به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، سید مجتبی خیام نکویی در هفتمین همایش ملی بزرگداشت روز جهانی زنان روستایی که در محل سازمان تات برگزار شد، افزود: مهم‌ترین رسالت سازمان تات تامین امنیت غذایی پایدار کشور است که به‌کارگیری از ظرفیت‌های تحقیقات، آموزش و ترویج را در بخش کشاورزی و انتقال به کشاورزان برعهده دارد.

وی اظهار داشت: طبق آمارها تولیدات بخش کشاورزی ۴۴ سال قبل با جمعیت ۳۶ میلیون نفری، ۲۵ میلیون تن بوده که اکنون میزان تولیدات کشور برای جمعیت بیش از ۸۷ میلیون نفر، به ۱۲۵ میلیون تن یعنی ۵ برابر رسیده است.

رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت: ضریب خودکفایی بخش کشاورزی کشور در حال حاضر ۸۰ درصد است.

خیام نکویی با بیان اینکه سازمان تات دارای مجموع ۹ هزار نفر نیرو است که ۲ هزار نفر آنان PhD دارند و بین ۶ تا ۷ هزار نفر آنان نیروهای محقق هستند، اظهار کرد: این گروه از محققان و پژوهشگران در ۲۱ موسسه تحقیقاتی و ۳۵ مرکز استانی فعالیت دارند.

وی گفت: به طور قطع زنان روستایی و عشایری نقش و سهم بسزایی در افزایش بیش از ۱۰۰ میلیون تنی محصولات کشاورزی در طول ۴۴ سال گذشته داشتند که باید مورد توجه قرار گیرد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: حدود ۱۲ درصد جمعیت کشور معادل ۱۰ میلیون نفر زنان روستایی و ۵۰۰ هزار نفر زنان عشایری هستند.

به گفته خیام نکویی، ۲۵ درصد گوشت قرمز، محصولات زراعی، باغی، شیلات، دامپروری و عسل کشور توسط عشایر به‌ویژه زنان عشایری انجام می‌شود.

وی بیان کرد: در طول پیروزی انقلاب اسلامی نقش زنان کمتر به جامعه شهری معرفی شده است؛ بنابراین همین امر باعث شده که مهاجرت به شهرها افزایش پیدا کند.

رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی اضافه کرد: در گذشته ۷۶ درصد جمعیت کشور در روستاها بودند؛ اما اکنون این جمعیت به ۲۴ درصد کاهش یافته است.

خیام نکویی گفت: روستاها کانون تولید بخش کشاورزی و امنیت غذایی هستند، بنابراین زنان در مقیم شدن روستاییان در این مناطق نقش بی‌بدیلی دارند.

وی بر این باور است که اگر طی این سال‌ها به زنان روستایی توجه می‌شد، ۵۰ درصد جمعیت روستایی ما در جوار شهرنشینی قرار نمی‌گرفتند و روستاییان تولیدکننده ما از حیث انتفاع خارج نمی‌شدند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: اکنون علل مهاجرت روستاییان باید مورد بازبینی و آسیب شناسی قرار بگیرد تا معادله معکوس صورت بگیرد تا خانواده روستایی ما به سمت حفظ و نگهداری و امنیت غذایی سوق پیدا کند.

خیام نکویی اظهار داشت: برخی از تولیدات زنان روستایی ما به کشورهای دیگر از جمله کشورهای اروپایی صادر می‌شود.

وی یکی از مشکلات ما برای عرضه محصولات کشاورزی روستاییان و عشایر کشور نبود بازار دانست و تصریح کرد: ۴۲۰۰ صندوق برای حمایت از خانواده‌های روستایی و عشایری راه‌اندازی کرده‌ایم و ۱۱۷ هزار نفر در این صندوق‌ها عضو هستند.

به گزارش ایرنا، در این مراسم چهار تفاهم‌نامه همکاری با دستگاه‌های مختلف از جمله نهاد مردمی بانک رسالت، اعتبارات صندوق‌های خرد، مرکز نوغان‌داری با تکمیل زنجیره ارزش، مرکز گیاه‌پزشکی محصولات سالم، باغچه سلامت با مشارکت زنان روستایی منعقد شد و همچنین علاوه بر رونمایی با صندوق بیمه کشاورزی برای افزایش ضریب نفوذ بیمه جوامع روستایی و عشایری کشور ۱۷ نفر از زنان روستایی و عشایر نمونه کشور مورد تجلیل قرار گرفتند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *