ایسنا/سیستان و بلوچستان رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: امسال در کشت تابستانه ، ۲۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی شهرستانهای ایرانشهر و دلگان بصورت قراردادی به کشت پنبه اختصاص یافت و بزودی کار برداشت مکانیزه وش پنبه در استان آغاز خواهد شد.

سیدمحمدرضا سید حسینی در گفت وگو با ایسنا افزود: شرایط اقلیمی سیستان وبلوچستان بگونه‌ای است که قابلیت کشت دو بار در سال را داراست و با اتمام برداشت پنبه تابستانه در آذرماه، پنبه زمستانه در دیماه کشت می شود.

حسینی افزود: با حمایت سازمان جهاد کشاورزی و شرکت گسترش صنایع بلوچ ،کارخانه بافت بلوچ محصول وش پنبه تولیدی  را با نرخ تضمینی در مزرعه خریداری مینماید.

وی بیان کرد: با انجام کشت‌های قراردادی دغدغه کشاورزان جهت فروش وش پنبه مرتفع و زمینه توسعه کشت این محصول در استان فراهم شده است.

سیدحسینی تصریح کرد: کشت پنبه در سالهای گذشته در سیستان و بلوچستان رواج داشته اما بدلیل وجود آفت کرم سرخ پنبه و آلوده شدن مزارع پنبه در بعضی از مناطق استان و به منظور جلوگیری از گسترش این آفت در کشور بنا به دستور شورای عالی حفظ نباتات کشت پنبه ممنوع شده بود و سال گذشته با پیگیری‌های سازمان جهاد کشاورزی مجوز کشت مجدد پنبه صادر شد.

وی با بیان اینکه کشت پنبه از تیر در سیستان و بلوچستان آغاز شده و در مرداد به اتمام می‌رسد افزود: برداشت این محصول از آذرماه آغاز شده و پیش‌بینی می‌شود ۵۰۰تن پنبه برداشت شود.

وی گفت: بیش از ۹۰ درصد پنبه کشت تابستانه در شهرستان ایرانشهر انجام گرفته است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *