گروه استان‌ها- رئیس مرکز بهداشت اردستان ضمن اشاره به تغییر وضعیت این شهرستان از آبی به نارنجی گفت: مدارسی که تخلف کنند به فرمانداری معرفی می‌شوند.

 

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردستان ، رضا اشرفی ظهر امروز در جلسه متناظر شهرستان اردستان اظهار داشت: شهرستان اردستان در حال حاضر در گام دوم فعالیت‌های طرح حافظان سلامت قرار دارد و در گام نخست دنبال این بودیم که با مراجعه به درب منازل بیماریابی‌ها را انجام می‌دادیم اما در حال حاضر شرایط  به سمتی رفته که باید بیماران را شناسایی کنیم تا بتوانیم موضوع قرنطینه را رعایت کنند که این قسمت توسط همکاران بالای 99 درصد انجام شده است.

وی افزود: در حال حاضر 25 درصد از بیماری‌ها را افراد به ظاهر سالم تشکیل می‌دهند و در واقع 40 درصد دارای علائم هستند و ضربه را از کسانی می‌خوریم که  ظاهرا بیمار نیستند و حاضر به زدن ماسک نبوده و در این شرایط در جامعه تردد می‌کنند.

رئیس مرکز بهداشت اردستان گفت: رسانه‌ها می‌توانند صدای ما و مردم باشند و نگذارند افرادی با پخش اعلامیه اموات و مراسمات مردم را به سمتی هدایت کنند که موجب تجمع شود و در نهایت بیماری‌ها افزایش یاید و شهرداری و اداره راه و همه آن‌هایی که در کارگروه نظارت عضو هستند باید وظیفه خود را به خوبی انجام دهند و وظیفه رسانه‌‌ها است تا آن‌ها را نقد کنند و جوابگوی عملکرد خود باشند و نباید فقط بهداشت پاسخگو باشد.

اشرفی بیان کرد: شهرداران باید طبق پروتکل‌های بهداشتی از ورود افراد غریبه  به بازار روز جلوگیری کنند و کارمندان ادارات هم باید از ماسک استفاده کنند و افرادی که این موارد را رعایت نمی‌کنند و به ارباب رجوع خدمات می‌دهند به مراجع قضایی معرفی می‌شوند.

وی بیان کرد: در کمیته نظارت هر رئیس اداره موظف است هر نوع دستورالعملی که از ستاد ملی کرونا به او محول شده است انجام دهد و در جلسه گزارش آن را بدهند و مدارسی هم که تخلف کنند به فرمانداری معرفی می‌شوند و مدیریت آرامستان‌ها نیز با شهرداری‌ها است و هنوز این موضوع در اردستان جا نیفتاده است که این باعث می‌شود بیماری‌ها افزایش یابد.

   ساماندهی آرامستان و بازار روز بر عهده شهرداری است 

حسن ذبیحی نیز در این جلسه اظهار داشت: با توجه به وضعیت کرونا در شهرستان اردستان روندی را که گذرانده‌ایم به موضوع عادی‌انگاری در وضعیت آبی و بعضی از مراسم‌ها ایام فاطمیه بود که در بعضی از نقاط اتفاق افتاد و دست به دست هم داد تا وضعیت بیماری را افزایش دهند.

وی افزود: قطعا افزایش بیماریابی و پیدا کردن بیمار و اینکه باید در قرنطینه باشند می‌تواند ارزشمند باشد اما اگر بیماریابی ما کاهش پیدا کند و بخواهند به جاهای دیگر مراجعه کنند و قرنطینه و مراقبت برای آن‌ها انجام نشود آن اتفاق بد انجام می‌شود و با توجه به نگرفتن آموزش‌ها قرنطینه را ترک می‌کند و منجر به افزایش بستری و در نهایت مرگ و میر می‌شود.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردستان گفت: در مجموع از وقتی که تغییر رنگ ایجاد شد از آبی به زرد و نهایت نارنجی در وبیناری هم که با استاندار اصفهان انجام شد مقرر شد تا تغییراتی را در خصوص فعالیت‌ها در شهرستان اردستان انجام دهیم به جز موضوعات ملی که در حال انجام است و ادارات نباید سرخود کاری را انجام دهند.

وی ابراز داشت: با تغییر رنگ محدودیت‌هایی را شامل حال شهرستان اردستان کرده که گروه‌های سه و چهارشغلی را شامل می‌شود و عدم برگزاری کلاس‌ها که باید به صورت غیرحضوری انجام شود و همچنین برای باشگاه‌های ورزشی نیز دستورالعمل‌های آن ارسال شده است.

ذبیحی بیان کرد: موضوع مدیریت آرامستان‌ها طبق بند سه دستورالعمل‌های ستاد ملی کرونا شهرداران موظف هستند ساماندهی بازار روز و دست‌فروشان را در راستای اجرای پروتکل‌های بهداشتی به عهده بگیرند و موضوع آرامستان‌ها را هم مدیریت کنند که شهرداران باید موضوع بازار روز و آرامستان‌ها را با جدیت پیگیری کنند.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردستان بیان کرد: مردم اگر به موقع موارد بهداشتی را رعایت کنند و ادارات هم که در این ستاد سهیم هستند باید وظیفه خود را به خوبی  انجام دهند تا شاهد روند نزولی کرونا در شهرستان اردستان باشیم و تاکید داریم که دورهمی‌های شبانه را قطع کنند و هرگونه اجتماعی در آرامستان‌ها  یا مراسم‌های تجمعی می‌تواند مسئله‌ساز شود و نظارت‌ها باید به سمتی برود تا وضعیت‌ها به گذشته برگردد و همه بدانند که کرونا با هیچکس شوخی ندارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *