطبق باشد بیان داشت: در چنین حالتی نگرانی صادرکنندگان برای ممنوعیت‌ها و عوارض حال می‌شود.

وی افزود: در شورای عالی صادرات این موضوع که محوریت صادرات با وزارت صمت و سازمان توسعه تجارت ایران باشد به تصویب رسیده است.

انتهای پیام/

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *