به گزارش ایرنا از معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم کشور، سید امیرحسین مدنی در نشست خبری پیرامون آغاز رویداد ملی مدار از آغاز رویداد ملی مدار با هدف حمایت از کسب و کارهای مولد، دانش بنیان، اشتغال‌زا و روستایی در کشور خبر داد و گفت: مدار مخفف حمایت از کسب و کارهای مولد، دانش بنیان و روستایی است. یکی از سیاست‌هایی که دولت سیزدهم به صورت جدی مورد توجه قرار داده است اقتصاد روستایی است که در حقیقت کلیدی‌ترین عامل مهاجرت از روستاها به شهر است.

وی افزود: بیش از ۵۴ درصد از دلایل مهاجرت از روستا به شهر مربوط به دلایل اقتصادی، ۲۵ درصد مربوط به دلایل فرهنگی، ۱۳.۳ درصد مربوط به دلایل اقلیمی و مابقی نیز مربوط به مسائل جمعیت شناختی است؛ لذا دولت توجه ویژه‌ای به موضوع اقتصاد روستا داشته که البته موضوعی کلان محسوب می‌شود.

دبیر شورا عالی جهاد سازندگی با بیان اینکه موضوع اقتصاد روستا موضوع کلان بوده که در دولت مورد توجه قرار گرفته است، اظهار کرد: در راستای تحقق اهداف دیده شده در موضوع اقتصاد روستا تکمیل زیرساخت‌ها در حوزه تولید است. به عنوان مثال، در بخش برق‌رسانی، آب‌رسانی و گازکشی آمار خوبی کشور کسب کرده است؛ اما مثلاً در فعال سازی معادن، آبخیزداری و آبخوان داری با وجود تاکید، به لحاظ زیرساختی دچار چالش هستیم.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم با اشاره به اینکه سیاست‌ها در حوزه خرید محصولات کشاورزی در دوره‌های گذشته معطوف به موضوعاتی شده است که بعضاً نتایج عکسی را به همراه داشته است، افزود: مدلی که با یک دامدار خرد و مزرعه‌دار برخورد کرده‌ایم باید امروز مورد توجه جدی قرار گیرد. هر چه توانستیم اقتصاد روستا را در گذشته به کشاورزی گره زده‌ایم. کشاورزی که به مرور غیر سودده شده و همانند این موضوع در دامداری نیز مشاهده می‌شود. موضوع دیگر شهرسازی روستاها بوده که امروز بعد از تبدیل بسیاری از روستاها به شهر شاهد درخواست‌های بسیار از سوی مردم برای بازگشت به اسم روستا هستیم چرا که مردم عوارض شهری را پرداخت می‌کنند، هزینه‌های شهری را متحمل می‌شوند؛ اما عملاً خدمات در حد روستا باقی مانده است.

وی تأکید کرد: یکی از مباحث پراهمیت اشتغال روستا است. عددهایی همچون ۳۰ هزار میلیارد تومان در کشور برای توانمندسازی در حوزه اشتغال‌زایی روستایی هزینه شده، اما این اقدام چقدر متناسب با محدوده جغرافیایی روستاها بوده است؟ لذا در جلسه‌ای که امروز در حوزه اشتغال‌زایی روستایی بود مصوب شد ۱۵ هزار میلیارد تومان منابع در مرحله دوم طرح اشتغال پایدار روستایی برای طرح‌های روستایی اختصاص پیدا کند. پیش‌تر نیز ۱.۵ میلیارد دلاری که از صندوق توسعه ملی برای این اقدام برداشت شده بود، به اهداف تعیین شده دست پیدا نکرد؛ اما در مرحله دوم مقرر شده با توزیع متفاوت این منابع، به اهداف اشتغال‌زایی روستایی دست پیدا کنیم.

مدنی ادامه داد: در حال حاضر ۵ هزار میلیارد تومان از این منابع بازگشته است که بنا بر مصوبه هیات امنای صندوق عدالت و پیشرفت مقرر شده سه برابر آن یعنی حداقل ۱۵ هزار میلیارد تومان که می‌تواند تا سقف ۲۱ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کند جهت طرح‌های اشتغال پایدار مورد استفاده روستاییان قرار گیرد. توزیع هدفمند منابع در این مرحله مدنظر قرار گرفته است که یکی از مواردی که این منابع مورد استفاده قرار می‌گیرد ۲ هزار میلیارد تومان برای اجرای رویداد ملی مدار است که در حقیقت طرح‌های حوزه روستا را وارد محیط‌های روستایی کشور می‌کند و این منابع در جهت حمایت از کسب و کارهای مولد، دانش بنیان، اشتغال‌زا و روستایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه تاکنون ۵ هزار طرح حاصل برگزاری حدود ۱۵ رویداد در حوزه روستایی احصا شده است، افزود: ۲ هزار طرح در رویداد ملی مدار مورد تأیید اولیه قرار گرفته است که برای این بخش نیز ۲ هزار میلیارد تومان اعتبار با سود حدود ۶ درصد تخصیص داده شده که سرمایه‌ها هدفمند هزینه شوند. ما در روستاها دچار مشکل جمعیت هستیم. در حقیقت سن روستاهای ما پیر شده؛ لذا حمایت از جوانانی که در این حوزه کار می‌کنند می‌تواند چهره روستاها را جوان کند.

اجرای رویداد ملی مدار می‌تواند به جلوگیری از مهاجرت به شهرها کمک کند

به گفته مدنی، در حقیقت اجرای رویداد ملی مدار می‌تواند به جلوگیری از مهاجرت به شهرها کمک کند. از سوی دیگر حمایت خوبی از روستاییان توسط دولت و معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری به‌ویژه در حوزه تولیدات روستایی شکل گرفته که برگزاری نمایشگاه روستاآباد که در همه استان‌های کشور برگزار می‌شود از جمله این اقدامات است. در حقیقت بنا این است که با سکوهایی که وارد مذاکره شده‌ایم به‌زودی ۱۲ هزار غرفه را در فضای مجازی برای عرضه محصولات روستایی ساماندهی کنیم.

وی ادامه داد: در منظومه‌های کشاورزی شمال کشور، مازندران را به عنوان پایلوت انتخاب کرده‌ایم که ۵ هزار گلخانه به مساحت ۲.۵ میلیون مترمربع در کشور احداث شود. در حال حاضر در یک نقطه از مازندران این کار انجام شده و پیگیر احداث در شش نقطه دیگر در همین استان هستیم. امیدواریم این اقدامات در حوزه روستایی موثر باشد و قطعاً حوزه فناورانه می‌تواند راهگشای مسائل مختلف باشد؛ لذا در این حوزه ۴۰ مسئله اولویت‌دار را با همفکری مردم شناسایی کرده‌ایم که به شیوه‌های نوآورانه بحث ایده و راه‌حل‌ها را از طریق خود مردم دنبال می‌کنیم.

مدنی تاکید کرد: ۱۵ مجموعه مردمی و دستگاه با هدف حمایت از کسب و کارهای روستایی در رویدادهای مختلف حدود ۵ هزار طرح را جمع‌آوری کردند که به عنوان ورودی اصلی رویداد ملی مدار مورد استفاده قرار گرفت و تاکنون ۲ هزار طرح تأییدیه‌های اولیه را دریافت کردند. همچنین سامانه جهت نیز برای معرفی طرح‌های روستایی آماده شده که روستاییان می‌توانند تا پایان سال جاری ثبت نام طرح‌های خود را در همه روستاهای کشور از طریق سامانه جهت انجام دهند. همچنین مقرر شده با همکاری صداوسیما و رسانه‌ها اطلاع رسانی مناسبی برای این رویداد انجام شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *