رئیس سازمان غذا و دارو گفت: فاویپراویر تاکنون نتوانسته اثربخشی خود را ثابت کند، در دنیا نیز این دارو نمره قبولی دریافت نکرده است.

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، محمدرضا شانه‌ساز رئیس سازمان غذا و دارودر نشست خبری اینترنتی که با حضور تعدادی از خبرنگاران برگزار شد با بیان اینکه قبل از بحران کرونا روزانه 150 هزار ماسک در کشور تولید می‌شد گفت: با شیوع بحران و تدابیر لازم اکنون روزانه 2 میلیون ماسک در کشور تولید می‌شود و از سوی دیگر اصناف نیز به همین میزان ماسک تولید می‌کنند.

به گفته شانه‌ساز پس از آغار بحران این اجازه به دانشگاه‌های علوم پزشکی داده شد مجوزهای تولید الکل و مواد ضدعفونی کننده را بدون طی کردن بروکراسی‌های اداری برای کارخانجات تولید کننده صادر کنند.

وی عنوان کرد: درحال حاضر لباس‌های مورد نیاز کادر درمان در کشور تولید می‌شود و با همت تولیدکنندگان داخلی در حال حاضر 6 نوع لباس در کشور ما تولید می‌شود و قیمت این اقلام یک چهارم محصولات خارجی است. با تلاش محققان امروز توانایی صادرات کیت را داریم و امیدواریم با دپوی لازم بتوانیم صادرات ونتیلاتور را آغاز کنیم.

به گفته شانه‌ساز وضعیت تولید لباس قبل از شیوع کرونا روزانه 2000 لباس بود و امروز این لباس‌ها با پارچه لطیف و تعداد بسیار زیاد تولید می‌شود، این پارچه‌ها مورد تایید سازمان انرژی اتمی است و از قابلیت محافظتی بسیار بالایی برخوردارند و این تولیدات ظرف 45 روز رخ داد.

رئیس سازمان غذا و دارو ادامه داد: در حال حاضر علاوه بر اینکه نیاز کشور را در زمینه اقلام درمانی و کیت تشخیصی بر طرف کردیم صادرات هم می‌کنیم. در زمینه دارو و واکسن هم در حال فعالیت هستیم و امیدواریم در تولید واکسن و دارو پیشتاز باشیم.

*فاویپیراویر نمره قبولی نگرفته است

شانه‌ساز در خصوص وضعیت دو داروی بهبود کرونا گفت: در زمنیه داروهای مطرح مانند فاویپیراویر در حال طی کردن مراحل آخر تحقیقات است اما نتوانسته نمره قبولی دریافت کند، فاویپراویر تاکنون نتوانسته اثربخشی خود را ثابت کند در دنیا نیز این دارو نمره قبولی دریافت نکرد، داروی رمدیسیویر نیز در دنیا مطرح شده که بارقه امید در مورد این دارو پررنگ تر شده و نمی‌توان اظهار نظر قطعی درمورد این داروها داشت، هر دو دارو مورد کارآزمایی بالینی در کشور قرار می‌گیرند و توان تولید هر دو دارو را داریم. به لطف خدا توان خوبی در زمینه داروسازی در کشور داریم و از بابت دارو مشکل خاصی وجود ندارد، در حوزه واکسن نیز مراکز خصوصی و دولتی در حال انجام تحقیقات هستیم و در برخی موارد از کشورهای دیگر جلوتر هستیم.

*پیش بینی واردات 10 برابری واکسن آنفلوانزا

وی در پاسخ به پرسشی درباره پیش بینی برای واردات واکسن آنفلوانزا در سال جاری گفت: با توجه به تقاضای دنیا به این واکسن، ما هم پیش بینی واردات 10 برابری واکسن آنفلوانزا را در مقایسه با سال گذشته انجام داده‌ایم و تمام اقدامات لازم انجام شده است.

*اصرار بر استفاده دارویی خاص

وی در پاسخ به این سوال که برخی بیماران خاص مانند تالاسمی با کمبود دارو مواجه هستند، بیان کرد: در زمینه داروهای بیماران خاص به جز اقلام خاص که ناشی از فشار تحریم‌ها است مشکلی نداریم. برخی بیماران و پزشکان اصرار دارند برخی برندهای خاص وجود را تهیه کنند، یعنی برند خاص را دریافت کنند. در قانون عنوان شده که باید از برند داخلی استفاده شود اما برای کاهش اضطراب داروهای برند خارجی را هم وارد می‌کنیم.

رئیس سازمان غذا و دارو افزود: بحث کمبود دارو نیست بلکه اصرار بر استفاده دارویی خاص است. هر نسخه دارویی که دست مردم بوده در این وضعیت فراهم شده است. گرچه توزیع برخی اقلام در همه داروخانه‌ها وجود ندارد و امکان استفاده از آن در همه داروخانه‌ها نیست. چرا که مصرف کننده آن خاص است.

به گفته شانه ساز، بحث اول دسترسی بیماران به داروها است و سپس بر برند خاص تاکید داریم. قانونگذار تاکید دارد که اولویت با داروهای تولید داخل است.

*سهم سازمان غذا و دارو از یک میلیارد یورو صندوق توسعه

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: جزئیات سهم سازمان غذا و دارو از یک میلیارد یورو تخصیص یافته از صندوق توسعه ملی باید از سوی معاونت توسعه اعلام شود، اما ما باید بخش خصوصی را تقویت کنیم تا بتوانند اقلام مورد نیاز را در اختیار ما قرار دهند.

وی گفت: سال گذشته ارز 4200 تومانی فقط به مواد موثره دارو اختصاص پیدا می‌کرد و بقیه اجزا با ارز نیمایی محاسبه می‌شد، به این صورت که 35 درصد قیمت دارو شامل ارز 4200 بود، اصولا برای داروهای وارداتی ارز 4200 اختصاص میافت.

شانه‌ساز افزود: کیت‌های سرولوژی به وفور در کشور در حال تولید است و صادرات آن آزاد شده است، در مورد سایر کیت‌ها نیز اجازه واردات را ممنوع نکرده‌ایم.

*متخصصان داخلی به کیت‌های سرولوژی اعتقادی ندارند

رئیس سازمان غذا و دارو درباره تولید و صادرات کیت‌های سرولوژی کرونا گفت: در مورد قابل اعتماد بودن نتیجه کیت‌های تشخیصی خیلی صحبت نمی‌کنم و باید متخصصان در این زمینه اظهار نظر کنند. در کمیته علمی کرونا بحث انواع کیت‌ها مطرح شده است. متخصصان در کشور ما هنوز خیلی به کیت‌های سرولوژی اعتقاد ندارد. این کیت‌ها در داخل تولید شده و کشورهای دیگر هم متقاضی دریافت آن هستند. ولی در کشور ما کیت‌های دیگر به سرولوژی ترجیح داده می‌شود.

وی ادامه داد: خیلی از داروها و اقلام به کشورهای مطرح دنیا صادر می‌شود و بسیاری از کشورها روی داروسازی کشور ما و بخش‌های مختلف علمی ایران حساب می‌کنند. اگر شیطنت‌های خارجی و موانع موجود وجود نداشت، کیفیت داروهای ایرانی برای صادرات بسیار بالاست و حتی در حال حاضر بخش مهمی از داروهای ما به خارج از کشور قاچاق می‌شود. وقتی وزرای بهداشت سایر کشورها به ایران می‌آیند و کارخانه‌های ما را می‌بینند متعجب می‌شوند.

*قیمت ماسک و تولید در داخل

شانه‌ساز درباره قیمت ماسک در کشور با توجه به افزایش تولید آن گفت: در حال حاضر ۳ تا ۴ نوع ماسک در کشور تولید می‌شود. یک نوع ماسک سه لایه صنعتی است. در مورد قیمت انواع ماسک سه لایه، سه نوع وجود دارد که ماسک صنعتی قیمت زیر هزار تومان دارد. یک نوع دیگر توسط بسیج اصناف و صنایع تولید می‌شود و کیفیت مناسبی دارد و قیمت آن حدود هزار و ۵۰۰ تا ۲ هزار تومان است. نوع دیگر هم وارداتی است که وقتی هنوز ظرفیت تولید اطمینان بخش نشده، ثبت سفارش شده بود و در راه است و قیمت آنها ممکن است تا ۵ هزار تومان هم باشد.

وی ادامه داد: همه موانع برای تولید این اقلام در کشور برداشته شده و تلاش کردیم دست تولیدکنندگان را در این زمینه باز کنیم. در مورد ماسک، نظارت‌های کیفی افزایش یافته است.

*کمبود دستکش نداریم

معاون وزیر بهداشت در پاسخ به سوالی درباره کمبود دستکش اظهار کرد: در مورد دستکش هم کمبودی وجود ندارد. ماده اولیه دستکش‌های لاتکس وارداتی است و قیمت این نوع دستکش ممکن است متغیر باشد. البته مشکلی برای مراکز درمانی و بیمارستان‌ها وجود ندارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *