به گزارش ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، «هادی اسدی رحمانی» در آیین افتتاحیه دوره آموزشی نسخه نویسی کودی در مشهد با اشاره به نقش تغذیه گیاهی در پایدارسازی تولید و امنیت غذایی کشور گفت: بخش عمدهای از افزایش تولید در بخش کشاورزی از تغذیه مناسب نشات می گیرد و رکن مهم تغذیه گیاهی استفاده از کود مناسب است.

رییس موسسه تحقیقات خاک و آب افزود: نظام کود در کشور سه مولفه اساسی شامل برآورد کود، تامین کود و ثبت کنترل کیفی و مصرف نهاده های کودی دارد.

وی اضافه کرد: هر ساله موسسه تحقیقات خاک و آب کشور نسبت به برآورد میزان کود مورد نیاز خاک های مناطق مختلف اقدام و نتیجه را به معاونتهای زراعت و باغبانی وزارت جهاد کشاورزی اعلام می‌کند. این برآورد نشان می‌دهد کشور هر ساله به ۴.۵ تا ۵ میلیون تن کود شیمیایی نیازمند است که از این میزان بیشترین نیاز به کودهای نیتروژنه با ۳ میلیون تن و بعد کودهای فسفره با ۱.۵ میلیون تن و در نهایت به ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار کود پتاسیم است.

اسدی رحمانی تصریح کرد: در سال های اخیر حدود ۳ تا ۳.۵ میلیون تن کود در کشور توزیع می شود که این کمبود موجب اثر مستقیم بر تولید در بخش کشاورزی است و هرجا کود به میزان مناسب و طبق فرمول و برنامه مناسب استفاده شده، افزایش تولید را در برداشته است.

وی مولفه دوم نظام کودی کشور را مولفه تامین اعلام کرد و گفت: شرکت خدمات حمایتی بیش از ۸۰ درصد از کود کشور را تامین می کند که در این حوزه بدلیل مشکلات اقتصادی چالش های بسیاری داریم.

رییس موسسه تحقیقات خاک و آب در پایان با اشاره به مولفه ثبت کنترل کیفی و مصرف نهاده های کودی گفت: درست است که میزان کود در اختیار کمتر از میزان لازم است ولی شیوه درست مصرف کردن آن بسیار مهم بوده و تربیت نسخه نویسی کودی در همین راستا است، امید است این دوره های آموزشی بتواند در مصرف درست و با کیفیت کود در کشور موثر باشد.

گفتنی است، استفاده از کودهای آلی، شیمیایی و زیستی نقش بی بدیلی در تولیدات گیاهی و ارتقای امنیت غذایی دارد. در همین راستا و با هدف انتقال دانش به کارشناسان حوزه تغذیه خاک، دوره آموزشی نسخه نویسی کودی با مشارکت و همکاری موسسه تحقیقات خاک و آب، مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی خراسان رضوی و سازمان نظام مهندسی کشاورزی خراسان در محل سالن جلسات اندیشه مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی خراسان رضوی برگزار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *